Спогади про Агатангела Кримського: видатному ученому з Черкащини – 150 років

Спогади про Агатангела Кримського: видатному ученому з Черкащини – 150 років

До 150-річчя Агатангела Кримського, вченого, творця українського сходознавства, одного із засновників Української Академії Наук і письменника Суспільне побувало на його “малій батьківщині”.

У середмісті Звенигородки, замість будинку, де півтора століття тому мешкала родина Кримських, нині відтворена репліка. Батько Агатангела, був педагогом, це житло побудував за гонорар, що отримав за видання підручника, розповів співробітник краєзнавчого музею Станіслав Лячинський.

“Улюбленим місцем Агатангела була верхня альтанка. Краєвид там прекрасний, тож він любив там відпочивати. Це історичне місце. Діти тут на кутку казали, що там живе вчений і на зірки дивиться. 

Нині будинок пустує. Видання, фотографії та особисті речі Кримських зберігаються у Краєзнавчому музеї.

Опановувати лінгвістику Агатангел почав з трирічного віку, тому що в родині вільно розмовляли кількома мовами, розповіла директорка Краєзнавчого музею Олена Наріжна.

“Батько забороняв читати, бо той нещадно експлуатував свої очі. Вивчав багато мов. Сидів на одному місці, він не полюбляв бігати і гратися десь”, – розповіла Олена Наріжна.

Кримський цікавився історією, культурою й традиціями східних країн. Про них написав чимало праць, займався перекладом.

“Він працював по 18 годин, мав дві пари окулярів через те, що зір падав. Він багато читав і перекладав, хотів, щоб історію країн Сходу – Туреччини наприклад, знали українською”, – зазначила директорка музею.

“Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного” – це книга-раритет. Не лише тому, що це перше видання, де досі збереглися правки, зроблені рукою Агатангела. Це ще й справжнє надбання для земляків, як розповів науковий співробітник музею Станіслав Лячинський:

“Він один із небагатьох науковців, які біля себе збирали людей. Десь кажуть протягом 40-ка років писав цю книжку. Їхав у село записував байки, пісні”.

Вчений був справжнім поліглотом, про нього навіть ходили легенди, каже Станіслав Лячинський:

“Наприклад, про те, як Агатангел колись зустрівся з пілігримами: на якомусь кораблі кудись плив. Вони пішли до капітана і почали питати: “Це, певно, пророк?” Бо він із різними народами їхньою мовою розмовляє”.

Саме Кримський розвінчував теорію про колиску трьох народів. Хоча в своїх жилах не мав, як сам казав, ні краплі української крові. Та попри все залишався відданим саме Україні, зауважила директорка Олена Наріжна:

“Він мав можливість залишитися в Москві, мав відрядження в Сирію, Беруту, можливо він мав би краще життя там. Але його метою було саме відродження української нації”.

За словами директорки, за свою позицію вченому довелося поплатися: у 1941-му Кримського заарештували. Відбувати термін його направили в Казахстан, де він і помер.

Мама Кримського, як і батько, поховані на кладовищі у Звенигородці.

 

Залиште коментар