Олександр Федорук про «економічну блокаду» та відкриті двері команди Анатолія Бондаренка

Олександр Федорук про «економічну блокаду» та відкриті двері команди Анатолія Бондаренка

Сотні хворих, тисячі відвідувачів і десятки операцій щодня – такі реалії Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги. Тут у цілодобовому режимі готові рятувати людські життя. Саме сюди доправляють усіх хворих у невідкладних станах машини «швидкої допомоги». І саме тут, незалежно від часу доби, лікарі надають допомогу та роблять термінові операції людям у кризових станах, які постраждали в аваріях чи інших надзвичайних ситуаціях. Напевно, важко охопити весь спектр роботи, які здійснює колектив Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, виборюючи людські життя. Не даремно, лікарів і всіх, хто дотичний до порятунку хворих, називають руками Бога на землі…

Перше, що спадає на думку, коли крокуєш довгими метушливими коридорами лікарні з безліччю сходів, переходів, численними пацієнтами, медичними працівниками, каталками та візками з хворими – мурашник.

Скажу без перебільшення – пересічного відвідувача побачене, радше за все, «вбиває у ступор» від масштабності та безперервного конвеєру медичної роботи.

Проте насправді функціонування всіх відділень та блоків Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги має чітку структуру, відповідальних і комплекс дій, які разом формують єдиний організм.
14 років поспіль опікується його станом головний лікар комунального закладу «Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги» Олександр Федорук.

Сам Олександр Леонідович – фаховий спеціаліст з багаторічним стажем, кандидат медичних наук, лікар-анестезіолог вищої категорії, який до того ж має вищу категорію з організації та управління охороною здоров’я.

Каже, що досить непросто було закладу виживати в роки, коли на капітальні видатки для лікарні з бюджету не виділялось ні копійки. Ні на ремонти будівлі, палат, коридорів, операційних, ні на придбання життєво необхідного обладнання, ні на оновлення меблів і ще багато-багато іншого, з чого зрештою і формується загальне обличчя і повноцінне функціонування лікарні.

Тому й не випадково, попри зусилля лікарів, репутація закладу серед містян неоднозначна. Важко людям пояснювати, як можна проводити сучасну діагностику та якісно лікувати хворих на обладнанні 60-70-х років! Важко забезпечити комфортне перебування в лікарні, що не ремонтувалась з часів відкриття! Важко надавати допомогу, не маючи під руками найнеобхідніших ліків та інструментів!
Олександр Федорук з гіркотою згадує недавнє минуле, називаючи його «економічною блокадою» лікарні тодішнім керівництвом міста. На потреби закладу попросту не зважали. Доводилось шукати альтеративні джерела фінансування, залучати спонсорські кошти, аби хоч якось підтримувати функціонування закладу.

– Міська лікарня швидкої медичної допомоги фактично є пульсом для хворого, якого у невідкладних станах доправляють сюди. Не підтримувати такий заклад, а більше того – блокувати його роботу – ганьба! – наголошує Олександр Леонідович. – Про розвиток тоді взагалі не йшлось. Бо це – зовсім інші ресурси, приміром, придбання спеціалізованого медичного обладнання, яке вартує мільйони гривень. Тоді головною задачею було вижити –оплатити комунальні видатки, зарплати, найнеобхідніші ліки!

Але не даремно ж в народі є приказка, що все пізнається в порівнянні.
І нині факти кажуть самі за себе. Бо обіцяти можна багато, а треба дивитись на реальні справи. За останні роки, відколи місто очолив Анатолій Бондаренко, Третя Черкаська міська лікарня швидкої медичної допомоги отримала новий поштовх до життя – в буквальному розумінні цього слова.

Зараз важко порахувати скільки вдалось витягнути «з того світу» людей, завдяки сучасному обладнанню, яке придбала для закладу міська влада.

