Комітет захисту рідної землі виступає за продовження мораторію на запровадження ринку землі, – Іван Томич

Комітет захисту рідної землі виступає за продовження мораторію на запровадження ринку землі, – Іван Томич

Проблеми малих фермерських господарств, реалізації сільськогосподарської продукції, земельного рейдерства, закінчення дії мораторію на продаж землі та інші важливі питання розглянули сільгосппідприємці на регіональних зборах фермерів та приватних землевласників Центральних областей України, які відбулися у Черкасах. Своє бачення рішення цих проблем в інтерв’ю висловив президент Асоціації фермерів та приватних землевласників України Іван Томич.

– Чи не найболючіше сьогодні питання, яке турбує багатьох сільгоспвиробників, – це закінчення дії мораторію на запровадження ринку землі. У кожного своє бачення. Як Ви вважаєте, чи на часі зараз дозволити продавати сільськогосподарські землі?

– Перш за все, я хочу подякувати багатьом українцям, громадським рухам, які входять до Всеукраїнського Комітету захисту рідної землі, і особливо політичній партії «Батьківщина» та її лідеру Юлії Тимошенко за те, що протягом багатьох років ми не допустили запровадження «дикого» ринку землі. Це б означало трагедію для української нації. Адже у нинішніх умовах безправ’я, тотальної бідності на селі, корупції, відсутності спроможного покупця у сільській місцевості, фермерських господарств, кредитних систем та нормальних банківських систем в Україні говорити про ринок землі – це говорити про здачу землі незрозумілим компаніям і власникам, не українським однозначно. Тому важливо, що сьогодні, маючи прямий вплив на такий важливий для виробництва і життя ресурс, як земля, у нас ще є шанс на позитивні зміни у напрямку відродження фермерства, нації, країни загалом.

Нас очікує черговий непростий 2019 рік. Враховуючи 2-3 виборчі кампанії (президентську, парламентську і вибори до місцевих органів влади), запровадити ринок землі – це створити ще більшу проблему, ніж у минулі роки. Тому ми, Асоціація фермерів та приватних землевласників, Союз учасників сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, Союз українського селянства, громадські організації, які входять до Комітету захисту рідної землі, виступаємо за продовження мораторію на запровадження ринку землі. Не секрет, що у цьому питанні ми маємо спільну позицію із «Батьківщиною». Я переконаний, що і інші політичні та громадські рухи підтримають це питання, оскільки необхідно якомога швидше прийняти відповідну законодавчу норму на період перезавантаження влади. А вже після виборів свій вибір повинні зробити українці. Це їхня доля, доля майбутніх поколінь.

Тому сьогодні питання продажу сільськогосподарської землі – це найголовніше національне питання для української нації. І потрібно розрізняти тих, хто практично захищає українську землю, а хто постійно тиснув на педаль, щоб швидше розпродати Україну (я маю на увазі через ринок землі).

Чверть століття навколо земельного питання точиться боротьба. У 1991 році Верховна Рада визначила право приватної власності, яке повинні отримати громадяни України на землі, які їм надають у користування для створення фермерських господарств. А потім поступово почали все це скасовувати. Нині склалася ситуація, коли значна частина наших побратимів з 90-х років відходять в інший світ, а їхні землі відбирають. Це пряме розкуркулення. Це безвідповідальне ставлення парламентарів до вирішення проблеми українського фермера.

У «Батьківщини» є чіткий план дій у сфері земельних відносин. Тому я переконаний, що після перезавантаження влади, коли буде сформована справжня українська влада, яка патріотично, професійно і адекватно оцінюватиме ситуацію в Україні, ми крок за кроком будемо вибиратися з цієї біди. І я переконаний, що ми відчуємо практичні результати набагато швидше, ніж думають деякі українці, які уже зневірилися в усьому.

Ми разом з «Батьківщиною» розробили законопроект щодо заборони продажу землі. Сьогодні його прийняття дуже важливе, і ми розраховуємо, що це станеться до завершення цієї сесії.

– На зборах порушувалися проблеми земельного рейдерства. Невже у сучасній державі не можна подолати цю проблему?

