Як у Черкасах працює шелтер для жінок, які потерпають від домашнього насильства


Вже 5 років у Черкасах цілодобово працює шелтер для жінок, які постраждали від домашнього і гендерно обумовленого насильства. За останній рік центр допоміг 92 особам, серед яких 46 дітей.

Заклад почав свою роботу у 2015 році у так званій «денній формі».  Після переосмислення потреби з 2019 року центр почав працювати на цілодобовій основі.

Про роботу шелтера, ставлення поліції до домашнього насильства, як змінилась робота центру з дня відкриття, кореспондент vikka.ua розпитав голову правління БО “100 % Життя. Черкаси” Наталью Несват.

Як змінилась допомога жінкам з моменту відкриття центру?

Базова функція центру не змінилася – допомога жінкам, які постраждали від насильства. Втім, щороку органічно центр обростає новими можливостями для жінок. Наприклад, з початком повномасштабної війни ми реалізуємо проєкт, який дозволяє підтримати жінок гуманітарно, закупити товари першої необхідності для них та їх дітей.

Також ми підтримуємо та надихаємо жінок на самозайнятість: пройти курси і розпочати власну справу. Час від часу ми організовуємо різноманітні тренінги, майстер-класи, які відвідують не лише жінки, які наразі отримують послуги в Мережці, а й наші колишні клієнтки. Це підтримує їх ресурс, а ми можемо впевнитися, що у них все добре.

Як часто жінки повертається до кривдників?

На жаль, такі випадки непоодинокі. З досвіду, половина жінок не готові враз змінити своє життя. Дехто роками перебуває в ситуаціях домашнього насильства, тому звільнення від кривдника це процес не одного дня. Ми надаємо максимальний рівень підтримки та розуміння, а ділі вибір за жінкою.

Чи приходили до вас в центр ті, хто чинив насильство щодо жінок, і що ви робили в таких ситуаціях ?

Було кілька випадків, коли жінки самі повідомляли, де вони перебувають. Доводилося залучати наших колег-чоловіків, які спілкувалися та пояснювали, що напідпитку розмови не вийде. На щастя, все вирішувалось мирним шляхом. Але у випадку чого, у нас є чергові та тривожна кнопка. 

Наскільки лояльно поліція ставиться до фактів домашнього насильства?

У більшості випадків поліція реагує правильно, як того вимагає закон до ситуацій з домашнім насильством. Але тут багато питань до самої судової системи країни. Та й жінки не завжди діють потім за алгоритмом, наданим поліцією.

Яку ще допомогу, окрім функціонування притулку, надає центр ?

Під час проживання в центрі жінці надають комплексний соціальний супровід, натуральну допомогу, безкоштовне харчування, психологічну та юридичну допомогу. Для кожної жінки створюється індивідуальна програма відповідно до її  потреб:

  • допомога у працевлаштуванні;
  • допомога у влаштуванні дітей до навчальних та дошкільних закладів;
  • допомога у пошуці житла;
  • допомога з відновлення документів;
  • допомога із отримання потрібних медичних послуг і препаратів;
  • допомога у заключенні декларації з сімейним лікарем.
  • відновлення документів

Звідки ви отримуєте речі, які надаєте жителям притулку?

Якщо мова йде про одяг, то більшість одягу нам жертвують небайдужі черкасці. За це ми їм дуже вдячні, адже це ресурс не лише для Мережки, а й для чоловіків у нашому центрі реінтеграції безпритульних.

 

Як часто постраждалі жінки звертатися до психолога? 

Це базова опція – кожній жінці, яка пережила насильство, потрібна допомога психолога. Це стосується не лише тих, хто проживає в центрі, а й клієнток без проживання. Важливо не лише відновити ресурс жінки, а й дати інструменти, як не втрапити в подібні ситуації в майбутньому.

Які на сьогодні є потреби в центра?

Зараз є серйозна проблема з каналізацією – вона не працює. На ремонт потрібно близько 600 тис грн, звісно у центру таких власних коштів немає, тому ми раді навіть маленьким донатам. Також нещодавно зламалася електроплита.  У центрі завжди раді будь-якій гуманітарній підтримці, на кшталт засобів гігієни чи смаколиків для дітей.

Телефон гарячої лінії центру
380 93 081 4310

ДЖЕРЕЛО: ВІККА

Залиште коментар