Ліцеїсти з Катеринопільщини ”козу водили”

Ліцеїсти з Катеринопільщини ”козу водили”

“Водіння кози” – одна із найдавніших різдвяних містерій, що збереглася до наших днів і відбувається у Щедрий вечір. Витоки її відносять до вірувань аріїв і пов’язують із культом родючості. Щоправда, в сиву давнину священну козу водили жерці й вона символізувала божество або тотем (засновника) народу. Нині ж відбувається щось на зразок імітації (пародії) давнього обряду. Тепер замість священної тварини водять парубка в масці кози, одягненого у вивернутого кожуха. Про це пишуть “Вісті Черкащини“.

Центральним моментом ритуального дійства є танець “Кози”, її “вмирання” та “воскресіння”, що символізує часову круговерть, завмирання та відродження, настання Нового року і пробудження природи. Вважають, що цей обряд обов’язково вплине на майбутній врожай, тому щедрувальників завжди радо зустрічають у кожній хаті:

Де коза ходить, там жито родить,

Де не буває, там вилягає.

Де коза ногою, там жито копою,

Де коза рогом, там жито стогом…

Добре, коли не забуває та шанує народні традиції й сучасна молодь. Зокрема, катеринопільські ліцеїсти зі своїм власним вертепом привітали місцеві організації та установи з Різдвом та Маланками. “У своїх побажаннях діти не забували як про щастя, здоров’я, сімейне благополуччя кожної людини, так і про їх задоволення від роботи, добробут у колективах, процвітання та високий дохід у новому 2018 році, − хваляться у спільноті “Катеринопільський ліцей”, що у “Фейсбук”. − Кожен колектив ми освітили своєю різдвяною зіркою та, дякуючи нашому “лікарю”, рятували козу, яка, пританцьовуючи прибуток та благополуччя в кожній організації, знесилено падала з ніг. Дід Мороз та Снігурочка зі своїми друзями заспівували святкові колядки, які наповнювали зали теплом та надією на краще майбутнє, надією на мирне небо над нашою Україною”.

Зауважимо, що у різдвяному вертепі йдеться про історію народження Божого немовляти, тому поміж головних героїв тут Три царі, Ангел, Ірод, Пастух, а у вертепі на Меланії діють зовсім інші персонажі – Маланка, Василь, Коза тощо. До речі, в останньому повинні бути задіяні в усіх ролях лише переодягнені хлопці. Дівчата тим часом просто щедрують.

У обох вертепах прийнято використовувати восьмикутну зірку − символ вічного панування Месії.

Не забуваймо також, що суттєво відрізняються колядки (пісні на честь народження Ісуса Христа) від щедрівок (бажають добробуту та гарного врожаю). Перші виконують на Різдво, а другі – на Щедрий вечір. Шануймо традиції!

Залиште коментар