80%  пожеж виникає з вини людей, – речник ДСНС Черкащини

80% пожеж виникає з вини людей, – речник ДСНС Черкащини

Щоденно пожежно-рятувальні підрозділи багаторазово виїжджають на гасіння пожеж, ліквідацію інших надзвичайних подій. Нажаль на Черкащині статистика невтішна. З початку 2017 року в області сталося 797 пожеж, у житловому секторі  686 пожеж, у порівнянні із аналогічним періодом минулого року показник зріс на 73% (минулого року було зареєстровано 396 пожежі). На Черкащині загинуло 40 осіб.

Зважаючи на постійну загрозу пожеж у багатоповерхових будинках актуальним є той факт, що більшість громадян  погано обізнані з правилами поведінки під час пожежі. Про те, як правильно поводитися під час пожежі,  ми вирішили дізнатися у речника начальника Управління ДСНС у Черкаській області Костянтина Проценко.

Назвіть  найпоширеніші причини,  через які виникають пожежі ?

Головна причина – це людський фактор.  80% пожеж виникає з вини людей.  Основні причини: недотримання вимог та нехтування людиною правил пожежної безпеки.  Через те, що людина переоцінює власні сили в якійсь окремій ситуації, через те, що вона не контролює свої вчинки. Навколо дуже багато небезпек,  які нам загрожують і якщо не дотримуватися певних правил, будь-яка ситуація може перерости в надзвичайну. Це стосується не лише пожеж, а й будь-якої іншої надзвичайної ситуації. Нажаль досвід свідчить проте, що 80% це проблеми  пов’язані саме з людиною: людина створює об’єктивні передумови для  виникнення надзвичайної ситуації, або вона її провокує цю надзвичайну ситуацію. Надзвичайна ситуація – це нежива істота, але  якщо людина робить безглузді дії,  безглузді речі то надзвичайна ситуація – це питання лише часу.

Як потрібно себе поводити під час пожежі у будинку? 

Перше – це одразу повідомити службу порятунку за телефоном «101». Треба зазначити адресу, поверх,  місце виникнення надзвичайної ситуації, обов’язково треба повідомити чи є всередині будівлі люди, а саме  – діти, немічні та старі люди.  Це все для того, щоб рятувальники під час руху змогли розробити певний алгоритм дій, спрямованих на максимально ефективні дії з порятунку людей. Наступне – це забезпечити безпеку людей, які знаходяться  навколо вас,  треба повідомити їх  про небезпеку і допомогти покинути небезпечну зону. Якщо мова йде про будинок або квартиру, треба звісно вийти, забрати свої речі, якщо є можливість, та прослідити, щоб люди покинули небезпечну зону. Дуже часто діти ховаються у шафах під столом або під ліжком. Вони шукають, якісь такі схованки коли страшно. Цього не треба, прослідкуйте за цим уважно.

Що робити у випадку, коли вогонь заблокував вихід з приміщення або поверху ?

Перше  – треба обов’язково  повідомити рятувальників, що ви знаходитесь на певному поверсі, або в якомусь приміщенні. Наступне – зачинити двері,  зняти одяг, і закрити усі щілини, усі шпарини, куди всередину може потрапити дим. Краще, якщо речі будуть мокрі. Головне правило: закрити низ дверей або якийсь вентиляційний отвір своїми речами, вони повинні бути вологими, інакше дим все одно буде проникати всередину.

Які види диму найнебезпечніші?

 Якщо горить гума  буде виділятися дим з домішками бітуму. Якщо горить деревина – із залишками згорілої деревини.  Немає значення якого кольору дим.  Дим небезпечний є небезпечний незважаючи на того, від чого він. Особливо небезпечним є чадний газ. Його не видно і він не має запаху. Він накопичується у приміщенні через те, що людина наприклад неправильно експлуатує прилади опалення. Це стосується газової колонки, і пічки. Його не можна відчути. Яким чином боротися з цим?  Треба, щоб обов’язково була тяга, тому що він з’являється коли є горіння і є небезпека накопичування всередині приміщення. Людина його не відчує чадний газ. Чому він найнебезпечніший? Тому, що коли у людини починає погіршуватися самопочуття вона не розуміє, що відбувається щось не те. А коли вже зрозуміє то буде запізно. Основні симптоми: людина не може рухатись, врачає свідомість і це є фактична смерть. У такому випадку треба терміново надати медичну допомогу. Тому треба обов’язково, щоб був протяг, треба слідкувати, щоб згасання вогню з газової колонки або щоб була тяга всередині приміщенні.

