На Черкащині зменшилась кількість хворих на рак, а проблеми лікування не змінились

На Черкащині зменшилась кількість хворих на рак, а проблеми лікування не змінились

На Черкащині за останні роки захворюваність на рак молочної залози зменшується. Найбільше хворих було виявлено у 2015 році – понад 500 жінок. Про це в ефірі Українського радіо “Рось” розповів головний спеціаліст Управління охорони здоров’я Черкаської ОДА Олег Тюрін.

Щороку 470 жінкам області діагностують цю хворобу. Нині в області проживає 5821 хвора.

Історія засновниці інтернет-спільноти “Онкобудні” Людмили Пухляк, .

Десять років тому громадській активістці Людмилі Пухляк діагностували рак молочної залози.

“У мене була пухлина в такому місці, яку було неможливо не побачити. Однак лікар мене завірила, що все добре і порадила, щоб я проходила профілактичні огляди. Коли через рік я прийшла вже до фахівця в онкодиспансер, лікар грубо відповів, що я пізно прийшла. Він мені навіть не сказав, що в мене рак. Написав, щось в картці, дав її в руки і відправив із кабінету. Коли я відкрила в коридорі, там було написано: “рак молочної залози”. Так все і почалося. Потім було багато помилок, мені довелося дуже важко проходити цей шлях, дізнаватися різну інформацію. Мене прооперували неправильно. Тоді у мене виникла велика потреба щось зробити для інших, аби вони не проходили той шлях, який пройшла я. Так і утворилася інтернет-спільнота “Онкобудні””, – розповіла Людмила.

Роз’яснення лікаря

За словами лікаря Олега Тюріна, рак — це не вирок. Хворобу не можна відвернути, однак вчасне виявлення — це можливість її побороти. Шанси вищі у тих пацієнток, які звернулися на ранніх етапах захворювання.

“Якщо раніше вважали, що у зоні ризику жінки при менопаузі віком від 45, нині хворіють і жінки 30-ти і 25-ти років. Нині фахівці наполягають, щоб діагностику розпочинали в ранньому віці”, – зазначив лікар.

Зі слів Олега Тюріна, фактори ризику діляться на три групи: медичні (доброякісні новоутворення у молочній залозі, які треба оперувати чи лікувати; це захворювання жіночих статевих органів, які можуть призвести до раку; ендокринні порушення; зайва вага), соціальні (вживання алкоголю, тютюнопаління, кількість абортів, які були зроблені, фактори, які пов’язані зі стресами на роботі) і фактори, які стоять на межі медичних та соціальних (пов’язані з кількістю народжуваності, годування грудьми, з гормональним і статевим життям).

“Симптоми ранніх форм раку неможливо виявити без інструментальних методів дослідження. Жінкам необхідно робити самообстеження молочних залоз, проходити ультразвукове та мамографічне дослідження”, – зазначив Олег Тюрін.

За словами лікаря, є чотири стадії захворювання: перша, коли пухлина не пальпується, а виявляється за допомогою дослідження; друга та третя – пухлину можна відчути руками; четверта – велика пухлина з віддаленими метастазами.

У більшості випадків рак молочної залози виникає випадково. Лише у 10-12 % жінок захворювання є спадковим — через мутацію гена.

Є кілька методів лікування раку молочної залози: комбіноване лікування, яке включає хірургічний етап, хіміотерапевтичний та променевий.

“Лікування хворих, які мають електронне направлення, оплачує НСЗУ. Є чимало ліків, які доступні для пацієнтів. Проте є також багато недоречностей, зокрема, собівартість деяких досліджень перевищує ті кошти, які оплачує НСЗУ, зараз ці питання вирішують”, розповів лікар.

Зі слів Людмили Пухляк, нині онкохворі під час лікування зіштовхуються з низкою проблем.

Якісь ліки є, якихось немає, якісь досі не зареєстрували. Нещодавно МОЗ опублікувало проєкт номенклатури ліків, які будуть закуповувати для хворих на 2021 рік. Однак до цього переліку не зарахували жодного нового препарату, хоча це обговорювали, хворі писали листи. Це дуже сумно, це впливає на лікування людей, адже вони змушені збирати гроші собі на лікування, – розповіла Людмила Пухляк.

Якщо хтось із родичів хворіє на онкологію, жінка радить розмовляти між собою. Найбільша помилка – коли діти пацієнтів починають ставати лікарями для свої рідних.

Авторка Альона Ніколенко

Залиште коментар