10 цікавих фактів про Черкаси

Що показували у першому черкаському кінотеатрі? Скільки разів перейменовували Соборну площу? Де раніше був театр? Якщо не знаєте відповіді на ці запитання, тоді вам до нас. Історія нашого міста багата й цікава. In.ck.ua розповідає 10 цікавих історичних фактів про наше місто.

Держава готів у центрі міста

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

На місці сучвсного ТРЦ “Хрещатик Сіті” був могильник Черняхівської культури четвертого століття. А там, де зараз розташовується готель “Дніпро”, було поселення Черняхівської культури. Тут було знайдено сердолікове намисто з 14 напівкоштовних камінців, а також коралові буси, які вже тоді були модними. У племен цієї археологічної культури була розвинена залізообробка, ювелірна майстерність і гончарство. Деякі дослідники пов’язують цю культуру з державою готів.

“Київський Гауді”, який дорого обійшовся місту

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

Владислав Городецький проектував декілька найбільш красивих черкаських архітектурних споруд. Документально доведено, що рукам майстра належать проекти лише двох будівель, а решта нагадують стиль архітектора, але це не підтверджено документами. Точно за проектом Городецького збудували жіночу гімназію (нині Палац дитячої та юнацької творчості), яка коштувала місту колосальної суми – 83 тисяч рублів. А перший громадський банк у Черкасах на перехресті Смілянської та Хрещатика (нині там розташована редакція газети “Черкаський Край”) обійшовся у 19 тисяч рублів.

Площу біля ОДА перейменовували 8 разів!

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

За час свого існування місце багато разів змінювало назву. Спочатку там двічі на рік відбувалися ярмарки, тому площа називалася Базарною. Потім місце було названо на честь собору, що розташовувався поряд – Соборно-Миколаївською площею. Через 15 років назву змінили на Базарну ще на 16 років, у 1941 році перейменували у Соборну, а через два роки знову повернули стару назву. У 1954 владі, напевно, набридло міняти Соборну на Базарну, тому площа стала Центральною ще на 15 років. У 1969 році їй присвоїли ім’я вождя СРСР Леніна, і аж через сорок років її нарешті “декомунізували”. Площа стала просто Соборною. Цікаво, що за адресою Соборна площа не зареєстрована жодна будівля.

Погана звичка Хмельницького

Люлька Хмельницького

Уявіть, якби ви народилися на 400 років раніше, то могли б іти рідними Черкасами і спостерігати, як десь в центрі стоїть Богдан Хмельницький і курить люльку. Здивовані? А це могло бути так. Археологи знайшли люльку в центрі міста із вигравіруваною датою “1651”. Якраз у цей час наше місто навідував Хмельницький. Можливо, люлька могла належати саме йому. Зараз вона зберігається у Краєзнавчому музеї.

Перший черкаський кінотеатр з’явився у квартирі

Квитки в кіно

Кінематограф у Черкасах з’явився влітку 1908 року через 13 років після того, як брати Люм’єр показали глядачам “Прибуття потяга”. Перший кінотеатр у Черкасах був розташований на вул. Суворівській (нинішня вулиця Байди-Вишневецького навпроти бібліотеки ім. Шевченка), тепер тут стоїть житлова п’ятиповерхівка. Заклад відкрила родина купця Балахова, для цього вони переобладнали свою квартиру – об’єднали дві кімнати, щоб зробити глядацьку залу на 120 місць. Іноді Балахови демонстрували еротичні фільми, за що поліція неодноразово робила їм попередження. У 1911 році в Черкасах було вже два кінотеатри – “Експрес” та “Кінематограф”. Ще за декілька років з’явилися “Ампір” і “Міраж”.

У черкаській корчмі вбили козацького гетьмана

Криштоф Косинський

За однією з версій, Криштоф Косинський – гетьман, організатор козацького повстання проти шляхти й адміністрації Речі Посполитої – загинув у корчмі в місті Черкаси, в районі сучасного Казбету. Запорізькі козаки збиралися провчити Олександра Вишневецького за всі образи: високі мита, побори тощо. Дізнавшись про це, Вишневецький закрився у замку і підіслав своїх служебників до козаків, щоб ті раптово на них напали. У травні 1593 року Косинський разом із передовим загоном спокійно в’їхав до міста і зупинився у придорожній корчмі. Через надмірну безпечність козаків служебникам Вишневецького вдалося убити в тій короткій сутичці Косинського. Щоб помститися за його смерть, запорожці всіма своїми силами посунули на Черкаси. Вишневецький зрозумів, що тепер він опинився в безвихідній пастці, а тому змушений був піти на переговори, які закінчились його фактичною капітуляцією.

Солодка столиця України

Приладдя із цукрового заводу

Напевно, всі чули про цукрових магнатів Терещенків, які у 1870 році заснували “Товариство цукробурякових та рафінадних заводів братів Терещенків” з початковим капіталом у 3 мільйони карбованців, який до 1900 року досяг уже 8 мільйонів. Але першу цукроварню збудували саме на Черкащині – в селі Орловець. А в 1854 році у Черкасах збудували рафінадний завод – один із найбільших у Росії на той час та єдиний в Україні.

Черкаський порт приймав пароплави з Європи

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

Перша річкова пристань і річковий вокзал у Черкасах з’явився 1846 року. До Черкас припливали не лише місцеві судна, а й англійські, голландські та німецькі пароплави. Мікрорайон Митниця перетворився на справжнє портове містечко, де значного поширення набули мореплавські професії. У 1888 році на карту водних шляхів Російської імперії як важливий транспортний вузол були нанесені Черкаси.

Розкішний парк, театр і публічна бібліотека в центрі міста

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

На початку минулого століття в самому центрі міста, у теперішньому Дитячому парку, розташовувався великий красивий сад із театром, а також публічна бібліотека. Завдяки зусиллям сім’ї Ярових, парк і театр дуже швидко стали культурним осередком Черкас. Вхід у парк був платним. У центральній частині в спеціальному павільйоні грали піхотні оркестри. У часи Першої світової звідси на фронт помпезно проводжали вояків. У часи Другої світової територія парку дуже постраждала. У 1950 поруч побудували кінотеатр “Родина”, пізніше традицію продовжить “Салют”.

Вигляд міста 200 років тому

10 фактів про Черкаси, які вас здивують

У XIX – на початку XX ст. місто ділилося на 5 частин. Як ми вже писали вище, в районі кінотеатру “Салют” та дитячого парку розміщувалися театр і цирк. Територія між вулицями Можайського та Пушкіна називалась Казбет: там мешкали бурлаки, втікачі, сірома. В районі ЧНУ ім. Б. Хмельницького стояли вітряки, далі починався ліс. Вулиця Волкова раніше називалася Гостромогильною, тому що там був великий курган Гостра Могила (ймовірно, скіфський), знищений господарем земельної ділянки десь у 1914-1915 роках. Низинна частина міста, розташована в долині Дніпра, називалася Митниця. Тут розміщувались основні промислові підприємства: цвяхо-болтовий, чавуноливарний, деревообробний, винокурний і пивоварні заводи, механічні млини, пристань. Наймолодшою частиною міста була Соснівка, там розташовувалися дачі місцевих багатіїв.

Залиште коментар