Плантації новорічних ялинок на Черкащині охороняють 72 бригади

Плантації новорічних ялинок на Черкащині охороняють 72 бригади

Для лісівників Черкащини традиційно напередодні новорічних свят настала гаряча пора. З одного боку, вони мусять задовольнити попит людей на новорічні ялинки, з іншого – уберегти ліс від незаконних рубок браконьєрів. Зараз над останнім питанням працюють 72 бригади лісівників, яким допомагають екоінспектори, правоохоронці та громадські активісти.

Про усе це кореспондент «ПроГоловне» дізнався, побувавши в передноворічному рейді лісами Чигиринщини.

«Лісівники Черкащини готові продати населенню 82 тисячі новорічних дерев – ялинок, сосонок, а також ялинок у горщиках, які пізніше можна висадити в грунт. Цього більше ніж достатньо. Зазвичай ми реалізуємо на свята 16-17 тисяч ялинок. Проте завжди знаходяться охочі до незаконної наживи. Аби запобігти варварському вирубуванню і незаконній заготівлі новорічних ялинок, ми організували цілодобове чергування поблизу насаджень – як новорічних, так і просто молодняка хвойних порід», – говорить начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства Олександр Дзюбенко.

 

Традиційно з середини грудня насадження новорічних ялинок охороняють спеціальні бригади. Чергують цілодобово, вночі також, як і вдень. Новорічні насадження обходять пішки, а частіше – об’їжджають на автомобілях, слідкують за ними за допомогою фото пасток, квадрокоптерів, відеокамер.

«Таку техніку ми придбали нещодавно, але вона допомагає нам і в охороні лісових насаджень від пожеж під час літньої спеки, і від браконьєрів у цю передноворічну пору, – розповідає головний лісничий ДП «Чигиринське лісове господарство» Сергій Перов. – Квадрокоптер має можливість підніматися на висоту в 500 м і охоплювати до 7 км видимості. Нам як правило вистачає до 100-150 метрів висоти, адже площі новорічних плантацій не перевищують 5 гектарів. Тож ми можемо відслідкувати усі насадження, виявити порушника і навіть засняти його на відео і фото. Тобто, навіть якщо йому вдасться втекти від лісової охорони, нам допоможуть правоохоронці його знайти, тож уникнути покарання йому не вдасться».

Поки що таких порушників в області виявлено усього двоє. Але передсвятковий сезон лише розпочався.

«Протягом дня ми перевіряємо 20-30 автомобілів, які за своїми технічними параметрами можуть перевозити певну кількість зрубаних ялинок або ж виїжджають з зелених насаджень. Жодного браконьєра поки не затримали, гаряча пора настане днів за десять до Нового року, але ми вже пильнуємо. Нам допомагає громадськість, від неї ми отримуємо інформацію, а якщо вона підтверджується, разом з лісовою охороною складаємо адмінпротокол за порушення та вилучаємо незаконно здобуті ялинки», – розповідає майор поліції Віталій Назаренко, що разом з колегами чатує на чигиринській трасі.

 

За його словами, вони не лише стережуть авто на виїзді, а й здійснюють рейди по лісових насадженнях. Зупинили і легковика, який віз у багажнику пухнасту сосну, навіть не ховаючись.

«Щойно придбав, ось тут якраз у лісгоспі. Перевіряйте, – говорить водій Олександр Тараненко. – А чого б я їздив по ялинку в ліс, якщо я її придбав за 60 гривень? Та я бензину більше спалив би».

На жаль, здоровий глузд спрацьовує не у всіх. Дехто прагне «підзаробити» перед Новим роком. Для таких лісівники нагадують, що штрафи за незаконно зрубані ялинки сягають мінімально 484 грн.

 

Натомість усі лісгоспи і майже всі лісництва реалізують ялинки за помірними цінами, які не змінились з минулого року: від 45 грн за маленьке деревце, 60 грн від 1,5 м до 2 м висотою.

«Ялинки у горщиках коштують дорожче, 150-200 грн. Зате їх можна висадити навесні. У нас уже був клієнт, що минулого року висадив ялинку з горщика, вона прижилася, і вже цього року він знову завітав до нас, хоче придбати ще одну таку ж, – розповідає Юрій Бобелюк, помічник лісничого, який саме був на ялинковому базарі у Чигиринському лісництві. – але треба дотримуватись певних правил. Найголовніше з них: ялинку в горщику в приміщенні тримати не більше двох тижнів і постійно слідкувати, аби грунт у горщику не пересихав».

Поки що попит на ялинки невисокий, але вже за кілька днів, напередодні Дня святого Миколая, ситуація зміниться. Лісівники до цього готові і радо допоможуть черкащанам створити святковий настрій у їхніх оселях.

Залиште коментар