Тимошенко – лідер довіри українців

Тимошенко – лідер довіри українців

Уже тривалий час у різноманітних рейтингах політичних партій першість тримає ВО «Батьківщина». Лідер цієї політичної сили Юлія Тимошенко також регулярно посідає першу позицію щодо президентських уподобань громадськості. Навіть більше, соціологи раз у раз стверджують, що саме Тимошенко здатна з неабияким відривом перемогти в другому турі виборів президента України чинного главу держави. Та нині політика в принципі назвали лідером довіри українців. Про це свідчать дані опитування, проведеного Центром «Соціальний моніторинг», Українським інститутом соціальних досліджень ім. О. Яременка і  Інститутом аналізу та прогнозування.

«Батьківщина» знову попереду

Як з’ясувалося, лідеру ВО «Батьківщина» довіряють 24,5% респондентів. На другому місці за рівнем довіри українців опинився Анатолій Гриценко («Громадянська позиція») – 22,9%. Далі йдуть: Олег Ляшко (РПЛ) – 21,8%; Вадим Рабінович («За життя») – 21,4%; президент Петро Порошенко – 21, 3%; мер Львова Андрій Садовий («Самопоміч») – 20,1%; прем’єр Володимир Гройсман – 18,4%; Юрій Бойко (Опозиційний блок) – 18,3%…  Найменше українці довіряють екс-прем’єрові Арсенію Яценюку – 7,4%.

До речі, згідно з результатами дослідження, якби вибори відбувалися найближчої неділі, то участь у голосуванні взяли б 66,7% українців, не голосували б 28%, вагаються із відповіддю – 5,3%.

Респондентів також запитали, за кого б вони віддали свій голос, якби наступної неділі відбувалися вибори президента України. 13,6%  тих, хто піде на виборчі дільниці, підтримають лідера «Батьківщини» Юлію Тимошенко. 11,5% нададуть перевагу чинному президентові Петру Порошенку. 8,9% поставлять «так» напроти імені депутата від Опозиційного блоку Юрія Бойка. Стільки ж проголосують за голову партії «За життя» Вадима Рабіновича. 8,2% голосів може отримати головний «радикал» Олег Ляшко. Далі йдуть: Анатолій Гриценко («Громадянська позиція») – 6,3%, Андрій Садовий («Самопоміч») – 4,5%, Олег Тягнибок («Свобода») – 3,6%.

Тепер перейдемо до партійних рейтингів. Отож, якби вибори до Верховної Ради відбувалися наступної неділі, то за Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» проголосували б 13,5% опитуваних. Партія «Блок Петра Порошенка «Солідарність» набрала б 10% голосів виборців. Партія «За життя» – 9,1%, Опозиційний блок – 8,6%, Радикальна партія – 7,9%, «Громадянська позиція» – 5%. Цікаво, що представлена нині в парламенті «Самопоміч» набирає лише 4,3% підтримки. А партія «Народний фронт», яка входить до так званої коаліції, вперше взагалі не увійшла до рейтингу. Тож прохідний бар’єр долають лише шість політичних партій.

До речі, аналогічне опитування, проведене соціологічною групою «Рейтинг» кілька місяців тому, свідчило, що до Верховної Ради дев’ятого скликання можуть потрапити вісім політичних сил.

Водночас соціологи запитали в респондентів, чому вони готові підтримати ту чи іншу партію. 38,3% опитуваних громадян назвали причиною свого вибору довіру до лідера політсили. 23,7% переконані, що їхня партія-фаворит обстоює інтереси пересічних українців. 18,5% підтримують програму обраної партії. Для 11,9% головним чинником є патріотична ідеологія політсили, спрямована на захист держави.

Також українці визначилися із тим, яким суспільним інститутам вони не довіряють. Верховній Раді України – 85,2%, Національному банку України – 76,9 %, прокуратурі – 71,7%, Національному антикорупційному бюро – 66,4%, правоохоронним органам загалом – 67,1%, профспілкам – 57,9%, Службі безпеки України – 62,6%, Національній поліції – 62,9%, обласній раді – 56,4%, районній раді – 51,1%, міській (селищній, сільській) раді -44,6%.

Цікава тенденція: порівняно з даними подібного опитування, яке проводив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) кілька місяців тому, Верховна Рада стрімко втрачає довіру. Раніше парламенту не довіряли 82,1% громадян. Нині ж на 3,1% більше.

Надзвичайно актуальним зараз є питання зняття депутатської недоторканності. Тож у респондентів запитали, як вони ставляться до ідеї позбавлення народних обранців імунітету. Позитивно оцінили таку ідею 94,8%, негативно – 2,2%, не визначилися із відповіддю 3%. При цьому 86,9% опитуваних погодилися з тим, що варто внести зміни до Конституції щодо цього питання, 5,3% – не підтримують таку ідею, 7,8% – не визначилися.

Землю продавати не можна

Наступний – соціальний блок питань. Інтерв’юери поцікавилися думкою респондентів щодо того, чи повинна наша держава скасовувати мораторій на продаж сільськогосподарської землі. 16,4% громадян відповіли «так», 11,9 % – вагаються із відповіддю, а 71% зазначили, що ринок землі відкривати не можна.

Далі опитуваних запитали, наскільки важливим для них особисто є запровадження безвізового режиму з Європейським Союзом. 48,8% відповіли, що «безвіз» справді важливий, для 47,9% це байдуже, 3,3% не знають, що й гадати з цього приводу. До речі, 39,4% респондентів не збираються оформлювати біометричні паспорти, необхідні для того, щоб скористатися безвізовим режимом. У невизначеному майбутньому їх планують мати 26,9% українців, до кінця року – 11,4%, уже мають біометрію 10,9%, оформлять найближчим часом – 4,9%, подали документи – 2,5%.

Також опитувані розповіли, як ставляться до певних напрямів пенсійної реформи. Так 4,7% – за підвищення пенсійного віку та страхового стажу, 88,3% – проти цього, 7% – не визначилися. 12,7% респондентів схвалюють заборону дострокового виходу на пенсію, 75,7% – не в захваті від такої ініціативи, 11,6% – не мають відповіді. 29,1% громадян позитивно ставляться до ідеї виходу на пенсію не за віком, а за страховим стажем, 58% – проти цього, 13% – ще думають.

Водночас 30% українців готові докуповувати страховий стаж, якщо такого не вистачатиме для отримання пенсії, 57,1% – не збираються робити це, 12,9% – не відповіли.

Наостанок респонденти розповіли, як оцінюють боротьбу влади з хабарництвом: позитивно – 10,8%, скоріше позитивно – 10,6%, скоріше негативно – 28,3%, негативно – 41,7%, вагаються із відповіддю – 8,6%.

Василь НЕЗНАЙКО

Вечірні Вісті

Залиште коментар