Управління культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА проводить роботи з впорядкування документації земель, зайнятих пам`ятками, перед запровадженням ринку земель. Про це вони інформують на сторінці управління у фейсбук.
Зараз спеціалісти Управління активно працюють над встановленням меж територій історико-культурного призначення.
Управління разом із фахівцями Головного управління Держгеокадастру в Черкаській області, Департаментом агропромислового розвитку облдержадміністрації, департаментів та управлінь ОДА, діяльність яких пов’язана з використанням земель, напрацювало методичні рекомендації з виготовлення проектної землевпорядної документації на території пам’яток історії та культури.
Відповідно до нормативно-правових актів та напрацьованої методики, Управління культури укладає тристоронні угоди з виготовлення проектів землеустрою, на яких розташовані об`єкти історико-культурного призначення.
Нині вже відпрацьовані території Городищенської, Звенигородської, Драбівської, Золотоніської, Монастирищенської, Кам’янської, Канівської, Корсунь-Шевченківської громад.
Виготовлення документації дасть змогу виокремити території пам’яток історії та культури, встановити охоронні зони навколо них, укласти охоронні договори з користувачами сусідніх земельних ділянок, що належать до охоронних зон.
Пам’ятки археології (кургани, поселення, городища) залишаються в державній власності, використовуються для збереження та дослідження пам’яток, музеєфікації та туристичного відвідування.
Листи землекористувачам, у користуванні яких перебувають земельні ділянки, у межах яких розміщені пам’ятки, вже надіслано жителям Шевченківської та Городищенської громад.
Робота над оформленням земель зазначеної категорії інших територіальних громад триває.