Черкаські аграрії прогнозують слабші врожаї, ніж у минулому році

Черкаські аграрії прогнозують слабші врожаї, ніж у минулому році

Через пізньовесняні заморозки та відсутність опадів у квітні-травні аграрії прогнозують, що цьогорічні врожаї будуть суттєво слабшими порівняно з минулорічними, інформує LNZ Group.

За словами директора з аграрного виробництва “LNZ Grouр” Романа Франчука, катастрофічна ситуація цього року склалася на плодово-ягідному ринку. Через аномальну погоду на початку травня обмерзло 90% цвіту полуниці, 80% – черешні тощо. На зерновому ж ринку ситуація значно краща. Втім, врожай буде слабшим, ніж минулоріч.

– Гібридне зерно від морозів фактично не постраждало, оскільки його висівають пізніше. Та й взагалі – це глобальна гра, завжди є перехідні залишки, поставки насіння з Європи, Америки. Я не думаю, що мороз може суттєво вплинути на гібридне насіння. З товарним же зерном ситуація інша. Так, врожай буде меншим, але він буде. Пізніші строки посіву взагалі не постраждали, дещо постраждали ранні. Наприклад, мороз майже не зачепив соняшник, більше постраждала пшениця і кукурудза . Ці культури, звичайно, не пропали повністю, але підмерзли (десь більше, десь менше). Недобір врожаю буде, але це не критично, – зазначив Роман Франчук.

Він наголосив, що потрібно розрізняти два фактори: підмерзання (коли рослина змерзла, почорніла і впала) і прихолодання (коли рослина пожовтіла, залишилася живою, але отримала сильний стрес, з якого вона ще певний час виходитиме і не буде рости).

– За  час заморозків ми спостерігали і підмерзання, і прихолодання. Наприклад, у нашому господарстві у Шполянському кластері у двох місцях були випадки примерзання, натомість прихолодання культур було глобальне. Якщо дивитися на лівий берег – у Золотоноші примерзання було невелике, трохи більше було у Бурімці (Чорнобаївського району), у Новоселицькому (Оржицького району Полтавської області) – сильне. На Сумському ж кластері примерзання взагалі не було, ми спостерігали лише прихолодання культур, – зауважив директор з аграрного виробництва “LNZ Grouр”.

Також за його словами, цього року не лише заморозки створили проблем аграріям. Відсутність опадів та прохолодна температура повітря наприкінці весни спричинили затримку періоду вегетації у рослин.

– Відсутність опадів для нас навіть більша проблема, ніж заморозки. Наприклад, на Шполянщині протягом 42-ох днів взагалі не було дощу. Потім пройшли досить незначні опади (7 мм) і зараз знову посуха. Ще одна проблема – холод. Ріст рослин уповільнився, тому період вегетації зсувається в сторону пізніших строків збирання. Але впродовж року це ще може знівелюватись, – зазначив Роман Франчук.

Негативну дію пізньовесняних приморозків на посіви зернових культур можна трохи нівелювати. Для цього спеціалісти LNZ Group радять використовувати кислоти. Це допоможе збільшити концентрацію соку в рослині, вона буде менш водянистою.

Такі заходи слід проводити за 24 години до настання заморозків. Якщо ж убезпечити рослину до похолодання не вдалося, то допомогти їй швидше реабілітуватися можна і постфактум.  Наприклад, ми вводимо препарати, які виводять рослину зі стану стресу. Це різноманітні гумати та амінокислоти, – наголосив Роман Іванович.

Про це пише “Економіка сьогодення” з посиланням на “Про Все”

Залиште коментар