Історія будівлі черкаської податкової –  архітектурного “пам’ятника радянській епосі”

Історія будівлі черкаської податкової – архітектурного “пам’ятника радянській епосі”

У самому центрі Черкас височіє будівля Черкаської податкової – тетрагон. Її історію описав черкаський історик і журналіст Борис Юхно.

Цей усім відомий архітектурний “пам’ятник радянській епосі” задумали ще 1978-го, а будувати почали 1985-го.

Під його дахом на чотири боки мали розміститися обком і міськком партії та обком і міськком комсомолу. Усього проектів було більше десятка, але й затверджений у Москві потім довелося “доводити” з поправкою на економічну ситуацію. Власне, йшлося не про сам об’єкт, а про архітектурний комплекс у кварталі між Дашковича і Смілянською, яким передбачалася прилегла площа зі світловим фонтаном (там тепер внутрішня площадка “Хрещатик-Сіті”), органним залом філармонії навпроти та підземним паркінгом поруч. Від старої забудови квартал зачищали у кілька етапів, а ось знаменитий гастроном “Київський” в красивому дореволюційному особняку знесли уночі “у форматі” навчань з цивільної оборони.

З величезними труднощами вдалося реалізувати лише головну складову задуму, але й сама майбутня “податкова” влетіла в шість мільйонів рублів: навіть у горбачовські часи – все ще в астрономічну суму.

На 1991 рік готовність об’єкту склала 95%. Вікна й двері – з Івано-Франківщини та Рівного, мармуровий вапняк – з Керчі, люстри з Тернополя (така висіла у драмтеатрі до пожежі), кондиціонери – з Комсомольська-на-Амурі, імпортна сантехніка, паркет на поверхах… В систему опалення закачали воду і загалом-то залишалося лише дивани і пальми розставити.

Та радянський апарат втратив функціональність, помпезна будівля увійшла в зиму. Батареї порвало, і почалося… До весни 1993-го окрім намертво використаних матеріалів не залишилось нічого, навіть паркет до останньої клепки був зідраний. “Комуністам” відомстили по повній. Зрештою, згодом будівлю підібрали фіскали і вгативши в неї вже невідомо стільки і яких грошей, повернули її в міський простір.

Залиште коментар