Онук Першого митрополита Київського прийшов на відкриття пам’ятника діду у Черкасах (відео)

Онук Першого митрополита Київського прийшов на відкриття пам’ятника діду у Черкасах (відео)

У Черкасах урочисто відкрили пам’ятник Першому митрополиту Київському і всієї України Василю Липківському. Архітектурну споруду встановили біля музичного училища, на місці якого колись була гімназія, де він працював законовчителем. На відкритті був присутній нинішній митрополит Київський і всієї України Епіфаній. Також на захід завітав онук Василя Липківського Костянтин Липківський.

– У мене немає спогадів про мого діда, хоча він і охрестив мене. Але того ж року його розстріляли. І оцей постріл в нього – радянська влада вважала, що це був постріл в Українську автокефальну православну церкву. І слава Богу, що такого не сталося.Свого часу він сказав: “Колись я не зможу бути з вами тілом, але я буду з вами душею”. І мені здається, що він зараз з нами душею, що він наш сучасник. На щастя, з великої спадщини митрополита залишилися 200 проповідей. Вони дивом вціліли, адже більшість було знищено у 37-38 роках. Дозвольте мені озвучити кілька тез з його спадщини. Перша теза. Наша церква має право бути автокефальною з історичного, канонічного і морального погляду. Друга теза. Кажуть, що ми щось будуємо нове. Ні. Ми відновлюємо нашу рідну церкву, корені якої сягають часів хрещення наших предків. І теза третя. Ті люди, які ходять в церкву і моляться старослов`янською мовою, вони врешті-решт зрозуміють, де церква Христова, а де церква не та, куди треба ходити. Всі ці проповіді готуються до видання, і у наступному місяці буде видане 6-томне видання. Велика подяка Українському культурному фонду, який дуже допоміг в цій справі, – зазначив Костянтин Липківський.

Довідково.

Митрополит Київський і всієї України Васи́ль (в миру: Васи́ль Костянти́нович Липкі́вський; 7 (19) березня 1864, село Попудня, Уманський повіт, Київська губернія — 27 листопада 1937, Київ) — український релігійний діяч, церковний реформатор, проповідник, педагог, публіцист, письменник і перекладач, борець за автокефалію українського православ’я, творець і перший митрополит Київський і всієї України відродженої 1921 року Української Автокефальної Православної Церкви. У 1919–1927 рр. — останній настоятель та доглядач Софії Київської. За визначенням академіка Агатангела Кримського — «апостол українського релігійно-національного відродження».

За час митрополичого служіння доклав надзвичайних зусиль до розбудови української православної церкви та спромігся перетворити її на впливовий фактор життя тогочасного українського суспільства. Відвідав з особистими візитами понад 400 парафій, де зустрічався з вірними УАПЦ та проповідував. Здійснив численні переклади українською мовою богослужбової та релігійної літератури. Є автором «Історії Української церкви».

У віці 73 років розстріляний за вироком «трійки» НКВС. Точне місце поховання невідоме (на Лук’янівському цвинтарі в Києві встановлено символічний пам’ятний хрест). 1989 року реабілітований «за відсутністю складу злочину». ІІІ помісний Собор УАПЦ 27 листопада 1997 року канонізував Василя (Липківського) як святого в лику священномучеників.

 

Залиште коментар