60 років тому у Черкасах заклали парк над Дніпром – Сосновий бір

60 років тому у Черкасах заклали парк над Дніпром – Сосновий бір

60 років тому, 8 квітня 1967 року, на околиці Черкас – Соснівці, відбулося закладання міського парку.

За північною та північно-західною околицею Черкас розпочинається реліктовий Черкаський бір – лісовий масив, який тягнеться до Ірдинського болота та Мошногірського кряжу, займаючи площу понад 28 тис. гектар. Приміська частина бору отримала назву Соснівка і з початку ХІХ ст. відома як місце відпочинку жителів міста – тут розміщувалися дачі міської знаті, а також лікувальні установи.

Через десять років після утворення у 1954 році Черкаської області міське і обласне керівництво прониклося ідеєю створення у Соснівці ландшафтного парку. Проект парку був розроблений у 1966–1967 рр. Київським інститутом «Укргіпроінжпроект» та мав займати площу 49 га.

8 квітня 1967 року, на другий день після Благовіщення, на місці майбутнього парку відбувся загальноміський суботник, в якому взяли участь багато жителів обласного центру. Цим самим було покладено початок створення парку, якому з часом судилася доля стати унікальним шедевром садово-паркового мистецтва, окрасою і гордістю Черкас.
В процесі створення парку було максимально використано природний рельєф, завезено валуни і гранітні глиби з річки Рось та кар’єрів Криму, збудовано каскад штучних ставків та водоспадів. Завезено саджанці із «Софіївки», Тростянецького дендропарку, Київського ботанічного саду.

У центральній частині парку – посеред штучної водойми встановлено скульптуру русалки. Своєрідною фішкою став арковий міст («Міст кохання»).
За існуючою в ті часи традицією парк отримав назву імені 50-річчя Жовтня («Ювілейний»). Нещодавно його перейменували, без особливих роздумів присвоївши назву «Сосновий бір» (що й так зрозуміло).

У 1972 році черкаський парк став переможцем Всесоюзного конкурсу паркових комплексів, а у 1980 році був занесений до Міжнародного каталогу парків…

У рік ювілею парку варто згадати, що авторами проекту паркового дива у Черкасах були архітектори Георгій Урсатій, Василь Гнєзділов, інженер-озеленювач Євдокія Смирнова, які за комплекс ландшафтного парку у 1979 році були удостоєні Державної премії імені Т. Г. Шевченка. Унікальний арковий міст будували фахівці спеціалізованої організації «Мостопоїзд-473». Загальне керівництво створенням парку здійснював Олександр Андрєєв.

Василь Мельниченко, голова Національної спілки краєзнавців Черкащини, передрук зі сторінки у соціальній мережі “Фейсбук”

Залиште коментар