– Звісно, за бажання, з цим явищем можливо боротися. У вересні 2016 року ми разом з «Батьківщиною» організували збори сільськогоспвиробників у Кропивницькому. 80% виступів стосувалися рейдерства. Того року в Україні було майже 6 тисяч спроб або рейдерських захоплень. Тоді ми вперше з «Батьківщиною» домовилися створити штаби і розпочати боротьбу з цим явищем. До речі, тоді нас підтримало чимало інших фракцій у Верховній Раді. Прийняли закон, створили комісію. Асоціація фермерів тоді увійшла у цю структуру і розпочали роботу. Але викорінити це зло при нинішній владі не вийде. Бо одне із його джерел – це сама влада.

– Юлія Тимошенко разом із фахівцями розробляє «Новий курс України», де вагоме місце відводиться аграрним питанням. Які суттєві кроки допоможуть вижити українським фермерам?

– Масовий розвиток сільських фермерських господарств – це і є укріплення української нації, це збереження і відродження села і сільської місцевості, це наше минуле і наше сьогодення, і сьогодення Європи.

Селянське віче, яке ми проводили спільно з «Батьківщиною», чітко визначило напрямок розвитку сільської місцевості – це сімейні фермерські господарства і їх кооперації. Завдяки сімейним фермерським господарствам на селі будуть сформовані робочі місця, налагоджено виробництво якісних і дешевших сільгосппродуктів на внутрішній і на зовнішній ринок. Підтримуючи дрібні сімейні фермерські господарства, ми підтримаємо соціальну сферу на селі, в цілому життя у сільській місцевості. А сьогодні фактично відбувається знищення села.

У цих питаннях ми з Юлією Тимошенко працюємо вже не один рік. У 2008-2009 роках, коли лідер «Батьківщини» очолювала уряд, я був у неї радником. І ми ще тоді за цим планом проводили багато реальних дій, прийняли програму з розвитку та обслуговування сільської кооперації, яка 2009 році була профінансована на 100 млн грн. Але, на жаль, у нас украли майбутнє, прийшла інша влада і закрили програму, припинили її фінансування, знищено все, що було напрацьовано. Зараз не стоїть питання, що не знаємо, що робити. Сьогодні владі потрібно отримати довіру громадян, мати політичну волю і рухатися вперед. Цей екзамен ми зобов’язані здати, бо іншого шляху я не бачу. У «Новому курсі» все це відображено, дано відповіді на важливі аграрні питання. І це викладено не лише у об’ємній брошурі «Новий економічний курс України», а й у переліку напрацювань законопроектів і підзаконних актів, які необхідно приймати уже сьогодні. Тобто нині потрібна довіра, результат голосування на виборах і конкретні дії. І тоді все можна швидко змінити на користь українців.

– Асоціація фермерів та приватних землевласників України підписала меморандум із «Батьківщиною». Про що домовилися сторони, підписавши цей Меморандум?

– Політична партія «Батьківщина» зобов’язалася робити всі необхідні кроки, зокрема підтримувати у Верховній Раді законопроекти, спрямовані на прийняття законодавчих ініціатив, закріплених у цьому Меморандумі, а також всіма іншими доступними засобами сприяти втіленню в життя положень Меморандуму задля реалізації реформ у галузі сільського господарства. В той же час громадські організації проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед своїх членів та інших аграріїв України про те, що «Батьківщина» підписала цей Меморандум і про зроблені нею кроки для реалізації положень закріплених в цьому Меморандумі.

Хочу сказати, що 14 українських громадських організацій, які входять до Комітету захисту рідної землі, прийняли рішення про підтримку на президентських виборах Юлії Тимошенко. Чому? Ми це робимо, проаналізувавши роботу уряду, очолюваного Тимошенко. Це найбільший капітал, який нам дає перепустку у майбутнє. Серед того розмаїття кандидатів у президенти, що очікується, реальними претендентами, з моєї точки зору, є Юлія Тимошенко і Петро Порошенко. Хто щасливий сьогоднішнім днем і підтримує запровадження ринку землі, той голосуватиме за нинішню владу. Якщо ми хочемо змін на краще, зберегти рідну землю, зберегти націю – ми повинні підтримати Тимошенко. Нам не обіцяють посад чи інших благ. Ми голосуватимемо за Україну. Наш вибір чітко на цьому базується. Є надія і впевненість, що цього разу ми вирвемося із цієї біди, і оберемо президентом достойну кандидатуру, сформуємо нову парламентську більшість, новий уряд, місцеві органи влади. І я глибоко переконаний, що тоді ми почнемо вирішувати проблеми аграріїв. Не за один день, але крок за кроком, щоб люди почули про покращення не з брехливих екранів, а у своїх кишенях, на своєму столі, у своїй родині.

Залиште коментар