У 23 роки черкащанка вивчила 11 мов

У 23 роки черкащанка вивчила 11 мов

Вікторія Потеряхіна може говорити одинадцятьма мовами, не користуючись словником. Їй 23 і вчити мови для неї – не просто хобі. Вона збирається цим займатися все життя. Навіщо дівчина вивчає мови та як їй це вдається, вона розповіла журналістці «Громадського: Черкаси» Наталії Піці.

Корейська, грузинська, французька, німецька, іспанська, готська, латинська. А ще – російська, українська та англійська. Останні три мови Вікторія знає майже досконало. Усіма мовами може читати, писати і розмовляти. Одинадцята мова – іврит. Нею дівчина вміє лише говорити. Тому в цьому році візьметься за її вивчення, щоб навчитися читати і писати.

«Жодну мову не можна вивчити досконало. Вона як життя – змінюється кожну секунду»

«Я народилася в Донецьку, і в моїй родині ніколи не говорили українською. Тому із народження я розмовляю російською. Коли закінчила школу, поїхала вчитися на Західну Україну. Там мусила вчити українську. Причому не таку, як у нас в Черкасах, – суржик. А западенську українську мову. А англійська – моя улюблена. Вчу її зі школи. Зараз вчу діалекти англійської. Якщо людина приїде з Америки і заговорить зі мною, я скажу вам, з якого вона штату», – каже дівчина з легким англійським акцентом.

Вікторія усміхається і розказує, що одного разу в університеті відповідала на уроці англійської й забула слово. Каже, що знала його російською, українською, корейською мовами, але тільки не англійською. Це все побічні ефекти вивчення мов, каже Вікторія.

Дівчина навчалася на викладачку іноземних мов у СхідноЄвропейському університеті імені Лесі Українки. В університеті мов навчали поступово. Спочатку англійську. З наступного року – французьку, потім додавали німецьку, готську і латинську. Але для Вікторії цього було замало.

Головне – мотивація

Дівчині не завжди подобалося вивчати мови. Вона вчила французьку і німецьку, коли ще не хотіла цього. І лише на третьому курсі Вікторія зрозуміла, що це саме те, чого вона хотіла.

Вчити кожну мову Вікторія починала з різною мотивацією. Щоб вивчити корейську, дівчину надихнули серіали. Вона хотіла зустрітися із зірками кіно й поспілкуватися з ними. Але як вона це зробити, коли не знаєш мови?

«Я подивилася корейський серіал з російським перекладом. Він мені сподобався. Потім подивилася ще і ще. Послухала корейську музику. Зацікавилася культурою корейців. Потім мені захотілося відвідати країну і пожити там трішки. А як я можу жити там без знання мови? Тому я почала вчити корейську. Вивчаю її вже чотири роки. Я так хочу відвідати Корею. Тому поки не реалізую цю мрію – вчитиму і вчитиму мову», – говорить Вікторія.

Іспанську дівчина вивчила через любов до творчості співака Луана Сантана. Планувала колись з ним поспілкуватися. Він – бразилець і Вікторія думала, що говорить іспанською. А виявилося португальською, бо в Бразилії дві національні мови. Тому запал до іспанської швидко зник, а от португальську планує вивчити.

Дівчина любить подорожувати. В кожній країні, у якій буває, намагається вивчити хоча б кілька слів – «доброго дня», «дякую», «вибачте». Так сталося і в Грузії. Люди були дуже відкриті до того, що ти вчиш їхню мову, і допомагали в цьому. За два тижні Вікторія вивчила близько ста слів. Такий результат надихнув її вчити мову далі.

«Всі мови схожі між собою. І дуже різняться»

Із французькою була інша мотивація. Дівчина вивчила її за два тижні. Все через екзамен, який треба було скласти. В університеті французьку викладала жінка, яка розказувала студентам про своє життя і ніколи про французьку. Вона хіба що навчила їх більш-менш читати. І раптом – екзамен. Тому Вікторії довелося вивчити мову дуже швидко. Дівчина отримала трійку за свій екзамен. Але це й була її ціль – скласти французьку хоча б на мінімум.

«Коли ви хочете чогось досягти, головне – мотивація. Так само і з мовами. Тоді вони вчаться і легше, і швидше, і з задоволенням. Якщо немає мотивації – краще не вчити мову. Бо якщо вчити через себе – не вийде нічого хорошого», – каже Вікторія.