Особлива гордість лікарні – такі довгоочікувані і вкрай необхідні: цифровий рентгенапарат (вартістю 1,8 мільйона гривень), сучасний високоточний томограф американського виробництва ANKE ANATOM16 (його придбали торік за 10 мільйоні гривень), апарат ультразвукової діагностики, апарати штучної вентиляції легень, інфузомати, монітори, сучасне лабораторне обладнання та багато іншого!

Завдяки їм тепер лікарі можуть швидко проводити діагностику захворювань та надавати якісну медичну допомогу. Особливо це актуально, коли відлік часу життя рахується на хвилини і саме від вчасного та правильного діагнозу напряму залежить, чи вдасться врятувати людину.

Відзначимо, що завдяки цим високоточним діагностичним апаратам вдається виявити на ранніх стадіях появу різноманітних новоутворень, чітко діагностувати травми та інсульти головного мозку, травми опорно-рухового апарату, патологію внутрішніх органів. Такі обстеження є доступними для усіх людей міста.

Олександр Федорук акцентує, що саме завдяки такій допомозі міської влади та особисто міському голові Анатолію Бондаренко віднині пацієнти лікарні мають змогу безкоштовно пройти обстеження на томографі.

– Ми порахували, що завдяки такій підтримці з міського бюджету черкаські пацієнти зекономили близько 5 мільйонів гривень. Оскільки у приватних установах, де працюють подібні томографи, обстеження вартує в середньому 1,5-2 тисячі гривень. А це – чималі кошти для хворого. Тоді як у нас саме обстеження – безкоштовно. Пацієнт самостійно купує лиш витратні матеріали, але це – мізерні суми в порівнянні з повною вартістю. Зауважу, ми єдиний заклад в області, де таке обстеження роблять цілодобово, незалежно – будень, святковий чи вихідний це день, – наголошує Олександр Леонідович.

А також додає, що їх лікарня несе ще й значне соціальне навантаження від суміжних закладів охорони здоров’я міста та районів області, які направляють до них на обстеження своїх пацієнтів.

Унікальне сучасне обладнання за останні два роки також з’явилось у блоці інтенсивної терапії, яке повністю оновили, зробили капітальні ремонти та встановили нові меблі й все необхідне для порятунку хворих, демонструє заступник головного лікаря Третьої Черкаської міської лікарні швидкої медичної допомоги, голова Асоціації лікарів Черкас, лікар ортопед-травматолог з багаторічним стажем Віталій Григор’єв.

А це – дефібрилятори, інфузомати, нові дихальні апарати, детектори життєвих функцій організму, лабораторне обладнання. Біля ліжка кожного хворого встановлені монітори та спеціальне обладнання, за допомогою яких в режимі реального часу відображається стан пацієнта.

– Тепер лікарі мають змогу за лічені секунди відстежити та відреагувати на зміни стану хворого. Це вкрай важливо в умовах реанімації, – наголошує Віталій Вікторович.

Окремо варто торкнутись оновлень у лабораторному відділенні, де за бюджетні кошти були придбані сучаcний автоматичний біохімічний аналізатор японського виробництва Cobas-311, напівавтоматичний біохімічний аналізатор BTS-350 (Іспанія), коагулометр для вимірювання згортання крові, електролітнік Easylate (США) та автоматичний гематологічний аналізатор угорського виробництва.
Таке обладнання, за словами Віталія Григор’єва, – необхідна умова сучасної медицини. Робота діагноста повністю автоматизована, результати досліджень точні та не залежать від людського фактора. Це значно знижує похибки вимірювань. Крім того, зазначені прилади мають високу пропускну спроможність і надзвичайно швидко, буквально за кілька хвилин, показують готові результати. А, це – знову ж таки – надзвичайно важливо в умовах надання екстреної допомоги.

