Черкаський ляльковий театр створив музей

Черкаський ляльковий театр створив музей

У Черкаському академічному театрі ляльок створили власний музей, де колекціонують експонати, які раніше використовували у виставах. До Міжнародного дня лялькаря, який відзначають 21 березня, Суспільне поспілкувалось із колективом театру.

За словами завідувачки трупи Галини Кондратської, у них в колекції є ляльки, яким вже пів століття.

У колекції більше п’ятдесяти експонатів ляльок. Серед них тростяні, планшетні, ростові, маріонетки та рукавичні.

“Раніше використовувалася найчастіше тростинна лялька. Але ж були і планшетні ляльки – це коли актора видно. Найпростіша лялька – це лялька-рукавичка”.

Жінка розповіла, що раніше мали ляльку-йога, який розкладався на частини, і в ній працювало п’ятеро людей.

Є у театрі й паперові ляльки:

“Наприклад, лялька-ліхтарник із вистави «Маленький принц». Вона зроблена з паперу, звичайно він промащений чимсь, щоб не ламався. Такими працювали не на ширмі,а на столику. Лялька називається планшетна”, – поділилась Галина Кондратська.

З її слів, ляльки, які прикрашають коридори, у репертуарі вже не використовують. Нині проводять лише екскурсії для дітей та знайомлять їх зі старими персонажами.

“Ляльки із вистави для дорослих «Жменя сміху всім на втіху» були тростинними. Зараз їх не дуже використовують в нашому театрі, але є деякі вистави з такою лялькою”.

Зі слів Галини Кондратської, за іграшками необхідно ретельно доглядати:

“Інколи їм перуть костюмчики, інколи підфарбовують ляльок, але якщо там вже пап’є-маше почне сипатися, то вже нічого не зробиш”.

Складні ляльки замовляють у професіоналів, додала Галина Кондратська. Проте більшість роблять у власній майстерні.

“Дівчата за ескізами художника роблять ці ляльки і механізують, там і малюють, і розмальовують їх”,– зауважила завідувачка.

У театрі є бутафори, які готують нові костюми для вистави “Дюймовочка”.

Зі слів бутафорки Тетяни Перерви, щоб виготовити голову ляльки, вона використовувала пап’є-маше. Ліпила її два тижні, потім розмальовувала фарбами.

До театру надійшли нові ляльки, з якими акторам потрібно тренуватись.

До кожної ляльки потрібно знайти свій підхід, вважає актор Микола Король:

“Не всі ляльки складні. Зараз ляльки дуже якісні в тому плані, що вони досить легенькі і можна тримати от навіть двома пальчиками”.

Актор із лялькою мають працювати в тандемі, зауважив головний режисер Ярослав Грушецький.

За його словами, головне, щоб мова, якою говорять ляльки, була зрозуміла дітям. Тобто якщо лялька робить якийсь жест, дитина має розуміти те саме.

Залиште коментар