Склеп видатного гетьмана виявили на Черкащині

Склеп видатного гетьмана виявили на Черкащині

На Черкащині у родовій церкві георадари зафіксували старовинний склеп, фахівці та науковці припускають, що цей склеп належить Зиновію Богдану Хмельницькому та може виявитися місцем поховання не тільки гетьмана, а й його сина. Про це інформує сайт cherkaski.info.

Як проходили пошуки склепу?

Громадська організація «Фонд Великий льох» тривалий час займається історичними пошуками, повідомили про цю знахідку на своєму сайті. Ксенія Бондар, кандидат геологічних наук, під час розвідки разом з командою дослідників застосували один із найкращих та перевірених у світовій практиці методів – георадарний.

За допомогою чотирьох георадарів різної роздільної здатності та глибинності, обстежили простір під підлогою церкви до глибини більше ніж 4 метри. За результатами обробки даних зондування науковці отримали чiтке тривимірне зображення аномалії у центральній частині церкви. Її геометрія та розміри (довжина 3 м, ширина 1,3 м) відповідають об’єкту, схожому на склеп.

Ще в 1970 рoку саме цю центральну частину церкви досліджував відомий українськиий археолог Роман Юрій але, його експедиції не вистачило буквально метра аби дійти до об’єкта, оскільки на той час не було можливості дослідити підземний простір до такої глибини не руйнуючи його.

Пошукова група Бондар, також, знайшла в державній науковій архітектурно-будівельній бібліотеці ім. В. Заболотного копію метрики Іллінської церкви, складену 1885 року. В якій зазначається, що склеп Зиновія Богдана Хмельницького та його сина Тимоша, закиданий будівельним сміттям під час перебудови церкви. Цей документ підтверджує офіційну версію поховання.

Довідково

Богдан Хмельницький з 1648 року – гетьман українського війська та був фактичним правителем значної частини території України. Хмельницького понині шанують історики України та Росії:

  • перші – за перемоги над Річчю Посполитою в національно-визвольній війні;
  • другі – за участь в підписанні відомого Переяславського договору (1654) між українським козацтвом і царем Олексієм Михайловичем.

Помер гетьман 6 серпня 1657 року в гетьманській резиденції на Черкащині. Був похований в збудованій самим гетьманом церкві в його родинному маєтку Суботова (тепер село Черкаської області, Україна). Пізніше поховання було втрачено.

За однією з версій, над прахом Хмельницького поглумилися поляки під час нальоту на Суботів. Згідно альтернативної версії, козаки завчасно перепоховали останки гетьмана – чи то під одним з кам’яних хрестів біля Іллінської церкви чи взагалі в іншому місці.

Ця таємниця досі достеменно не розкрита. У 1954 р всередині Іллінського храму біля південної стіни було встановлено гранітний кенотаф з ім’ям Богдана Хмельницького, згодом замінений мармуровим.

Залиште коментар