Колись там зберігали вино, а нині навчають студентів: історія будинку в Черкасах

Колись там зберігали вино, а нині навчають студентів: історія будинку в Черкасах

У Черкасах по вулиці Надпільній розташований будинок в еклектичному стилі, який звели у 1905 році. Нині там здобувають фах студенти, а колись там був казенний винний склад, де переробляли, розливали та зберігали алкогольні напої.

Продукцію реалізовували через 68 винних магазинів, розповів Суспільному історик та краєзнавець Сергій Ганницький. З його слів, будівля кілька разів змінювала своє призначення.

“З 1893 року в Російській імперії введений казенний продаж напоїв. Держава отримала виключне право на придбання і продаж спиртних напоїв, а також ввезення їх із за кордону. Варто відзначити, що склад — це не лише місце, де зберігали алкоголь, там також його розливали, переробляли та реалізовували у 68 “винних лавках” — зазначив краєзнавець.

Зі слів Сергія Ганницького, будівництво Черкаського казенного винного складу №17 розпочалося 1885 року та здійснювалось за типовим проєктом. Такі ж казенні склади спорудили й у інших містах України: Мелітополі, Бахмуті, Маріуполі та Луганську.

Історик зауважив, що архітектурним стилем було обрано еклектику, тобто суміш різних попередніх історичних стилів. Особливістю проєкту, типового для винних складів, стала масштабна частина будівлі, що виступає вперед, та карниз з декором, що нагадує середньовічні вікна для зброї, які мали тоді оборонне значення.

“У довiднику “Все мiсто Черкаси на 1911 рік” маємо таку інформацію про цю будівлю: “Изъ казенныхъ зданiй должно быть отмечено зданiє казенного винного склада по Больничной улице”. Нині ці будівлі можна побачити на розі вулиць Остафія Дашкевича, 60 та Надпільна, 226″ — повідомив Сергій Ганницький.

У 1923 році, зі слів дослідника, будівлю Казенного винного складу передали дворiчнiй професійно-технічній школі, що відкрилася у місті, з 1929 року тут розмістився технікум. Коли будівля стала навчальним закладом — там зробили надбудови.

Зараз у цьому будинку знаходиться головний корпус Черкаського політехнічного фахового коледжу.

Нині будівля має статус пам’ятки архітектури та має відповідну табличку на фасаді.

Залиште коментар