Різьблена віконниця зі Смілянщини стала експонатом обласного краєзнавчого музею

Різьблена віконниця зі Смілянщини стала експонатом обласного краєзнавчого музею

Місцеві жителі села Сунки передали дерев’яну різьблену віконницю початку ХХ століття до обласного краєзнавчого музею. Її назвали експонатом тижня, пише «Сміла.ua».

«Це виріб тамтешнього столяра Федора Саманова, виготовлений за малюнком княгині Яшвіль. Складається з п’яти частин. Фронтон з двох дошок, на яких вирізьблені по краях розетки, в центрі – велика квітка з чотирма пелюстками та чотирма листами. Кінцева частина фронтону являє собою конус, від якого вправо і вліво розкручуються з клубків хвилясті стрічки», – розповідають науковці краєзнавчого музею області.

І додають, а на нижній частині фронтону – чергування плескатих чотирикутних пірамід. Дві вертикальні тяги являють собою дошки з різьбленням: невелика вазочка з букетом квітів на довгому стеблі – це айстри, гвоздики, дзвоники, п’ятипелюсткові квіти. А над букетом – птах на гілці.

У музеї пояснюють, що віконниці, тобто непрозорі щитки для прикривання вікна, особливо широко використовувалися українцями до винаходу віконного скла. У наших селах вони й тепер продовжують застосовуватися і можуть мати різну конструкцію. Колись їх робили здебільшого з дерева, зараз для їхнього виготовлення використовують багато сучасних матеріалів — пластик, тоноване скло, а також щільну тканину.

Залиште коментар