Черкащина готується до потепління

Черкащина готується до потепління

Черкащина готується до повені. Вся територія області вкрита снігом. Найбільше його – в Уманському, Тальнівському й Звенигородському та Городищенському районах. Найменше – в Кам’янському.З неділю, 10 березня, синоптики очікують на стійкий перехід температури вище нуля. Так, у понеділок, 12 березня, по всій області очікується від 10 до 13 градусів тепла. Ще тепліше стане в середу, 14 березня. Про це пишуть «Вечірні Черкаси».

– Снігу повно, – каже перший заступник голови Тальнівської РДА 42-річний Володимир Гречка. – У перший великий снігопад 18-19 січня випало 49 сантиметрів снігу. Він увесь не розтанув. У лютому сипало двічі: спочатку 11 сантиметрів, а потім дев’ять. Я вчора навмисне вийшов на город подивитися, на скільки промерз ґрунт. Виявилося, що на 5-7 сантиметрів. До того ж осінь і початок зими виявилися дощовими. Вологи в ґрунті більш ніж достатньо.  Ми, звичайно, не панікуємо, але готуємося до гіршого. Перевіряємо помпи, лагодимо човни. Якщо в понеділок різко потепліє, то вода хлине в двори. Тому небезпеку не варто недооцінювати.

ТОВ «Гідроресурс-К» має дві діючі гідроелектростанції на Гірському Тікичі – Юрпільську й Кривоколінську. У стадії відновлення Буцька ГЕС.

– Ми вже зробили буферний скид води, – каже заступник директора 62-річний Михайло Атаманюк. – Свої дії узгодили із басейновим управлінням Південного Бугу. Погано лише, що ні місцева, ні районна влада не подбали про безпечний проїзд до Юрпільської та Кривоколінської ГЕС. Дороги не розчищено. А це – потенційно небезпечні об’єкти.

Директор Гордашівської ГЕС Олег Ціпов’яз повідомив, що на станції перевірили підйомні механізми, якими піднімають застави.

– Маємо бути готовими до того, що доведеться скидати воду. Зараз усе відпрацьовано. Буде команда – почнемо скидати.

Найбільша повінь у Тальному сталася 1980 року. Тоді затопило багато будинків, які були зведені на березі річок Гірський Тікич і Тальянка. Це добре пам’ятає редактор місцевої газети «Поле Честі» 76-річний Валентин Гордєєв.

– Снігу навалило в кінці березня. А потім різко вдарило тепло. Воронянська ГЕС на Гірському Тікичі в Жашківському районі різко спустила воду. Тікич нагадував Дніпро. Руслом пливли свині, собачі будки. Люди плавали на човнах і виловлювали в хатах свої меблі. Учнів міської школи №1, які жили на правому березі Тальянки, відпустили додому. Увечері Тальянка перелилася через уманський міст.

Валентин Олександрович прогнозує, що цієї весни повені не буде.

– Якби сніг упав наприкінці березня – гарантовано була би повінь. А так вночі будуть морози. Я дивлюся німецький сайт Wetteronline. Там ніякого різкого потепління не обіцяють. До того ж цьогорічного снігу значно менше аніж того, що був у 1980 році.

Директор Уманського дендропарку «Софіївка» 77-річний Іван Косенко стверджує, що повторення повені 1980 року не буде.

– Красноставський став спущено на 70 сантиметрів, – каже Іван Семенович. – У дамбу закопано 500-міліметрову трубу. Загрози того, що розмиє дамбу як у 1980 році – немає. Повінь нам не страшна. Я це гарантую.

Виконувач обов’язків голови Городищенської РДА Василь Скринникзапевняє, що найбільше снігу – в них.

– Про різке потепління з понеділка я вже знаю. Але ми готові до водопілля. Моніторимо ситуацію щодня, обдзвонюємо всі сільські ради й громади. Ситуація під контролем.

– У середині 80-х було багато снігу, – розповідає журналіст із Городища Володимир Чос. – Сусід, який працював у райсільгоспуправлінні, написав статтю в газету, що ґрунт промерз на 1,5 метри, тож буде жахлива повінь. Коротше – настрахав людей. Але сніг якось так швидко зник, що ніхто і не помітив, куди той сніг подівся. То мій батько ще довго піддьоргував сусіда: “Володя, то де ж твоя повінь?” А той сміявся і відповідав, що зате редакція заплатила йому 5 карбованців гонорару.

У Кам’янці минулих вихідних випало 40 сантиметрів снігу.

– Я не думаю, що буде повінь, – каже редактор газети «Трудова Слава» Віталій Іванченко. –Місто готується до гіршого, але вірить у краще.

Залиште коментар