Уманське підземелля – справжнє місто під землею

Уманське підземелля – справжнє місто під землею

Уманське підземелля – хто про нього не чув! Окрім Умані, на Уманщині підземні ходи виявлено у селах Берестівець, Рижавка, Ладижинка (нині Уманського району Черкаської області), Роги Маньківського району Черкаської області, Гордашівка, Мошурів (нині Тальнівського району Черкаської області), Шарнопіль Монастирищенського району Черкаської області, під містом Жашків Черкаської області, у селі Завадівка Теплицького району Вінницької області, у селі Копенкувата Новоархангельського району Кіровоградської області.

Про уманські підземелля пише у своєму “Фейсбук” місцева журналістка Надія Тульчинська.

Підземні ходи під Уманню – це окрема, надзвичайно цікава і майже не досліджена сторінка історії Умані. Так само, як інших населених пунктів Уманщини, де є катакомби. Не встановлено, коли під Уманню з”явилося “підземне місто”. У 1950 році, на місці, де колись стояла Уманська фортеця, почали будувати завод “Мегомметр”.

Копаючи котлован, виявили підземні ходи, та ще й які! На двох рівнях – один над одним. Висоти обох ярусів вистачало для проїзду вершника на коні, ширини – для 4-ох вершників вишикуваних у ряд, або двох возів запряжених кіньми. Завод працює, платить податки, годує не одну уманську родину. А двохярусного підземелля, звісно, шкода, бо за наказом Москви його знищили. Просідання грунту і обвали у місцях, де проходить мережа підземелля, в Умані звичне явище. Особливо, у центральній частині Умані – “підземне місто” так і проситься на поверхню!

У 2018 році почалася реконструкція центральної площі – площі Соборності, і цього разу сенсація! Відкрилася справжня підземна “сітка” тунелів, що розходяться у різні боки. Нині цей фрагмент Уманського підземелля законсервований.

На світлинах: Уманське підземелля, пл. Соборності, 2018 р.

Залиште коментар