Посеред зими у Черкасах пишно буяє унікальна тропічна оаза

Посеред зими у Черкасах пишно буяє унікальна тропічна оаза

Це єдине місце у Черкасах, що може скласти конкуренцію справжньому ботанічному саду. На двох десятках квадратних метрів тут розкошує до півсотні тропічних красенів, серед яких є по-справжньому унікальні екземпляри. Всюди – мерзлякувата незатишна зимова сірість, а тут – у «зимовому саду», яскравими барвами квітне весна.

– Найголовніше – уся ця краса повертає радість життя і допомагає одужувати нашим пацієнтам, – констатує Віталій Розін, завідувач відділенням №1 КНП “Черкаський обласний психоневрологічний диспансер” Черкаської обласної ради, де й облаштували райський куточок екзотичних рослин.

Зібрала таку розкішну колекцію та доглядає за ними – так, що кожна рослина вражає красою і пишністю, молодша сестра Ніна Деркач.

До роботи тут, Ніна Іванівна працювала у школі, у дитячому садочку. Вела екологічну групу у дитсадку і розповідала діткам про те, як правильно доглядати за рослинками та тваринками – рибками і папужками.
Ніна Іванівна не просто любить доглядати за рослинами, у неї – талант створювати затишок. З вазонів, які потрапляють до неї часто не в кращому стані, вона вирощує пещених красенів. З непримітних, на перший погляд, рослинок, створює розкішні квітучі ансамблі. Знає про кімнатні рослини якщо не все, то приблизно – у Ніни Іванівни завжди вистачає бажаючих розпитати про секрети квітникарства – з-поміж тих, хто хоч раз побачив вирощену нею красу.

– Крім явно лікувальних властивостей (як, наприклад, у алое чи каланхое), домашні вазони нейтралізують негативний вплив синтетичних будматеріалів, яких сьогодні достатньо у кожному домі чи квартирі, і загалом, позитивно впливають на психоемоційний стан людини завдяки цілющій дії флавоноїдів, які виробляє кожна кімнатна рослина, – говорить Ніна Деркач. – Це якраз той випадок, коли сама природа не лише невимушено прикрашає життя людини, але й допомагає підтримувати її здоров’я – а для лікувального закладу це, взагалі неоціненно.

Ніна Іванівна розповідає, що, серед секретів вирощування рослин, які однозначно, корисні для більшості вазонів – це використання лісового ґрунту (злежалої землі у радіусі крони листяних дерев) і талої чи дощової води для поливання.

Спеціальні добрива не використовує – і вважає міфами більшість «лайфхаків», якими обмінюються домогосподарки.

– Найпоширеніші поради, які можна почути – це підливання у вазони спитого чаю. Так, чайна заварка дійсно розпушує землю у горщику, роблячи її легкою і повітряною, нейтралізує високу кислотність ґрунту. Але, водночас, чайна заварка приваблює комах, для ґрунтових мурашок це взагалі рай! З мого досвіду, без негативних наслідків, спитий чай можна використовувати при пересадці рослин, – ділиться Ніна Деркач. – На дно, як звичайно, кладемо керамзит, поверх нього – шар чайної заварки, потім уже – шар ґрунту. Тож це, скорше, розпушувач, аніж добриво.

Багато порад стосується яєчної шкаралупи – закопування її у вазон або настоювання у воді, якою потім поливають домашні рослини. Квітникарів, як вірять у поживні властивості відходів від яєць, достатньо. У шкаралупі яйця і правда, достатньо кальцію, проте, навряд чи рослини можуть його засвоїти. У кращому випадку, шматочки шкаралупи можуть спрацювати як розпушувачі ґрунту, у гіршому – призвести до хлорозу рослин. Більшість кімнатних рослин не те, що погано засвоюють кальцій – вони його терпіти не можуть! Особливо надлишок кальцію у ґрунті некорисний для таких рослин як фіалка, глоксинія чи азалія. Користь може бути у випадку внесення, разом із мінеральними добривами, у ґрунт яєчної шкаралупи, перемолотої до стану порошку – тоді він здатен нейтралізувати кислоту внесених добрив.

Ще один міф стосується поливання вазонів водою, у якій промивали картоплю, крупи або м’ясо. Два перші варіанти я пробувала, користі не побачила, втім, шкоди – також. Щодо м’яса, то таке поливання може дати єдиний ефект – приваблення до ваших вікон мошкари та мух, що злетяться на запах смітника – раніше, ніж квітка змогла би засвоїти з такої води щось поживне.

Так само негативно оцінюю і поради щодо протирання листя кімнатних рослин олією або молоком – начебто, для їх блиску. Листя, яке я протирала, справді починало блищати, але потім кінчики починали скручуватися та жовтіти…А все – тому, що олія забиває пори, через які дихають листочки.

Досить обережними я б назвала поради щодо поливання рослин мінералкою та додавання у ґрунт кавової гущі. Кава у якості добрива може підійти лише рослинам, які люблять кислий ґрунт – і це треба знати напевне. Щодо мінеральної води, то у цьому випадку потрібно знати вміст солей – і наскільки вони корисні тій чи іншій рослині. А, по-друге, вода для поливу повинна вже зовсім не утримувати вуглекислоти.

Що мені особисто здалося прийнятним – це використання відварів із цибулиння чи апельсинових кірок. Можна (не частіше, ніж раз на місяць) робити наступним чином: залити лушпиння цибулі окропом, настояти 1-2 години, процідити – і обприскувати рослину та верхній шар землі цим настоєм, але тільки свіжеприготованим. Так само готуємо відвар із апельсинових шкірок, тільки настоюємо довше. Мої квіти таке обприскування врятувало від павутинного кліща.

Ніна Деркач дала також експертні поради, як краще вибирати рослини для дому.

– У наш сповнений стресів час, коли важливо створити удома атмосферу спокою і відпочинку, є рослини, що особливо сприяють розслабленості, відновленню сил, душевній піднесеності. Які рослини особливо активно генерують позитивну енергію?

Папороть – незамінна кімнатна рослина для людей, що постійно стикаються зі стресовими ситуаціями. Найкраще, якщо ростиме вона у кутку – тоді потенціал цієї рослини реалізовуватиметься максимально.
Герань – недаремно, вона споконвічно росте на більшості вікон, бо має здатність оптимізувати інтелектуальний потенціал людини, а за можливістю заспокоювати нервову систему це взагалі рослина-антистрес.

А бальзамін та азалію взагалі, вважають «рослинами щастя» – настільки їх поява у домі сприяє встановленню гармонії, оптимізму та позитиву.

Каланхое – допомагає позбутися апатичності, занепаду сил, депресії.

Хлорофітум – особливо ефективно захищає від токсинів, випаровувань синтетичних матеріалів. Ефірні масла цього вазона здатні заспокоювати і знімати стрес. Подібно до хлорофітуму, очищує повітря в домі і клівія, що регулює рівень кисню у повітрі та очищує його від шкідливих домішків.

Сансев’єра та традесканція – так само ефективно очищують повітря, роблять атмосферу у будинку максимально корисною і здоровою для дихання

Пальми – за своєю здатністю дезінфікувати повітря заслуговують на звання «санітарів дому».

Основну увагу радила б приділити рослинам із колючками – їх необхідно ставити на вікно, оскільки саме воно пов’язує дім із зовнішнім світом. У такому випадку, колючі рослини забезпечуватимуть енергетичний бар’єр і захищатимуть дім від негативного впливу зовні.

Про це інформує Черкаський пресклуб.

Залиште коментар