«Черкаси розмовляють українською». Таку назву має Міська програма розвитку та функціонування української мови на 2023-2026 роки. Проєкт рішення Черкаської міської ради про затвердження цієї програми ухвалили на засіданні виконавчого комітету. Зроблено це для зміцнення державотворчої функції української мови, підвищення престижу її використання та посилення україномовного середовища міста.
«Особливого значення впровадження української мови у всіх сферах життя відбулося з моменту початку російської збройної агресії в лютому 2022 року. Значна частина російськомовного населення міста свідомо перейшла на спілкування українською мовою. Молодь Черкас демонструє володіння українською мовою, свою повагу до української державності. Зросла кількість громадських ініціатив з утвердження та розвитку української мови», – про це йдеться у пояснювальній записці до Програми.
Водночас потрібно активізувати використання державної мови у різних сферах життя: торгівлі, транспорті, рекламі тощо.
Тому на наступних 3 роки цю Програму визначено як пріоритетний освітньо-культурний напрямок розвитку громади міста.
Її мета – створення оптимальних умов для функціонування української мови у всіх сферах суспільного життя в Черкаській міській територіальній громаді. А відтак – забезпечення культурно-мовних прав громадян відповідно до чинного законодавства України.
Реалізація програми передбачає популяризацію української мови, культури та історичної пам’яті української нації через мовно-культурні, мовно-інформаційні заходи, що сприятимуть зміцненню україномовного національно-патріотичного середовища в громаді міста Черкаси.
Серед заходів, передбачених програмою – проведення всеукраїнської мовної конференції для учнівської молоді, тематичних флешмобів, конференцій, семінарів з популяризації української мови. Необхідне поповнення бібліотечних фондів закладів освіти й культури україномовними виданнями, розвиток мережі краєзнавчих, народознавчих музеїв у цих закладах, показ української кінокласики та сучасного українського кіно, україномовного контенту в громадських приміщеннях.
Особливу увагу планують звернути на неухильне дотримання мовних норм надавачами послуг у сфері реклами, торгівлі, транспорту, соціального обслуговування, об’єктів ресторанного господарства тощо. Передбачено практичні заняття з удосконалення та вивчення української мови для працівників сфери послуг, бізнесу.
Тепер ухвалити Міську програму розвитку та функціонування української мови «Черкаси розмовляють українською» на 2023-2026 роки мають депутати на сесії Черкаської міської ради.
Нагадаємо, що заходи з популяризації та утвердження української мови як державної передбачені статтями 10 та 144 Конституції України, розпорядженнями Уряду «Про схвалення стратегії популяризації української мови до 2030 року «Сильна мова – успішна держава», Законом України «Про місцеве самоврядування» та низкою інших державних документів.