“Кольори настрою”: відкрилася виставка Севастяни Федоренко

“Кольори настрою”: відкрилася виставка Севастяни Федоренко

У Черкасах в Обласній бібліотеці для юнацтва імені Василя Симоненка проходить виставка черкаської художниці Севастяни Федоренко “Кольори настрою”. Вперше майстриня презентувала свої роботи у цій же бібліотеці, наразі — це вже втретє, інформує “Суспільне“.

Севастяна Федоренко — черкаська художниця, науковиця, досліджує творчість художників, у тому числі черкаських. Свою першу картину написала ще у дитинстві, пригадує, що у років чотири. Тоді це був портрет своєї іграшки. Нині у своїх роботах передає глибокі сенси через поєднання різних стилів.

Мисткиня навчалася у Черкаській дитячій художній школі імені Данила Нарбута. Захоплення мистецтвом вплинуло і на вибір спеціальності — навчалася на дизайнера інтер’єру, однак, зізналася, що завжди подобалось образотворче мистецтво.

Якогось одного стилю художниця не дотримується — у її роботах поєднане абстрактне мистецтво, концептуальне, постмодернізм, українські етнічні мотиви. Художниця використовує не тільки синтез форм та кольорів, але і матеріалів. У одній роботі може поєднувати і текстильні об’єкти, і ювелірні.

“Мої картини — це не лише експресивний живопис, це відображення мого настрою. У свої роботи обов’язково вміщую якусь ідею”, — зауважила мисткиня.

“У картині «AstraVita» — я показала світ ідей, поєднання вражень, експресій. Тому в цій роботі можна знайти мікс різних культур, епох. Тут можна побачити різні етнічні та трипільські мотиви, східні, сучасні, стріт-арт, поп-арт, графіті, модерн, барокко, ренесанс. А коли мені говорять саме про поєднання стилів та яскравих кольорів — я радію, оскільки це те, чого я хотіла досяти у цій роботі”, — розповіла Севастяна Федоренко.

У роботі художниця хотіла показати світ, яким ми жили до пандемії — яскравий та динамічний:

“Життя як картинки, які постійно змінюються, коли люди до кінця не усвідомлюють, що відбувається та що вони споживають. Минулий 2020 рік змусив нас все це переосмислити і головна робота, яку людина мала виконати — зрозуміти свої глибинні ідеї, чого людина хоче від життя”.

Жінка поділилась, що у цій роботі хотіла передати ідеї, які виникають у нас у думках. Тому на цій картині, зі слів мисткині, вона зобразила все те, що у нас відбувається у свідомості.

“Мені цікаво, яким чином люди реагують на мої роботи, що в них бачать. Це надихає і дає ідеї для подальшої творчості”.

Художниця працювала над картиною чимало часу, адже потрібно було підбрати правильні орнаменти між собою та текстури:

“Головна ідея, вона ж і наша, етнічна, — виділена червоним. Якісь ідеї зливаються, нівелюються, якісь виходять на перший план — їх виділила кольором чи текстурою. Тобто це ті динамічні ідеї, які залишились у нас із 2019 року, над якими людина ще думає, проживає і більш осмисленно рухається з ними далі у житті”.

Художниця має картину концептуального мистецтва “Вибір”. На полотні стилістично зображена фраза “У нас є можливість вибору, але у нас немає можливості уникнути самого вибору”.

“Це робота про вибір, який ми робимо щодня — складний, буденний, вибір життя. Тобто це про відповідальність, яку ми несемо щодня”, — поділилась художниця.

У роботі “На Сильвестра” жінка поєднала українські традиції із європейськими. Це новорічна картина з яскравими вогнями, бали, свято.

Деякі картини пише після певних подій та пережитих емоцій. Роботу “Зимове сонце” художниця присвятила своєму вчителю Івану Васильовичу Фізеру. Вона концептуальна, експресивна, ідейна, етнічна

За словами мисткині, найдовше вона працювала над роботою “Піднесення” або “У небі”. На картині зображено повітряні кулі в українських орнаментах, які мисткиня пропрацьовувала найдовше.

“Потрібно було правильно поєднати орнаменти що за значенням, що за кольором, щоб кожен елемент не суперечив іншим”, — розповіла Севастьяна.

У всіх роботах цєї виставки переважають яскраві та експресивні кольори, оскільки художниця таким чином прагнула вплинути на настрій. Однак, картини у стриманих кольорах також є — жінка зображає портрети та пейзажі. А також розписує предмети. Зізналася, що вдома таких робіт чимало: тарілки, чайники, меблі, скло. Також займалась вітражами.

Конкретних планів на майбутнє мисткиня не ставить, головне для неї — творити. Та хоче показати свої роботи й на міжнародних виставках.

Розповіла, що у своїй роботі найбільше любить спостерігати за реакцією людей на картини:

“Оскільки роботи у мене переважно абстрактні, відповідно кожна людина сприймає їх по-різному, у залежності від свого сприйняття. Наприклад, у роботі «Травень» я зображувала буяння квітів, зелені, тепла, тобто природи на початку травня. Однак одна відвідувачка виставки упізнала в роботі паски, глазурь, писанки. За таким мені цікаво спостерігати, саме тоді я бачу роботи уже під іншим фільтром”.

Улюбленої роботи не виокремлює і каже, якщо обере якусь, інші полотна на неї образяться”.

Завідувачка відділу мистецтв бібліотеки Марина Чеперис зауважила, що радіє з того, що виставка діє саме у них.

“Обласна бібліотека для юнацтва імені Василя Симоненка — це головна бібліотека для молоді не лише для мітса, а й для всього краю. Це не тільки великий інформаційний центр, де зібрана велика кількість документів, не тільки дозвіллєвий центр, де можна зустрітись із художниками, письменниками, відомими людьми Черкас, які творять сьогодення нашого міста. Але це ще і своєрідний майданчик для творчої молоді”.

Зі слів Марини Чеперис у бібліотеці організовують як персональні творчі виставки молоді, так і тематичні виставки, щоб популяризувати творчість молоді.

Виставка “Кольори настрою” триватиме протягом місяця.

Залиште коментар