24 картини Тетяни Ямблонської привезли у Черкаси

24 картини Тетяни Ямблонської привезли у Черкаси

Днями в КЗ «Черкаський обласний художній музей» Черкаської обласної ради відкрито виставку видатної художниці України Тетяни Яблонської, де представлено її 24 твори. Праці відомої мисткині надано Дирекцією художніх виставок Міністерства культури України.

Відрадно, що на відкриття виставки завітали черкаські художники та діячі культури, які особисто знали Тетяну Нилівну та поділилися приємними спогадами про художницю.

Тетяна Нилівна Яблонська (1917–2005) особистість настільки знана, що не потребує представлення зайвий раз. Ім’я її широко відоме навіть тим, хто перебуває від мистецького життя на відчутній відстані. Народний художник, Академік живопису, Герой України.

Її біографія – життєва і творча – неодноразово була висвітлена в численних публікаціях, здавалося б, не зосталося жодного невідомого факту, хоча каталог-резоне її неосяжного доробку досі не складений. Не було нестачі й у виставкових проектах, тільки перелік яких – персональних і «за участю», прижиттєвих і вже посмертних – певно міг би зайняти з десяток сторінок. 

Варто лише коротко нагадати шлях її становлення: учениця Ф. Кричевського у КДХІ, згодом асистент у живописній майстерні О. Шовкуненка, на тлі боротьби з формалізмом позбавлена першої своєї Державної премії за роботу «Перед стартом» (1947), але тріумфальний лауреат наступних – державних: 1950, 1951, 1979; Шевченківської – 1998; експонент Венеційської бієнале 1956 р. та Всесвітньої виставки 1958 р. у Брюсселі, нагороджена медалями Академії Мистецтв СРСР та України, професор КДХІ. 

До Дирекції художніх виставок України (ДХВУ) твори Т. Яблонської, придбані державою, почали надходити з 1945 року. Першим у її особовій картці значиться «Портрет сестри» від 1945 року під реєстраційним номером 1305, повернений після виставки автору. 

Згодом, у 1961-му, придбаний державою за 800 крб. і переданий ДХВУ до Севастопольської картинної галереї, з якої 1974 року надійшов до колекції новозаснованого Запорізького художнього музею. 

Усього за ці роки через ДХВУ «пройшло» 262 твори Т. Яблонської. З них 199 творів були передані державним музеям України. В колекції ДХВУ нараховується 24 твори майстра, які сьогодні представлено в Черкасах. 

Виставка триватиме до 2 жовтня 2017 року.

Виконавчий апарат обласної ради

Прочитайте ще:

Залиште коментар