Наслідки січневого сніголаму у Черкаському лісгоспі сподіваються подолати до кінця літа

Наслідки січневого сніголаму у Черкаському лісгоспі сподіваються подолати до кінця літа

Черкащина досі не оговталася від сніголаму 18-20 січня. Ліси навколо Черкас також потерпають від поваляних, зламаних, похилених дерев. Поки лісівникам вдалося розчистити лише проїзд найбільшими дорогами, решта площі чекають на розчистку. Що заважає лісівникам провести ці роботи якнайшвидше, дізналися журналісти під час вчорашнього рейду Дахнівським лісництвом, передає кореспондент «ПроГоловне».

«Сніголам дав нам додатково десятки тисяч, близько 50 тисяч кубометрів деревини. І це не так добре, як здається на перший погляд. Ми вже перенаситили ринок пропозицією. Золотоніський, Черкаський, Канівський, Смілянський лісгоспи, які найбільше постраждали від стихії, зараз відчувають іншу біду – впала ціна на деревину. Ціна обвалилася в півтора рази», – розповідає директор Черкаського лісгоспу Андрій Пустовіт.

Навесні лісівники кинули всі сили на ліквідацію наслідків сніголаму. В першу чергу звільняли проїзд трасами та найбільшими лісовими дорогами. Зараз їхня увага зосереджена на найбільш проблемних ділянках.

«Ось сосна з поламаною верхівкою. Проїзду не заважає, хоч і обабіч дороги. Та ми мусимо її прибрати. Її верхівка лежить на землі, тож навіть невелике загоряння може спричинити велике лихо, і низова пожежа переросте у неконтрольовану верхову, яка поширюється з величезною швидкістю. А пожежонебезпечний період вже розпочався», – пояснив головний лсничий Черкаського лісгоспу Станіслав Левицький.

Крім сніголаму, лісівникам потрібно проводити й планові санітарні рубки. Спеціальна комісія навіть дала дозвіл на роботу у так званий «сезон тиші».

«Нагадаю, вік технічної стиглості для сосни – 80-100 років. На нашій території дуже багато сосен, вік яких давно перетнув цю межу. До 90 % сосни – вже понад 150 років, і вона технічно негодна. Більше того, завдяки цим деревам поширюється омела та шкідники, бо вони ослаблені і тому легко піддаються хворобам. Але у багатьох випадках ми зв’язані по руках різними законодавчими актами, які нас обмежують у рубках», – додав Андрій Пустовіт.

Але зараз проти лісівників ще один фактор. Ціна обвалилася через збільшений попит, тож різати ліс взагалі стало невигідним. Лісівники пояснюють, що можуть і далі чистити ліс, зрізати аварійні або хворі дерева, можуть скласти цю деревину – до кращих часів. Але час перетворить ділову деревину на дрова, що здешевить її втричі, і тоді господарство нестиме збитки.

«Ми мусимо призупинити рубки, навіть сніголам», – говорить Андрій Пустовіт.

Донедавна на ці роботи було додатково залучено 45 бригад (близько 200 осіб), підприємство справно платить чималі податки до бюджету – 48 % з обороту. Але тепер все зупинилося.

«Нас зусібіч звинувачують у тому, що лісівники нібито «під шумок», під виглядом боротьби з наслідками сніголаму, ріжуть здоровий ліс і на цьому заробляють. Та ми й так не можемо реалізувати те, що є – навіщо нам ще різати?! Це просто проти здорового глузду!» – скаржиться директор лісгоспу.

Що з цим робити – поки незрозуміло. Домовитися з переробниками деревини, які беруть участь в аукціонах, не вдається: лісівники були готові суттєво скинути ціну, аби тільки продати заготовлене, та підприємці під час торгів чомусь кидалися її піднімати собі у збиток. А ціну формує аукціон, іншого шляху немає. Лісівники сподівалися, що до кінця літа їм вдасться подолати наслідки стихії, та зараз ситуація зайшла у глухий кут.

Залиште коментар