Депутати облради ухвалили звернення про необхідність дослідження Дніпра

Депутати облради ухвалили звернення про необхідність дослідження Дніпра

На радіоактивну пустку ризикують перетворитись близько 70 міст України і у т.ч. Київ, та Черкаси. Депутати облради ухвалили текст звернення, у якому вимагають від президента і Кабміну провести дослідження і дати суспільству чітку відповідь на питання, є у Дніпрі та Прип’яті радіоактивний мул чи ні.

Відповідний проект рішення «Про звернення депутатів Черкаської обласної ради до Президента України та Кабінету Міністрів України щодо реалізації проекту «Відновлення магістрального водного шляху Е40 на ділянці Дніпро-Вісла: від стратегії до планування» у перелік питань порядку денного сесії Черкаської облради вніс депутат Володимир Костюченко. Текст звернення 44 голосами «за» народні обранці ухвалили під час чергового пленарного засідання.

«У рамках програми транскордонного співробітництва ЄС-Польща-Білорусь-Україна з 2013 р. стартувала реалізація проекту «Відновлення магістрального водного шляху Е40 на ділянці Дніпро-Вісла: від стратегії до планування». Економісти обіцяють величезний економічний ефект від реалізації Проекту Е40, а екологи застерігають, що це загрожує знищенням унікальної екосистеми Полісся, а оскільки Е40 проходить через Чорнобильську зону, то і радіоактивним забрудненням. Вони стверджують, що у донних відкладеннях Прип’яті і Дніпра під шаром донних відкладень залягає мул, забруднений радіацією. Проведення днопоглиблювальних робіт, без яких втілення Е40 не можливе, спричинить рух радіоактивного мулу з Прип’яті у Дніпро, з якою п’ють воду понад 30 мільйонів українців, – поінформував колег Володимир Костюченко, – Тему досліджувала обласна газета «РЕПОРТЕР». Випуск № 2 газети містить результати журналістського розслідування щодо можливих наслідків втілення Е 40, що тривало рік».

Як розповів обранець, Е40 – це амбітний міжнародний проект відродження старого морського шляху із Балтики до Чорного моря, що проходив через територію трьох країн Європи – Польші, Білорусі та України. Цей шлях використовували з 1784 року до середини XX ст. Він мав довжину 2 тис км і йшов по річках Вісла, Західний Буг, Прип’ять, Дніпро і з’єднував міста Гданьск – Варшава – Брест – Пінськ – Мозир – Київ – Херсон.
У рамках програми транскордонного співробітництва ЄС-Польща-Білорусь-Україна з 2013 р. стартувала реалізація проекту «Відновлення магістрального водного шляху Е40 на ділянці Дніпро-Вісла: від стратегії до планування». Громадськості він відомий під назвою Проект Е40.
Економісти запевняють, що реалізація проекту матиме величезний економічний ефект. Екологи, натомість, оптимізму економістів не поділяють. Більше того, вони застерігають про те, що економічні вигоди від втілення проекту виглядають сумнівно, і що Е40 здатний завдати непоправної шкоди екології. Йдеться про загрозу знищення унікальної екосистеми Полісся та радіоактивного забруднення. Адже маршрут Е40 проходить через Чорнобильську зону.
Екологи стверджують, що у донних відкладеннях Прип’яті, Дніпра, залягає шар мулу, забруднений радіацією, який з часом вкрив шар не радіоактивного мулу.
Втілення Проекту Е40 не можливе без будівництва гідроспоруд і поглиблення дна русел рік на глибину, необхідну для проходження суден «рікаморе». Проведення цих робіт спричинить рух зараженого радіацією мулу униз за течією, тобто у Дніпро – найбільшу в Україні водну артерію, з якою п’ють воду понад 30 мільйонів українців, бо ріка живить водогони понад 70 міст України. Цією ж водою користуються близько 10 тисяч підприємств, 2.2 тисячі сільських і більше 1 тисячі комунальних господарств, близько півсотні великих зрошувальних систем і чотири АЕС.
Якщо шар радіоактивного мулу – реальність, тоді втілення Проекту Е40 дійсно несе смертельну загрозу повторного радіаційного зараження. А воно, як кажуть експерти, буде у рази більшим за те, що спричинила аварія на ЧАЕС і матиме катастрофічні наслідки для України. Майже все Подніпров’я ризикує перетворитись на радіаційну пустелю, а перелічені вище міста – на безлюдні примари, такі як місто Прип’ять.

Залиште коментар