У Державному архіві області оцифровують листи остарбайтерів та історичні документи про життя міст і сіл Черкащини. Директорка установи Тетяна Клименко розповіла Суспільному, що це роблять, аби усі охочі могли переглянути їх онлайн.
В архіві оцифровують листи українців з Німеччини, яких вивезли нацисти на примусові роботи. Зі слів провідної спеціалістки Державного архіву області Олени Гирич, на сканування витрачаються секунди.
“Потрібно зовсім мало часу, особливо якщо документ можна рівно покласти і підігнати під область сканування”, – зазначила вона.
Оцифрували також документ 1791 року, який надав Черкасам Магдебурське право – звільнив від податків, місто отримало самоврядність та судову незалежність. Відтепер цю справу зможе переглянути будь-хто на сайті установи.
“Це цікаво не лише для істориків, а й для звичайних людей. Мені, наприклад, дуже цікаво було з точки зору оформлення. Я люблю такі документи старовинні розглядати”, – розповіла Олена Гирич.
Раніше необхідну справу потрібно було заздалегідь замовляти у працівників установи, і чекати, доки потрібний документ підготують. Тепер, завдяки скануванню, їх зможуть усі охочі переглянути на сайті архіву чи електронному ресурсі “FamilySearch”. Про це розповів головний спеціаліст Максим Симоненко.
“Їх можна знайти в рубриці “фонди», в розділі “оцифровані описи справ”. Там можна вибрати або документи до 1917 року, або після 1917. Також є рубрикація по структурах органів влади”, – зазначив він.
Зі слів Тетяни Клименко, унікальні та особливо цінні документи оцифровують першочергово.
“Ми намагаємося якнайшвидше завершити роботу з оцифрування справ, щоб наші дослідники змогли ефективно використати і замовити необхідні для них в користуванні документи”, – пояснила директорка архіву.
Надалі в архіві планують оцифровувати ті фонди й ті справи, які найбільш користуються попитом дослідників.