Черкащина – на старті жнив

Черкащина – на старті жнив

Південь України вже жнивує. За термінами і значимістю період жнив можна порівняти хіба що із сівбою, але це порівняння буде відносним, адже сівбу залежно від погодних умов можна певною мірою пересувати, а жнива — ні. Цей факт навіть зафіксовано у хліборобських приказках: «Весняний день рік годує», а «Жнив’яну годину й роком не поправиш».

Цьогоріч на полях Черкащини засіяно близько 250 тис. га ранніх хлібів. Однак, погодні умови змусили хліборобів похвилюватися за майбутній урожай. Досить згадати літньо-осінню посуху торішнього року, квітневі заморозки, часті літні зливи та шквальний вітер.

Весняно – літня вегетація відбувається за мінливої погоди. А фенологічних розвиток більшості сільгоспкультур наразі в області із випередженням середніх багаторічних строків на 1-2 тижні.

За агрометеорологічними прогнозами, цьогоріч на Черкащині очікується врожай ранньої групи зернових близький до рекордного.

Так, за спостереженнями агрометеорологів, на тестових полях області зерно озимої пшениці скрізь досягло молочної, а на окремих площах південно-східної частини, де вологозапаси грунту найнижчі -воскової стиглості та практично готове до збирання. Перехід від воскової до повної стиглості – це чисто фізичний процес і знаходиться в повній залежності від вологості повітря. В середньому цей процес становить 9-10 діб.

За статистикою, впродовж 30-35% терміну жнив, спостерігаються дощові дні в які збирати врожай неможливо. Найбільш складними жнива залишаються за 2004 та 2011 роками, коли опадів за 12-14 діб випало до 40% річної норми.

За синоптичними розрахунками, підсиханню зерна в кінці червня – на початку липня перешкоджатимуть періодичні дощі, тому хліборобам не слід  з початком жнивної кампанії, адже одночасне дозрівання ранніх хлібів, як і торік, створить напруженість в її проведенні.
Розумним вибором буде недопущення спалювання пожнивних решток. Бережіть природу! Вдалих жнив і гарного врожаю!

Про це інформують у Черкаському обласному гідрометеоцентрі.

Залиште коментар