У Черкаському лісгоспі сніголамом пошкоджено півтори тисячі гектарів лісу

У Черкаському лісгоспі сніголамом пошкоджено півтори тисячі гектарів лісу

За два дні січня, що вирувала стихія, тільки вздовж доріг та ліній електропередач довелося прибрати 1070 дерев, які перекрили рух або ж пошкодили електропроводи. Про наслідки стихії і про те, як їх ліквідовуватимуть, розповідав директор ДП «Черкаський лісгосп» Андрій Пустовіт під час вчорашнього прес-туру, передає кореспондент «ПроГоловне».

Журналісти побували в одному з 8 лісництв лісгоспу – Свидівському, оскільки саме воно та ще Дахнівське найбільше постраждали від стихії, і на власні очі побачили наслідки сніголаму.

Обидва лісництва розташовані у безпосередній близькості до обласного центру. Більшість черкащан вже забули, як сиділи два дні без води (а деякі райони ще й без світла, причому й більше двох днів), і вже викладають у соцмережах фото зрізаних сосен: дивіться, мовляв, як нищать ліс, пиляють здорові дерева, а сухостій залишають тощо.

Щоб попередити хвилю таких безпідставних нарікань, лісівники й організували цей захід.

 

«Дійсно, ріжемо здорові сосни. Бо саме такі й постраждали: на кронах здорових дерев найбільше затримувався мокрий сніг, і коли його вага ставала критичною, верхівка дерева ламалась. Тепер воно вже не відродиться, навіть якщо зламане дуже високо, тому мусимо його прибрати. А сухостій сніг не затримував, бо крони вже не мав і відповідно не ламався, тому й стоїть досі. Більше того – і далі стоятиме, бо в першу чергу ми прибиратимемо аварійні дерева, поламані, похилені, ті, що можуть впасти. Це щаслива випадковість, що під час того снігопаду ніхто не постраждав. А кілька років тому був такий випадок, коли дерево впало на автомобіль. Тож краще не випробовувати долю і прибрати загрозу якнайшвидше», – вважає Андрій Пустовіт.

На цю роботу лісівники мають лише два місяці. По-перше, з 1 квітня в лісах встановлюється режим тиші: починають гніздування птахи, і проводити рубки забороняється. Щоб це відмінити, потрібна окрема постанова Кабміну. По-друге, за півтора-два місяці деревина втратить свою якість, і якщо зараз її можна реалізувати як ділову, то пізніше можна буде продати лише як щепу або дрова, тобто втричі дешевше.

«Хай як цинічно це звучить, але мусимо вижати максимум користі з цього лиха. Люди бачать лише те, що вздовж доріг. А загалом по лісових масивах постраждали десятки тисяч дерев. Якщо це не забрати вчасно, будуть великі втрати. Більше того, пошкоджені дерева можуть нести загрозу людям», – говорить директор лісгоспу.

 

Його господарство постраждало чи не найбільше серед черкаських лісгоспів. Причина цього в тому, що Черкаський лісгосп має найбільшу в області лісистість – 37 %. Для лісостепової зони – це дуже високий показник. До того ж майже всі дороги і лінії електропередач району проходять через ліси, тобто перебувають у зоні ризику. Андрій Пустовіт визнає, що розчистка охоронних зон вздовж шляхів та електроліній останніми роками проводилась у недостатніх обсягах через брак фінансування цих робіт, і це теж одна з причин того лиха, яке спіткало Черкаси у січні.

Залиште коментар