Що робити коли твій ворог — близька людина?

Що робити коли твій ворог — близька людина?

Як захистити себе та свою сім’ю? Куди звернутись людині, яка зазнала насильства в сім’ї, щоб не стати статистикою жертв насилля? Ці питання, а також про настання кримінальної відповідальності за насильство, розповідали за круглим столом «Скажемо «Ні!» насильству в сім’ї» у Центральній дитячій бібліотеці. Про це пише сайт “Вичерпно“.

Вперше поняття «насильство» виникло за часів Ярослава Мудрого. Тоді вже була певна відповідальність за насилля. У 1979 році була ратифікована Конвенція ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, яка є частиною українського законодавства. Проте лише у 2002 році був прийнятий закон України про попередження насильства в сім’ї, але він не містив кримінальної відповідальності за вчинення дій, які можна прирівняти до насильства. Це була тільки адміністративна відповідальність. Психологічне, економічне, фізичне — види насильства не можна було кваліфікувати, у законодавстві було прописано лише явні сліди фізичного насилля.

Регіональний координатор взаємодії з громадськістю, уповноваженого Верховної Ради України справ людини у Черкаській області Леся Валяєва розповіла, що 7 січня 2018 року це закон втратив свою чинність, і натомість було прийнято два закони, серед яких Закон України «Про запобігання та протидію домашньому насильству». За цим законом відтепер під термін «домашнє насильство» підпадають усі акти фізичного, психологічного, сексуального та економічного насильства, вчинені між колишнім чи теперішнім чоловіком. Цей закон поширюється на ті подружжя, які живуть у цивільному шлюбі. За законом діти матимуть статус потерпілої особи в сім’ї. Також буде створена «гаряча лінія» для того, щоб людина змогла повідомити про насильство. Суд примусово може направити особу, яка вчинила насильство, пройти корекційну програму. Наразі під питанням наразі стоїть створення єдиного реєстру, у який вносяться дані про особу, яка вчиняла насильство, заносяться дані постраждалих (за бажанням).

20180220_152810

“Відтепер у кримінальний кодекс України додається стаття про вчинення насильства. Це уже відповідальність кривдника, яка карається аж до позбавлення волі. Уже за насильство йде не адміністративна, а кримінальна відповідальність”, — сказала Леся Валяєва.

Інспектори зв’язків з громадськістю у Черкаській області Юлія Сліпченко та Вікторія Коваленко розповіли, що за новим законом поліцейські, які приїхали на виклик, оцінивши ситуацію, можуть заборонити кривднику перебувати у приміщенні з потерпілим, виселивши його на 10 діб, навіть якщо кривдник має право на проживання та помешкання. Також відтепер діятиме заборона підходити до потерпілого на певну відстань. Якщо насилля проводилось над дітьми, то здійснюється заборона спілкування з дітьми та наближення до них. Поліція фіксує здійснення насильства над дітьми та повідомляє дані до Служби у справах дітей та ювенальної превенції. Медичні заклади також мають повідомити відповідним службам про виявлення фізичного, психологічного насилля.

З питань насилля у сім’ї та отримання юридичної, психологічної, інформаційної допомоги звертатись до:

– Служби у справах дітей Черкаської міської ради (вул. Благовісна, 170) за тел. 33-39-18, 33-27-35 та 54-09-22;

– Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (вул. Благовісна, 170) за тел. 33-67-93, 33-67-94 та 33-09-00,

– Національної «гарячої лінії» з консультування з питань насилля 8-800-500-33-50 (дзвінки зі стаціонарних телефонів в межах України безкоштовні); на короткий номер 386 (безкоштовно з будь-яких мобільних операторів).

– Патрульної поліції у Черкаській області;

– Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Черкаській області.

20180220_150105 - копия

Прочитайте ще:

Залиште коментар