Черкащанам розповіли, як зареєструвати дитину, якщо законний батько – не біологічний

Черкащанам розповіли, як зареєструвати дитину, якщо законний батько – не біологічний

Як інформує головний спеціаліст відділу державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Черкаській області  М. Г. Дорош, згідно зі ст. 52 Конституції України діти рівні у своїх правах незалежно від походження, а також від того, народжені вони у шлюбі чи поза ним. Ніяких моральних та правових обмежень будь-які діти не знають. Про це інформують на сайті Черкаської міської ради.
 Права та обов’язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому державними органами реєстрації актів цивільного стану в установленому законом порядку. Це положення ст. 121 СК України, звичайно ж, стосується як дітей, народжених у шлюбі, так і дітей, народжених особами, які не перебувають у зареєстрованому шлюбі (народжені поза шлюбом).
 Отже, визначення походження дитини є підставою виникнення прав та обов’язків матері, батька і дитини (дітей). Згідно Сімейного кодексу України, дитина, народжена в офіційно зареєстрованому шлюбі, вважається такою, що походить від подружжя.
Втім, можуть траплятися ситуації, коли справжнім батьком є чоловік, з яким матір не перебуває у шлюбі, але з різних причин бажає, щоб він обов’язково фігурував в усіх документах як батько.
Законодавцем визначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.
Під «державною реєстрацією народження дитини» мається на увазі виготовлення першого офіційного документа дитини –  Свідоцтва про народження. Для цього батькам потрібно звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання батьків або за місцезнаходженням пологового будинку, де було народжено дитину.
Також законодавець передбачає випадок, якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе батьком дитини, якщо із Заявою про державну реєстрацію народження ця особа одночасно подає Заяву про визнання батьківства.
Слід звернути увагу, що має бути подано дві окремі заяви встановленої Правилами реєстрації актів цивільного стану форми.
Процедура визнання батьківства за заявою особи. Як уже зазначалося, жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі між собою, можуть подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану  Заяву про визнання батьківства до народження дитини (заява має встановлену форму). У такому випадку до зазначеної заяви додається довідка закладу охорони здоров’я про вагітність жінки.
Перевагою є те, якщо вказана вище Заява не може бути подана особисто, вона може бути подана через представника (повноваження представника мають ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності) або надіслана поштою за умови нотаріального засвідчення справжності підпису заявника на цій заяві. Як правило, така можливість є позитивним аспектом у даній процедурі та часто знаходить застосування у випадках, коли батьки (або лише матір/батько) дитини не мають змоги подати Заяву самостійно, тобто перебувають в іншому місті, за кордоном та інше.
Якщо мати дитини не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків, прізвище та громадянство батька дитини зазначається за прізвищем та громадянством матері, а власне ім’я та по батькові – за вказівкою матері у заяві про державну реєстрацію народження відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України. Якщо мати дитини, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, під час державної реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини, і у зв’язку з цим просить не вказувати його батьком в актовому записі про народження, її прохання може бути задоволене лише за наявності спільної заяви чоловіка та дружини (колишнього подружжя) про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини (має встановлену форму), а також заяви матері та батька дитини про визнання батьківства.
Якщо чоловік, який перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, не може особисто з’явитись до органу державної реєстрації актів цивільного стану для подання такої заяви, то його заява, яка підтверджує, що він не є батьком дитини, справжність підпису на якій має бути нотаріально засвідченою, може бути подана через представника або надіслана поштою. Повноваження представника мають ґрунтуватись на нотаріально посвідченій довіреності.

 

Залиште коментар