Юрій Тренкін: Зірвані вибори до ОТГ або як залишитись при владі за будь-яку ціну

Юрій Тренкін: Зірвані вибори до ОТГ або як залишитись при владі за будь-яку ціну

Нещодавно українцям довелося стати свідками вкрай ганебного явища – на наших очах свідомо руйнуються досягнення, мабуть, найуспішнішої реформи в історії сучасної України. Все те, що важкою працею будувалося протягом останніх років, сьогодні опинилося під серйозною загрозою.

Як ви вже здогадалися, мова йде про зірвані місцеві вибори у нових об’єднаних територіальних громадах. І звісно, ця подія торкнулася не лише Черкащини, а й усієї країни. Не потрібно бути Нострадамусом, аби збагнути, що вибори було зірвано з подачі Банкової. За рівнем зухвалості та цинічності цей вчинок не має відомих аналогів. Адже влада не лише плюнула в обличчя десятків місцевих громад, вона наважилась поставити власні інтереси вище державних. А це, у свою чергу, вкрай негативно вплине на весь процес децентралізації в Україні.

Де-юре винуватицею зірваних виборів стала ЦВК, яка фактично заблокувала питання формування спроможних ОТГ і питання децентралізації як такої, оскільки фінальним етапом створення об’єднаних громад є формування їх владних органів через вибори, які призначає ЦВК.

Усі новостворені громади подали до ЦВК документи у надії, що вибори будуть призначені на 28 жовтня. Вибори легітимізують громаду, вона отримує голову і депутатів, які, у свою чергу, узгодять усі формальності, зокрема ,ухвалять бюджет, для того, щоб вже з наступного року ОТГ могла працювати у повну силу. Проте 9 серпня під час засідання ЦВК було оголошено про правову колізію із законом про референдуми, через яку комісія, по суті, відмовилася призначати вибори на осінь.

Місцеві громади були шоковані таким розвитком подій, адже в такому випадку вибори можуть бути призначені не раніше грудня (якщо будуть призначені взагалі), що буде катастрофою для нових громад. Новообрані голова і депутати ОТГ не встигнуть завершити усі формальності та сформувати продуманий бюджет громади для фінансування з держбюджету.

А тепер здогадайтесь, депутатами якої політичної сили було здійснено галас щодо згаданою колізії? Увагу ЦВК на цей момент звернули саме народні обранці від «Блоку Петра Порошенка».

У свою чергу, апологети реформи децентралізації та представники громадськості в один голос стверджують, що правова колізія, на яку посилаються провладні депутати та ЦВК, неправомірна. Рішення зірвати вибори викликало справедливе обурення не лише української громадськості та європейської спільноти, але й близьких соратників президента. Так, Володимир Гройсман назвав зривання виборів до ОТГ  «гальмуванням найбільш успішної й затребуваної реформи».

Примітно, що президент Порошенко, до якого офіційно звернулися представники різних громадських організацій, поки що робить вигляд, що він взагалі «не в темі».

Відкинемо емоції та поміркуємо, з якою саме метою все це робиться. Насправді, нинішня влада панічно боїться будь-яких виборів. І попередні вибори до ОТГ яскраво продемонстрували, що побоювання ці недаремні. Практично у всіх новостворених об’єднаних громадах переконливу перемогу здобували представники політичної сили Юлії Тимошенко. Проголошуючи чіткий та ефективний план дій на майбутнє, який сьогодні складає основу «Нового курсу», вони отримували широку підтримку та залишали кандидатів від президентської партії далеко позаду. У президентському таборі слово «вибори» стало синонімом слова «поразка». Завдяки реформі децентралізації президентська влада почала втрачати на місцях фінансовий та адміністративний ресурси. Утворюючи ОТГ, громади виходили із зони адміністративного тиску районних та обласних адміністрацій (які є президентською вертикаллю влади). Вперше в історії місцеві громади отримали право самостійно розпоряджатися власними ресурсами, а не вимолювати їх в РДА, отримали право обирати тих політичних лідерів, котрим вони довіряють, а не голосувати за вказівкою районних керманичів.

Зрозуміло, що у світлі цих подій стрімкими темпами зростає народна підтримка Юлії Тимошенко, котра, до речі, є впевненим лідером майбутньої президентської гонки (це підтверджують усі соцопитування).Натомість чинний президент, збагнувши туманність власних політичних перспектив, пішов у ва-банк. Зірвавши вибори до ОТГ, Порошенко залишив новостворені громади під гнітом адмінресурсу районних адміністрацій. І це неодмінно буде використано провладною командою під час президентських виборів. А мільйони українських громадян стали заручниками брудної політичної гри та зухвалих інтриг діючої влади.

Можна довго розмірковувати на тему ганебності цього вчинку, але безперечним залишається той факт, що влада котра ладна переступити через людей, закон та майбутнє власної країни лише для того, аби залишитись «біля керма»…така влада приречена!

 

Залиште коментар