У Корсунь-Шевченківському до професійного свята згадали усіх художників краю

У Корсунь-Шевченківському до професійного свята згадали усіх художників краю

Щорічно, у другу неділю жовтня, в Україні відзначається професійне свято – День художника. У цьому році воно припадає на 8 жовтня. Для корсунців це свято особливе, адже Корсунь об’єднав постаті багатьох видатних художників. Про видатних художників краю допомагає згадати сторінка Корсунь-Шевченківського історико-культурного заповідника. 
На початку ХІХ ст. у місті проживав Степан Превлоцький, майстер портретного та іконописного живопису. У нього вчився малювати Іван Сошенко, який відіграв вагому роль у житті Тараса Шевченка. Повертаючись із Черкас до Богуслава, Іван Максимович захворів і помер у Корсуні, тут він і похований. У художній галереї Корсунь-Шевченківського історико-культурного заповідника експонуються його роботи.
Навчатись у Степана Превлоцького приїздив до Корсуня Григорій Лапченко, який став відомим живописцем.
За окремими припущеннями, учнем іконописця, коли він ще проживав у Вільшані, був і Тарас Шевченко. Гостюючи в Корсуні у свого троюрідного брата і свояка Варфоломія Шевченка у 1859 р., Тарас Григорович писав свої роботи в Корсунському парку. Ці та інші його роботи вміщені до Корсунського (Суліївського) альбому.


Сьогодні в місті та районі активно працюють різні секції з образотворчого мистецтва, художні салони, школи, творче об’єднання «Янталка». Творчість художників популяризує художня галерея Заповідника. Колишньому завідувачу художньої галереї, заслуженому працівнику культури України Анатолію Бахмуту вдалося свого часу об’єднати місцевих художників, які продовжили традиції знаних майстрів пензля.
Напередодні свята згадаємо тих художників, які відійшли у вічність, але їх життя продовжується в полотнах.
Микола Прокопенко, уродженець села Квіток, член Національної Спілки художників України був одним із найвідоміших графіків України. Працював у царині станкового живопису, книжкової графіки. Він проілюстрував близько 200 творів української та світової літератури. Учасник багатьох виставок. Заповіднику подарував 2352 твори. Цій колекції можуть позаздрити навіть столичні музеї.
Іван Кущ, уродженець села Сахнівки, член-кореспондент, професор Міжнародної Слов’янської Академії наук, освіти, мистецтв і культури, скульптор, медальєр, графік, живописець. Створив понад 500 настільних медалей, нагрудних знаків і значків до ювілейних і пам’ятних дат, значна частина яких присвячена містам і селам Черкащини. У Заповіднику зберігається понад 280 його творів. 

Віктор Леонченко, уродженець м. Корсуня, талановитий художник. Написав сотні пейзажів, натюрмортів та портретів, ілюстрував книги друзів. 

Олександр Конончук, уродженець м. Шполи. Був учасником багатьох районних і обласних художніх виставок, вирізнявся тільки йому притаманною тональністю зображення краєвидів, де колорит і гама кольорів ведуть до неспішних роздумів, де панують тиша і спокій природи, почуттів.
Борис Федоренко, уродженець с. Сидорівки, талановитий художник-живописець, член Національної Спілки художників України, віце-президент Фонду образотворчого мистецтва країн Європи «Арт-Європа», Почесннй громадянин Корсуня-Шевченківського, його ім’ям названа одна із вулиць міста. Автор понад 2 тисяч живописних робіт. Понад 30 його картин знаходяться в державних музеях, картинних галереях і сотні – у приватних колекціях різних країн. 9 картин Борис Михайлович подарував художній галереї Заповідника. Презентував понад 20 персональних виставок. Нагороджений Золотою медаллю в Італії.


Іван Гречуха, уродженець с. Мошен, художник, педагог. Написав сотні прекрасних робіт мальовничих пейзажів Надросся, які зберігаються в багатьох колекціях як в Україні, так і за кордоном.
Микола Тертичний, уродженець с. Карашини, графік і живописець. Свої графічні роботи писав кульковою ручкою, зрідка – олівцем, аквареллю, гуашшю. Основний жанр – пейзаж, присвячений видам Карашини, річці Росі. Він любив писати парк, околиці Корсуня-Шевченківського. У Заповіднику зберігаються чотири графічні малюнки й одна живописна картина художника.
Володимир Зирянов, уродженець м. Свердловська, відомий на Корсунщині живописець. Його улюбленими жанрами були пейзаж і натюрморт.
Традиції минулих років продовжує нинішнє покоління художників – член Національної Спілки художників України Олександр Ворона, Григорій Педченко, Антон Шевченко, Валерій Мусатенко, Валерій Кушніренко, Олексій Федосій, Любов Каракай, Лариса Ткач, Сергій Зирянов, Сергій Сердюк, Вадим Нелеп, Валентина Мошенець, Оксана Тимків, Сергій Гусак, Інна Пічкуренко, Яна Шинкаренко, В’ячеслав Притула.
Особливо хочеться виокремити Сергія Дуплія, уродженця с. Сидорівки, члена Національної Спілки художників України, який творчо працює в царині станкового живопису. Складається враження, що полотна художника виліплені з фарб. Його роботи зберігаються в багатьох музейних та приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном. У художній галереї Заповідника створено персональний зал художника, де експонуються подаровані ним роботи.
Ми вітаємо зі святом усіх художників, які збагачують мистецьку скарбницю України, залучаючи тисячі людей до світу прекрасного. Щиросердно зичимо невичерпної наснаги в творчості, щастя, здоров’я, добра і миру.

Залиште коментар