Вкрай необхідне обладнання також було придбано для операційної. Це, зокрема, операційні столи, сучасні наркозні апарати, мобільна рентген-установка та рентгенопрозорий стіл. Без таких очевидних речей прогрес хірургічного лікування неможливий.
Мрія закладу – придбання ангіографу – багатофункціонального апарату, який дозволяє не лише здійснювати максимально точну діагностику, але й виконувати різноманітні хірургічні втручання при тромбозі судин, інсультах, інфарктах, розривах судин та інших патологіях. Наявність таких спеціалізованих апаратів життєво необхідна для сучасної невідкладної допомоги.

– Я працюю в лікарні з 2007 року. Ще кілька років тому ми могли тільки мріяти про комп’ютерний томограф чи сучасний ремонт наших відділень. Ми самотужки намагались покращити нашу лікарню: робили ремонти, купували ненове обладнання та інструменти, щоб хоч трохи стати краще. Здавалось, ніхто нас ніколи не почує. Зараз наші мрії – реальність. Наша мета – сучасна медицина в комфортних умовах. На мою думку, муніципальні заклади охорони здоров’я – обличчя влади. Їх розвиток має бути пріоритетом усіх, незалежно від політичних уподобань. Приємно, що зараз – на відміну від минулих років – міська влада нарешті повернулась обличчям до жителів Черкас і сприяє оновленню закладу, – зауважує Віталій Григор’єв.

На підтвердження своїх слів, проводить невелику екскурсію відділеннями лікарні, де за бюджетні кошти вперше зроблено капітальні ремонти (а подекуди, де ще тривають). Зокрема, кардіологічному, терапевтичному, урологічному, неврологічному відділеннях, палаті інтенсивної терапії, лабораторії тощо.

Крім цього, за останні два роки у Третій Черкаській міській лікарні швидкої медичної допомоги повністю – з першого по сьомий поверхи – замінені усі вікна на сучасні пластикові.

А от що точно вже помітили більшість пацієнтів лікарень, так це – нові функціональні ліжка, матраци та приліжкові тумбочки, сучасні ремонти у палатах, санвузлах, коридорах. Поки ця робота ще триває. Оскільки складно за рік-два здійснити те, що не робилось з часів відкриття лікарні.

Проте, пройшовши нелегкі роки виживання в умовах постійного жорсткого бюджетного дефіциту, керівництво та колектив закладу переконані: коли прагнеш результату і рухаєшся до мети – життя завжди відкриває нові можливості.
Приємно, що нині двері міської влади відкриті до людей, і потреба черкаських лікарень та їх пацієнтів – жителів Черкас – в пріоритеті команди міського голови Анатолія Бондаренка.

ДЛЯ ДОВІДКИ:

КЗ «Третя Черкаська лікарня швидкої медичної допомоги» Черкаської міської ради – найбільша міська багатопрофільна лікарня і єдиний у місті заклад швидкої медичної допомоги.
Усі відділення стаціонару, окрім фізіотерапевтичного, працюють в режимі надання невідкладної допомоги цілодобово, без вихідних та святкових днів.
За своєю потужністю та профілізацією ліжкового фонду лікарня займає перше рангове місце серед міських лікарень Черкас.
У стаціонарі на 555 ліжок розгорнуто 12 спеціалізованих відділень з ліжками.
Щорічно стаціонарну допомогу отримують понад 19 тисяч пацієнтів, з них 70% поступають до лікарні в критичному стані, здійснюється майже 7 тисяч оперативних втручань.
Єдиними у місті є такі підрозділи: так звані інфарктне відділення (кардіологічне), інсультне (неврологічне для хворих з порушенням мозкового кровообігу), ревматологічне з неврологічними ліжками, діагностично-детоксикаційне (терапевтичне №1), нейрореанімаційне (відділення анестезіології спеціалізоване для хворих з нейропатологією), екстракорпоральних методів детоксикації (єдиний в Україні).
Травматологічний пункт за рік надає невідкладну медичну допомогу у середньому 17 тисячам постраждалих, понад 70% звернень – у критичних станах. Працює в режимі надання невідкладної допомоги цілодобово без вихідних і святкових днів.

Залиште коментар