Орієнтуватися не лише на зовнішню привабливість товару під час вибору новорічних прикрас радять фахівці Держпродспоживслужби в Черкаській області. В етері Українського радіо “Рось” з’ясували: за якими критеріями обирати новорічні штучні ялинки, іграшки та гірлянди.
Як обрати новорічні іграшки та штучну ялинку
Головна спеціалістка відділу контролю у сферах торгівлі, робіт та послуг Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Вікторія Ткаченко розповіла, що під час покупки потрібно зважати на те, щоб такі товари відповідали вимогам:
- не повинні виділяти різкого запаху;
- фарба не повинна залишатися на руках;
- блискітки не мають осипатися;
- кріплення, петельки іграшок мають бути щільними і не пошкодженими.
Фахівчиня Держпродспоживслужби Вікторія Ткаченко рекомендує купувати іграшки з екологічного матеріалу, хоча вони і коштують значно дорожче. Пам’ятайте, що від екологічної іграшки ваша дитина не отруїться, контактуючи із нею.
Якщо ви надаєте перевагу штучній ялинці, Вікторія Ткаченко радить звернути увагу на такі ознаки:
- розбірна це чи не розбірна конструкція: краще обирати розбірну;
- чи стійка підставка під ялинку;
- чи гілочки м’які та заокруглені.
Потрібно зважати і на маркування новорічних іграшок, штучних ялинок, подарунків. Воно повинне містити:
- назву товару;
- дату виготовлення;
- найменування та місцезнаходження виробника або підприємця, до якого можна звертатися у випадку претензій щодо якості товару.
Споживач сам вирішує, де купувати товар: чи в супермаркеті, чи на ринку. Тож у разі виявлення будь-якого недоліку, головне – мати розрахунковий документ з даними про:
- того, хто продає товар;
- дату продажу товару;
- назву товару та його ціну.
Тож, якщо у покупця є розрахунковий документ, то він може повернути неякісний товар та забрати кошти або обміняти його на товар відповідної якості протягом наступних 14 днів. День купівлі не враховується.
Як обрати гірлянди: поради спеціалістів
Головна спеціалістка відділу ринкового нагляду Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області Марина Харенко розповіла, що слід зважати, що є гірлянди для прикрашання оселі на вулиці, а є новорічні гірлянди для приміщень. Новорічні гірлянди для приміщень не можна використовувати на вулиці, оскільки пластик не призначений для експлуатації на холоді. Інформація про товар має бути українською мовою та містити:
- назву продукції, тип гірлянди та де її можна використовувати – це ялинкова, для домашнього інтер’єру чи вуличного;
- дані про вид лампочок та інформація щодо напруги, потужності;
- реквізити виробника та імпортера;
- дата виробництва;
- знак відповідності – трилисник в незамкненому колі.
За словами Марини Харенко, гірлянди призначені для використання на вулиці також не варто розміщувати в квартирі, оскільки в приміщенні вони мають здатність випаровувати шкідливі речовини, що можуть призвести до алергії.
Інженер-електрик Артем Данько розповів, що ціна та якість товару взаємопов’язані. І є велика ймовірність того, що якщо ми купимо дешеву гірлянду в магазині і перевіримо її там, то вдома вона може і не запрацювати. Тому під час вибору варто зважати на такі особливості:
- вилка гірлянди не має гнутися, не повинна бути м’якою та малого розміру;
- провід: у дешевих він тонкий та гнеться, його можна легко обірвати; натомість в якісних гірляндах він ніби покритий силіконом і його не можливо розірвати;
- коробка з кнопкою має бути щільною, оскільки вона відповідає за режим вибору мерехтіння гірлянди і саме в ній розташовані всі проводи;
- якщо у вас є діти чи тварини, купувати краще гірлянду із коробкою живлення від звичайних чи акумуляторних батарейок; саме такі гірлянди мають безпечну напругу, і навіть у випадку перегризання такої гірлянди нічого страшного не трапиться;
- гірлянди, котрі працюють від спеціального блоку живлення також мають безпечну напругу, у них щільний провід, тому їх можемо називати безпечними.
За словами Артема Данька, гірлянди, що працюють від блоку живлення, батарейок та акумуляторів, – в 4-5 разів дорожчі від дешевих гірлянд. Але, переплачуючи, ви обираєте товар з якісними проводами, світлодіодами, лампочками.
Що варто знати, купуючи піротехніку
Начальник відділу запобігання надзвичайним ситуаціям ДСНС в Черкаській області Олексій Бормотов розповів, що варто звернути увагу на таке:
- де саме купуємо піротехніку та чи є наявність знаку відповідності – трилисника в незамкненому колі, котрий підтверджує, що піротехнічний виріб відповідає технічному регламенту;
- краще купувати в офіційному магазині, де вам можуть видати касовий чек, аби у разі виникнення надзвичайної події, ви могли туди звернутися. Таких спеціалізованих піротехнічних магазинів в Черкасах працює сім;
- необхідно зважати на інструкцію, написану на піротехнічному товарі. Після підпалення піротехнічного виробу відійдіть на безпечну відстань, а у випадку його неспрацювання – утилізуйте у воді протягом 24 годин.
https://www.mixcloud.com/radioros/15-12-20-радіодень-як-правильно-обрати-новорічні-товари/