Що робити аби не задихнутися під час рятування від пожежі?

Перше –  пересуватися в задимленому приміщенні треба поповзом, або навкарачки. Ближче до підлоги тому, що там найменша концентрація небезпечних речовин.  Всі шкідливі речовини,які накопичуються додолу, підіймаються  до стелі. Друге: треба взяти ганчірку, зняти футболку, сорочку і намочити, щоб захистити органи дихання для нормального пересування. Із задимленого приміщення треба пересуватися вздовж стіни. Так у вас буде більше шансів не заблукати в диму, не бути дезорієнтованим і ви зможете знайти вихід. Рятувальники повинні знати що відбувається у вашому приміщенні. Дуже часто скаржаться,  що пожежні довго їхали. Бувають такі випадки, що коли виникає надзвичайна ситуація то рятувальники не знають, що вона виникла, поки їх не повідомлять. Тому, відтоді як тільки ви набрали телефон «101»  і на тому боці підняли слухавку –  ось з того часу і починається відлік вашої допомоги. Фактично, кожен підрозділ реагує впродовж 45 секунд від того, як надійшло повідомлення.

Який алгоритм дій пожежно-рятувальних підрозділів під час рятування людей та гасіння пожежі?

Головне завдання пожежно-рятувальних підрозділів – порятунок людей. Коли ми приїжджаємо на місце події, незалежно від того, якого вона масштабу і що горить, ми у першу чергу будемо робити все для того, щоб врятувати людей, а не дорогий автомобіль або житло. Порятунок людей – завдання №1. Воно прописано в усіх наших бойових статутах, в усіх наказах і всі наші дії спрямовані на те, щоб врятувати людину. Нещодавно був випадок, коли у задимленому будинку був перекритий вихід вогнем і люди ховалися на балконі. Наші підрозділи все зробили, щоб врятувати чоловіка і двох дітей, а потім ліквідували пожежу*. Цей випадок яскраво ілюструє наші дії на місці пожежі.

Як близько медійники можуть бути присутні на місці пожежі?

Поряд з нами, на місці подій знаходяться люди, які представляють ті чи інші засоби масової інформації. Вони намагаються отримати інформацію будь-яким чином, шукають місця, щоб зробити ексклюзивні фотокадри, взяти інтерв’ю у потерпілих або у рятувальників. Справа у тому, що на місці надзвичайної події стоять співробітники патрульно-постової служби, які сигналізують, що це небезпечно, або є стрічка. Співробітники поліції повинні слідкувати, щоб ніхто не потрапляв у небезпечну зону.  Рятувальники не повинні відволікатися на журналістів. У будь-якому випадку є представник прес-служби ДСНС, який дасть працівнику ЗМІ, котрий повинен мати акредитацію, правдиву та офіційну інформацією.

Як повинні співпрацювати журналісти з прес-службою ДСНС на місці надзвичайної події?

Дуже часто журналісти не знають і приходять на місце і кажуть : «я  не бачив ні стрічки, ні поліцейського». На місці будь-якої надзвичайної ситуації створюється штаб для ліквідації надзвичайної ситуації. Його дуже легко побачити – це червоний автомобіль типу «газель»  або стоїть столик на якому міститься невеликий прапор  з літерою «Ш»  це штаб. І там знаходиться штаб керування надзвичайною ситуацією.  Це місце,  де працівники ЗМІ  можуть  отримати  будь-яку інформацію. Якщо вони звернуться їм обов’язково  покажуть куди підійти, щоб отримати свіжу інформацію з місця надзвичайної ситуації або зведуть з представником прес-служби.

Що порадите черкащанам, щоб уникнути пожежі?

Головне правило – не треба собі казати, що зі мною таке не станеться, бо я дорослий та такий розумний. Ви навіть не уявляєте з яких елементарних речей може виникнути надзвичайна ситуація. Тому ви постійно повинні контролювати себе і ситуацію навколо себе. Якщо  Ваші знання кажуть, що певна ситуація призведе до надзвичайних подій то спробуйте уникнути цього. Через ЗМІ ми постійно доводимо правила безпеки та поводження у надзвичайних ситуаціях. Їх треба дотримуватись і виконувати. Вони допоможуть Вам зберегти власне життя та здоров’я близьких та рідних. Кожна надзвичайна ситуація не виникає сама собою, її щось провокує. Пам’ятайте:  Вісімдесят відсотків пожеж – виникає саме з вини людей.

 

Андрій Литвинов

 

 

Залиште коментар