Роман Діскант: «Ми підтримали підприємців, щоб дати їм можливість не закритися у складний кризовий період»

Роман Діскант: «Ми підтримали підприємців, щоб дати їм можливість не закритися у складний кризовий період»

Міська влада зменшила податкове навантаження на дрібних підприємців, щоб вони швидше відновили діяльність після карантину. За це депутати проголосували під час останньої сесії Черкаської міської ради. Ініціатором податкового «послаблення» виступив голова фракції ВО «Батьківщина» Роман Діскант. Він розповів виданню «Про головне», що це лише один з багатьох кроків, які робить черкаська «Батьківщина» на підтримку бізнесу.

– Романе Володимировичу, чому ви наполягали на необхідності послаблення податкового тягаря для представників малого бізнесу?

– До мене звернулися представники Черкаської міської профспілкової організації Черкаської обласної профспілки «Солідарність», які представляють інтереси малого бізнесу. Їхній керівник Ольга Ракова розповіла, що потрібно негайно вживати заходів для порятунку малого бізнесу.
Адже багато дрібних підприємців із настанням карантину опинилися у складній ситуації. Вони закупили весняні товари (наприклад, одяг, взуття), а торгівля заборонена. Натомість платити податки потрібно.
Якщо від сплати ЄСВ підприємців, які не працюють під час карантину, звільнив уряд, то залишався ще єдиний податок. За його несвоєчасну сплату нараховується 50% штраф. Єдиний податок регулюється місцевими органами самоврядування, проте змінювати його ставку в середині року не дозволялося. Але коли своїм рішенням уряд надав дозвіл змінювати цю ставку, то прийшов час діяти нам, органам місцевого самоврядування.

– І що ви зробили?

– На засіданні бюджетної комісії я зачитав лист від профспілки «Солідарність». Мені вдалося переконати колег, щоб на сесію міської ради було винесене питання зменшити ставку єдиного податку для 1-ї та 2-ї групи на період карантину для тих підприємців, які не працюють. На сесії інші депутати мене підтримали, за що я дуже вдячний. Таким чином, ми встановили на час карантину для першої групи платників єдиного податку (для видів господарської діяльності, робота яких заборонена) – 0 відсотків розміру прожиткового мінімуму, для другої групи – 0 відсотків мінімальної заробітної плати. А протягом 2 місяців після карантину представники першої групи платитимуть 5 відсотків розміру прожиткового мінімуму, а другої групи – 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати (тобто ставки будуть вдвічі меншими за існуючі).

– Але ж тут є і другий бік медалі. Адже за підрахунками фінансистів, при зменшенні ставок єдиного податку втрати бюжету м.Черкаси розрахунково складуть близько 13 млн грн.

– Так, зараз місто понесе певні втрати. Але це незручності, від яких зараз потерпають усі, адже пандемія і карантин – це те, на що не можуть вплинути ані підприємці, ані влада, ані прості громадяни. Проте це не назавжди. Карантин закінчиться, і нам потрібно буде жити далі. Якщо б ми зараз не пішли назустріч ФОПам, то більшість з них могли б зовсім закритися.

– Підприємці, з якими ми спілкувалися, говорять, що відчувають постійну підтримку з боку «батьківщинівців».

Дійсно, наша фракція «Батьківщина» у міській раді завжди підтримувала і буде надалі підтримувати представників малого та середнього бізнесу.

Ще до ухвалення відповідного рішення Кабміном на сесії я виступив із пропозицією звільнити підприємців від плати за землю й податку на нерухомість, а також заборонити відключати їх від постачання газу, електроенергії та води. Зрештою Кабінет Міністрів України своєю постановою на два місяці звільнив підприємців від плати за оренду землі, податку на нерухоме майно.
А на сесії 19 березня за моєю пропозицією у Черкасах на період карантину зменшили плату для підприємців, які орендують комунальне майно. Вони сплачуватимуть до бюджету 1,2 грн (з ПДВ) у місяць.
Виняток становлять організації, для яких і раніше передбачали пільгові умови та ті, які не підпадають під дію обмежень. Це, для прикладу, бюджетні організації, які фінансуються з місцевого бюджету, заклади соціального захисту, заклади освіти, науки, культури, фізкультури і спорту, заклади, в яких організовують роботу з дітьми та молоддю.
Таким чином ми зменшили негативний вплив на бізнес в умовах обмежувальних заходів, запроваджених для запобігання поширенню коронавірусу COVID-19.
Політика із підтримки бізнесу є для черкаської «Батьківщини» системною і послідовною.

– Пригадую, як влітку 2019 року на засідання Черкаської міськради прийшли підприємці з проханням не підвищувати плату за землю і нерухомість.

– Так, тоді я виступив з трибуни і наголосив, що постійна зміна ставок місцевих податків і зборів негативно впливає на ведення бізнесу. Податки та збори не потрібно змінювати щороку, адже це негативно відображається на підприємцях. Вони планують свій бізнес на довгострокові перспективи, тож міська влада має їм сприяти й не змінювати ставки протягом кількох років. За мою пропозицію депутати проголосували одностайно, тож тоді вдалося стримати ріст податків на землю та нерухомість.
Крім того,8 жовтня 2019 року депутати Черкаської міської ради ухвалили ініційоване «батьківщинівцями» звернення до Верховної Ради та керівництва країни, в якому просили не запроваджувати касовий апарат для підприємців, які працюють за спрощеною системою оподаткування. На мою думку, штрафні санкції щодо невиконання цих законів для підприємців дуже великі, а закони недосконалі і потребують доопрацювання. Зі свого боку ми зробили усе, щоб донести цю думку до керівництва країни, тож тепер вони мають дослухатися і не запроваджувати закони, які утискають підприємців.

– Чому, на вашу думку, так важливо підтримати підприємців тепер, у складний період кризи?

– Саме представники малого і середнього бізнесу дають місту жити і розвиватися. Вони не лише забезпечують черкасців товарами та послугами, а й наповнюють міську скарбницю податками, на які потім ремонтуються дороги, накуповується обладнання для шкіл та лікарень тощо. Тому нині головне завдання міської влади – простягнути їм руку допомоги, аби після завершення карантину вони знову запрацювали і місто знову ожило.
Варто відзначити, що і представники бізнесу у Черкасах не стоять осторонь проблем громади. Саме вони створили благодійний фонд «Черкаси vs Covid-19» для фінансової підтримки місту у боротьбі з епідемією. Також за ініціативою черкаських підприємців запрацював благодійний проект «Допоможи ближньому», який годує гарячими обідами малозабезпечені верстви населення. Мені також було приємно долучитися до участі у цьому проекті.
Тож запевняю: черкаські представники бізнесу і надалі матимуть підтримку «батьківщинівців» у Черкаській міській раді.

Ольга Ракова, голова Черкаської міської профспілкової організації Черкаської обласної профспілки «Солідарність»

«Ми дякуємо всім депутатам, що вони прислухалися, що вони розуміють стан бізнесу. І дуже дякуємо фракції «Батьківщина», особливо Роману Дісканту. Бо якби він це питання не взяв під свій контроль, можливо, на наш лист ніхто б і не звернув увагу. Але він це зробив і на бюджетній комісії, і на сесії. Також фракція «Батьківщина» підтримала нас на сесії влітку, коли хотіли значно підвищити ставки на землю. На щастя, цього не відбулося. Якби вони не допомогли тоді стримати збільшення цих ставок, бізнес мав би серйозні проблеми. Тому ми дуже вдячні за підтримку і розраховуємо на неї і в подальшому», – говорить Ольга Ракова.

Фото: Олександр Рибалка

Залиште коментар