Журналісти розкрили корупційну схему в оборонному комплексі

Журналісти розкрили корупційну схему в оборонному комплексі

Андрій Золотарьов, політтехнолог, Голова аналітичного центру «Третій сектор»

Черговий випуск програми «Наші гроші» було присвячено розкриттю схем, за допомогою яких оточення Президента розкрадало мільйони в оборонній сфері. Журналісти розповіли про схему купівлі контрабандних запчастин з Росії для української «оборонки». Контрабандні комплектуючі поставлялися на оборонні заводи через фірми- «прокладки», а ціни на товар завищували в 2-4 рази. Керівництво концерну «Укроборонпром» знало про махінації і погоджувався на такий «бізнес». Крім того, на заводи потрапляли і списані в армії запчастини, які мали були утилізувати.

У причетності до «відкатів», відмивання грошей, російській контрабанді розслідувачі звинувачують 22-річного Ігоря Гладковського – сина першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського – бізнес-партнера Петра Порошенка. Крім Гладковського-батька і Гладковського-сина, до групи входять колишній співробітник концерну «Укроборонпром» Віталій Жуков, «спеціаліст з контрабанди» Андрій Рогоза і керівники оборонних структур різних рівнів.

В листування учасники схеми обговорюють деталі і суми. В цілому група збагатилася на 250 млн. грн.
У цій частині розслідування журналісти встановили три основні фірми-посередника, через яких прокачувалися гроші. У тому числі – «Кузня на Рибальському», яка, в той час, належала Порошенко.

Автори відзначають, що це лише перша частина розслідування, і обіцяють продовження тиждень тому.
Концерн «Укроборонпром» є найбільшим боржником із заробітної плати: працівникам його підприємств повинні 400 млн. Грн.
У 2018 р видання «Новое Время» вже публікувало розслідування про корупційні схеми в оборонній сфері, фігурантом яких також був Гладковський-старший.

Протягом дня у Порошенко робили кроки для нейтралізації негативу, викликаного журналістським розслідуванням – тоді як опоненти чинного Президента намагались використовувати привід для власного позиціонування.

Першою реакцією в президентському таборі стало різке заперечення: представник гаранта в парламенті Ірина Луценко заявила, що Гладковський і «Укроборонпром» готові судитися з журналістами і вимагати вибачень.

У соціальних мережах і онлайн-ЗМІ прихильники гаранта просували також тези про те, що:
– автори не пред’явили достатньо доказів;
– розслідування носить передвиборний характер;
– викладена інформація була відома три роки тому;
– Президент особисто не вникає в деталі кожного контракту і не має відношення до описаних «схемами».
Порошенко спробував переключити увагу на іншу тему, заявивши, що Росія розгортає біля кордонів України ракетні комплекси «Іскандер».

Але пізніше зажадав терміново перевірити інформацію, викладену в розслідуванні, і усунути Гладковського-старшого від виконання обов’язків на час розслідування. Це єдина з точки зору кризового PR грамотна реакція – з урахуванням можливого продовження розслідування і оприлюднення нових фактів.

Такий крок Порошенко дає можливість йти від коментарів (в тому числі у відповідь на запитання іноземних дипломатів) і заявляти, що він уже відреагував, очікує об’єктивного розслідування і не хоче, щоб його висловлювання були сприйняті як тиск на слідство.
Втім якщо виходити з логіки дій Гладковського, який призупинив виконання своїх обов’язків на час розслідування звинувачень і участі в “схемах” порошенківської “Ленінської кузні”, то Порошенко також повинен на якийсь час зупинити виконання повноважень президента.

Залиште коментар