У Черкасах у кінотеатрі «Україна» відбулася презентація художнього фільму «Заборонений». Стрічка українського виробництва присвячена життю українського поета-дисидента Василя Стуса.
У рамках промо-туру до Черкас завітала авторська група: продюсер Артем Денисов, автори сценарію Артемій Кірсанов та Сергій Дзюба, режисер-постановник Роман Бровко та виконавець головної ролі Дмитро Ярошенко. Під час спілкування із журналістами та глядачами вони розповіли про ідею створення фільму та процес роботи над стрічкою.
«Наше кіно для того, щоб люди дізналися більше про життя Стуса, про його боротьбу, і побачили його життя з різних сторін – не лише як поета-дисидента і шістдесятника, а як правозахисника, чоловіка з дуже міцною громадянською позицією, з загостреним відчуттям до неправди. Коли щось неправильне відбувалося в Україні, він завжди емоційно вибухав і не міг пройти осторонь. Це кіно проти страху і байдужості. Воно є консенсус ом для 1% людей, які щось знають про життя Стуса і шістдесятників, і для широкої аудиторії. Змушений констатувати, що наша молодь, на жаль, знає про Василя Стуса дуже мало», – зазначив режисер фільму.
Виконавець головної ролі розповів, що доклав багато зусиль, щоб вжитися в образ. Через вірші і опис ситуації Дмитро Ярошенко намагався відтворити настрій і емоції.
«Звичайно, картина художня, але Василь Стус – це історична постать. Щоб створювати образ, потрібно було досліджувати факти про нього, слухати історії, читати вірші і намагатися втілити цей образ», – говорить виконавець ролі Василя Стуса.
Картина «Заборонений» вийшла в український прокат із 5 вересня. Робота над фільмом тривала 2 роки. Бюджет стрічки склав 38,5 млн грн, половину з яких виділяє Держкіно.
«Ми живемо в час, коли є певні загрози над українським кіно. В нас дуже часто розповідають, що не треба знімати такі картини, як «Заборонений», тому що вони не є прибутковими. Кажуть, що треба знімати комедії з зірками шоу-бізнесу. Певною мірою, і комедії мають право на існування. Але якщо ми в Україні не будемо знімати українське кіно про українських національних героїв-патріотів, то у нас зникне самоідентичність, культура, мова і взагалі все. За попередні роки у нас було майже 1,5 млрд гривень витрачено на українське кіно. Це і «Кіборги», і близько сотні патріотичних картин. Але не всі вони заробляють і повертають гроші, тому що вони дорогі. Зараз точиться багато розмов: а навіщо тоді фінансувати таке кіно? Тож, коли ви ходите на таке кіно, як «Заборонений» про Стуса, інші українські патріотичні картини, ви даєте державі зрозуміти, що на таке кіно ідуть, воно користується попитом, увагою. У нас в Україні є ще тисячі постатей, про які варто відзняти кіно. І держава має підтримувати тих, хто хоче знімати кіно про наших героїв. Тож запрошую усіх до кінотеатрів!», – зауважив режисер «Забороненого» Роман Бровко.