Скасування надходжень від акцизу – ризик для місцевих бюджетів, – Анатолій Бондаренко

Скасування надходжень від акцизу – ризик для місцевих бюджетів, – Анатолій Бондаренко

Учора міський голова Черкас Анатолій Бондаренко взяв участь у робочій зустрічі прем’єр-міністра України Олексія Гончарука з членами правління Асоціації міст України. Головною метою зустрічі було обговорення пропозицій АМУ до проекту Державного бюджету на 2020 рік.
Одним із найбільш дискусійних питань стало заплановане з 1 січня наступного року скасування надходження до місцевих бюджетів 13,44% акцизного податку з виробленого та ввезеного на територію України пального.
– Буду відвертим: прогнозовані наслідки таких дій вкрай невтішні. Щоб зрозуміти масштаби загрози, яку приховує в собі це рішення, достатньо озвучити суми: надходження від цього податку до місцевих бюджетів в 2019 році становили 7,7 млрд грн. Ці кошти спрямовувались на ремонт і утримання доріг та зовнішнього освітлення, дренажних насосних і водопровідних станцій, на капітальний ремонт житлового фонду й об’єктів комунальної власності, розвиток міського електричного транспорту, переоснащення лічильників теплоенергії та води у багатоквартирних будинках. Тепер коштів на все це не буде. Зокрема, бюджет Черкас недоотримає близько 80 млн грн, – повідомив на своїй сторінці у Фейсбук Анатолій Бондаренко.
На противагу скасованому пропонують спрямовувати надходження від акцизного податку до Дорожнього фонду, звідки місцевим бюджетам будуть забезпечуватись цільові кошти на будівництво і ремонт доріг. Проте у 2020 році обсяг таких коштів може становити лише 4 млрд грн при витратах місцевих бюджетів у майже 8 млрд. Тобто ці потреби будуть забезпечені лише на 50%, і якщо взагалі будуть.
Крім того, розподіл коштів Дорожнього фонду суб’єктивно залежний від рішень органів виконавчої влади, оскільки Бюджетний кодекс не містить чітких і прозорих механізмів визначення суми, яка буде спрямована тій чи іншій громаді. Кошти можуть бути розподілені раціонально і адекватно до реальних потреб, а може й ні. По факту реформа децентралізації не зачіпає бюджети органів місцевого самоврядування і виділений ресурс майже повністю залишається на рівні обласного бюджету.
Збереження надходжень до місцевих бюджетів 13,44% акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі пального дозволило б забезпечити надійне джерело фінансування об’єктів соціальної та інженерної інфраструктури, і стало б додатковим інструментом боротьби з тіньовою економікою через контроль органами місцевого самоврядування за надходженнями з АЗС.
– На сьогодні фактично ми маємо не децентралізацію, а централізацію рішень щодо розподілу ресурсів. І це в той час, як навантаження на місцеві бюджети з кожним роком тільки зростає. Мало того, що наш місцевий бюджет через акциз втратить близько 80 млн грн, так в Уряді ще й висловили пропозицію збільшити заробітні плати вихователям — знову ж таки коштом місцевих бюджетів. У нашому випадку ця ініціатива обійдеться Черкасам у ще близько 100 млн грн. А це гроші, які нам доведеться забрати з доріг, житлового фонду, комунальних підприємств. Проаналізувавши останні чотири роки, можна сказати, що переваги децентралізації найкраще ми відчули лише раз – у 2016 році. А чим далі – тим важче. Замість проголошеної децентралізації навпаки відбувається централізація значної частини аспектів місцевого розвитку. При цьому місцеві бюджети, що обмежуються в дохідних джерелах, змушені нести тягар державних соціальних гарантій. За створених таким чином умов значної недостатності коштів органи місцевого самоврядування просто не зможуть забезпечити базові потреби життєдіяльності громад, – написав міський голова.

Залиште коментар