На Черкащині реконструювали бій між воїнами УНР та більшовиками

На Черкащині реконструювали бій між воїнами УНР та більшовиками

Десятки реконструкторів, що з’їхалися 10 березня до Легедзиного Тальнівського району Черкащини, відтворили події, які відбувалися тут на початку березня 1919 року – бій між воїнами Армії УНР з полку імені Кармелюка та більшовицько-московськими окупантами. Про це повідомляє Всеукраїнське видання «Козацький край».

З нагоди 100-річчя бою та з метою нагадування громадськості про ті часи і вшанування пам’яті загиблих Героїв, дирекція Державного історико-культурного заповідника «Трипільська культура» провела фестиваль військово-історичної реконструкції «Легедзине – буремний 1919-тий».

У рамках фестивалю було відтворено бій між кармелюківцями та більшовиками – у ньому взяло участь близько 80 реконструкторів, «озброєних» не тільки гвинтівками, шаблями і револьверами, а й кулеметами та гарматою…

Окрім того, у музеї заповідника “Трипільська культура” гості фестивалю могли переглянути виставку, присвячену 100-річчю Української революції та Визвольної боротьби. Зокрема, серед експонатів виставки цього дня були привезені з Києва безцінні оригінали печаток часів УНР: Печатка Головного отамана військ УНР Симона Петлюри та Печатка полку Яна Кармелюка (саме цей полк вів бої під Легедзиним та в селі 7-8 березня 1919 р., відбиваючи наступ більшовиків на Умань).

Історична довідка

На початку березня 1919 року червоні розпочали піший наступ на Умань з Тального. Це містечко вони захопили напередодні. Протистояти ворожому наступу послали кармелюківців, основні частини яких у складі чотирьох сотень бійців та гарматного підрозділу 4-го березня зосередилися в Леґедзиному. Кінна розвідка полку імені Кармелюка чатувала на ворога біля Тальянок, а в Доброводах стояв полковий обоз та резерв.Учасник бою згадував: «7 березня наші роз’їзди здибали велику кольону ворожої кінноти і піхоти, яка йшла по шляху з м. Тальне на Умань. Кіннота зав’язала бій і заставила ворога розвернутись в бойовий лад… Большовики зайнявши, с. Тальянки, почали накопляться на висоту між сс. Тальянки – Легедзине, де і були зоставлені нашою піхотою».

Тобто, червоноармійці наступ вели «ланцюгами», саме по території відомого тепер трипільського поселення-гіганта.

«Зав’язалась стрілянина і продовжувалась до темряви. На ніч на позиції було зоставлено дві сотні, дві – в резерві на кінці села, а кіннота відійшла до гармат. Користуючись темрявою, большовики під проводом місцевого провідника незамітно пройшли до самого села, очутившись в тилу нашої 2-ї сотні. Зав’язався упертий нічний бій – 2-га сотня була оточена і частина перебита і переранена вмісті з лицарськи бившімся к-ром сотні хорунжим Янсоном, який був звірськи замордований на другий день…»

Олександр БРАВАДА, фото Валентини ЛЮБОМСЬКОЇ

Залиште коментар