Вчити мови складно, але цікаво

Вікторія самостійно вивчає мови. Але без вчителя зробити це важко, каже вона. Викладачі тих мов, які їй треба, дуже дорого беруть за свої послуги і їх немає в Черкасах. Йдеться про іврит, корейську і грузинську. Тому дівчина спілкується з іноземцями через соціальні мережі. Адже завжди треба допомога хоча б носія мови.

«Є питання, які розумієш тільки ти. А ґуґл не завжди може відповісти на них. А коли ти практикуєш різні мови, то знаходиш друзів по всьому світу. Іноземці допомагають мені удосконалити знання мов. Пояснюють все, чого я не розумію», – говорить Вікторія.

Мови вчити складно, каже дівчина. Але якщо не буде складнощів, не буде прогресу. Не можна просто пливти за течією і до чогось вагомого допливти. Завжди є труднощі і моменти, коли хочеться опустити руки і здатися. Але це означає, що ви рухаєтеся вперед.

Найскладніше було опанувати французьку. Наприклад, у слові з десяти літер читаються лише п’ять, наприклад, bouilloire (чайник) – читається як [буйуар]. І звучать вони не так, як зазвичай. Звичайно, є багато правил, які пояснюють це. Але є і дуже багато винятків, коли слова не підпадають під жодне правило.

«Мови вчити складно. Але якщо не буде складнощів, не буде прогресу»

Але хоч вивчення мов потребує багато зусиль і терпіння, з кожною новою вивченою мовою вчити наступні стає все легше. Коли Вікторія вчила грузинський алфавіт, побачила дуже багато схожостей з іншими мовами. І це допомагає вчити інші мови швидше.

Вікторія вчить мови, коли має натхнення. Каже, що часто відчуває натхнення, тому що любить цим займатися. Але дівчина розуміє, що цього замало. Найкраще опинитися в тому середовищі, мову якого ти вивчаєш. Тому зараз вона шукає волонтерську програму, щоб зануритися в мовне оточення і просто купатися в ньому. Тоді мова вчиться сама собою.

Треба вчити мову з задоволенням

Дівчина вивчає мови через інтернет. У неї є улюблені курси і відеоуроки, додатки на телефоні. А якщо виникають якісь питання, то пише своїм друзям.

Перше правило Вікторії – робити вивчення мови приємним для себе. Наприклад, грузинську дівчина вчить за допомогою анекдотів.

«У школі нам пропонували перекласти невеликий текст, який не несе ні завершеності, ні логіки. А анекдот – це той самий невеликий текст, але логічний і цікавий. Вчити мову за допомогою анекдотів – це весело і приємно для душі. Я вже знаю багато грузинських анекдотів», – каже Вікторія.

Дуже корисно бачити слова тією мовою, яку вчиш, постійно перед собою. Тому кімнату Вікторія заліпила різнокольоровими стикерами, на яких написала різними мовами слова і вислови.

«Мені важко давалися французькою дні тижня. А корейською я легко їх вивчила. Але треба було повторювати написання. Тому я написала в одну колонку дні тижня корейською, в іншу – французькою. Таким чином я повторюю одну мову і вчу іншу», – каже Вікторія.

Але найважливіше, без чого неможливо вивчити мову – це систематизація. Треба постійно практикувати мову, тому кожного дня треба приділяти їй час. Найкраща мотивація вчити мову без перерв – платити гроші.

«Коли є бажання вчити – спочатку все йтиме добре. Але прийде час, коли не захочеться цього робити. То болить голова, то немає бажання, то друзі покликали гуляти чи улюблена програма по телевізору йде. На одному натхненні далеко не заїдеш», – каже Вікторія.

Ще дівчина радить дивитися фільми та серіали іноземною мовою, слухати музику. Якщо вчити англійську, то не варто слухати британський серіал «Шерлок Холмс». Він важкий для розуміння. А от американський серіал «Друзі» – ідеальний варіант. Ще є багато американських шоу, де люди говорять простою повсякденною мовою.

Вчити мови не лише цікаво, каже Вікторія. Цей процес розкриває наш світогляд на стільки градусів, скільки не існує навіть у математиці. Мова – це життя. І вивчити мову – це вивчити життя іншої країни. Культурологи займаються лише культурою. Музиканти – лише музикою. А мова охоплює всі сфери. А ще вивчення мов добре розвиває мізки, каже дівчина. Зараз Вікторія шукає роботу, пов’язану з мовами, яка була б їй до душі. Тому для Вікторії вчити мови – це не просто хобі, а справа, якою вона планує займатися все своє життя. І на одинадцяти мовах зупинятися не збирається. Тому наступна – португальська.

Залиште коментар