Річку забруднено, але склад забруднення визначити неможливо – екологи

Річку забруднено, але склад забруднення визначити неможливо – екологи

Днями на запит журналіста «Проголовне» фахівці Держекоінспекції в Черкаській області провели чергові забори проб води у р. Суха Згар. Коротко суть офіційної відповіді екологів зводиться до того, що вони визнають факт забруднення річки, але не можуть визначити, чим її забруднено.

Місцеві жителі продовжують скаржитись на стан Сухої Згарі. Попри те, що чиновники усіх рівнів прозвітували про запуск очисних споруд в м. Золотоноша, річка перебуває у жахливому стані. Сморід стоїть нестерпний, вода каламутна, подекуди вкрита піною. Навіть у криницях в селах Хвильово-Сорочин та Деньги вода має характерний неприємний запах. Жителі сіл тільки з сумом згадують, як ще років двадцять тому тут можна було рибалити просто з мосту або з берега. Зараз про рибу навіть не йдеться, хоч би добитися більш-менш чистої води.

«В результаті проведених вимірювань поверхневої води виявлено великі концентрації по хімічному та біологічному споживанню кисню та амоній-іони. Концентрація інших показників забруднюючих речовин на рівні минулих років», – повідомляють екологи результати своїх досліджень.

Зауважте: забруднення не «в межах норми», а «на рівні минулих років». У перекладі на просту мову це означає – гірше не стало, і то добре. А от споживання кисню – хімічне та біологічне – виявлено у великих концентраціях… Що це означає? Читаємо далі: «Величини хімічного та біологічного споживання кисню – це умовні речовини, які вказують на забруднення поверхневої води органічними речовинами, що окислюються, але не дають інформації про склад забруднення». Тобто до річки потрапляють якісь хімічні чи біологічні речовини (хоч якісь міндобрива чи пестициди, хоч опале листя з дачних ділянок), які вступають в хімічну реакцію окислення і «з’їдають» кисень, розчинений у воді. Внаслідок цього риба і вся інша живність просто задихається.

Спроби ж з’ясувати,  що ж саме забруднює води річки і в якій кількості, результату не дали. «Також, у зв’язку з тим, що відсутні нормативи …, згідно з якими визначаються перевищення концентрації забруднюючих речовин, надати характеристику екологічного стану водоймищ області неможливо».

Як вдалося з’ясувати, річ у тім, що з 1 січня 2017 року нормативи СанПіН (Санітарні правила і норми) просто… відмінили. Кабмін вирішив, що ці норми, встановлені ще за радянських часів, застаріли. З цим важко сперечатися. Але ж замість радянських, жодних інших нормативів досі не встановлено. От і виходить, що порівнювати ступінь забруднення ні з чим (ось чому не «в межах норми», а «на рівні минулих років» – бо норми просто немає!). І робота екологів зводиться лише до того, щоб визнати річку забрудненою. У екологічної лабораторії просто забрали інструменти їхньої роботи.

Чим, а значить, і хто забруднив водойми без нормативів визначити неможливо, а значить, винних немає, що робити – незрозуміло.

Журналісти області мало не щодня публікують жахливі факти про стан малих річок Черкащини. Суха Згар, Золотоношка, Тясмин, Ревуха, Гірський Тікич – до них була прикута увага тільки протягом останніх двох тижнів. Річки міліють, замулюються, заростають очеретом, потерпають від скидів промислових підприємств і сільськогосподарських товариств, від розорювання прибережних смуг, від незаконного будівництва на берегах… Проблем – не перерахувати. Рішень – поки що жодного.

Залиште коментар