Понад три тисячі черкаських дітей виховуються в інтернатах

Понад три тисячі черкаських дітей виховуються в інтернатах

Як свідчить статистика, понад 3 тисячі дітей Черкащини сьогодні перебувають в інтернатних закладах області різного типу за заявою батьків через їхню нездатність задовольнити потреби дитини за місцем проживання. Розміщення дитини в таких закладах розглядається батьками як єдина можливість забезпечити належний догляд та утримання дитини, зауважила на семінарі-нараді фахівців у справах дітей начальник Служби у справах дітей Оксана Покатілова.

– Переймання державою ролі батьків і сім’ї суперечить міжнародним нормам, – відзначила Оксана Іванівна. – Система захисту дітей в Україні основана на широкому використанні інституційного догляду. Ця система, відповідно до якої дитини живе поза сім’єю, була створена за радянських часів і залишається такою донині. Втім, фінансова неспроможність родини чи матеріальна бідність не повинні вважатися підставою для вилучення дитини з-під батьківської опіки. Натомість це має стати сигналом про необхідність надання сім’ї потрібної допомоги.

Надання відповідних послуг на рівні громади є економічно та соціально ефективнішим порівняно з підтримкою нинішньої інтернатної системи, де видатки розраховані переважно на оплату персоналу та утримання приміщень. Сучасна державна політика спрямована на активне впровадження деінституціалізації. Вона має на меті змінити систему інтернатного догляду дитини, де кожна дитина мала б можливість виховуватися в сімейному середовищі, навчатися, лікуватися та розвивати свої творчі здібності за місцем свого проживання.

– Сьогодні вже немає жодної європейської країни, яка б не прийняла стратегічних рішень щодо відмови від інституційного догляду дітей, – пояснила Оксана Покатілова. – Наприклад, у Великобританії, Швеції, Швейцарії діти перших років життя не можуть ні за яких обставин потрапити до інтернатного закладу. Від інтернатів відмовляється Польща, Румунія, Молдова. На цьому шляху й Україна. До кінця 2017 року на центральному рівні будуть розроблені та надані обласним адміністраціям рекомендації щодо складання регіональних планів.

Для проведення аналізу існуючої в області мережі інтернатних закладів та оцінки забезпечення реалізації права дитини на виховання в сім’ї, затвердження регіонального плану реформування інституційного догляду та виховання дітей і подальшої координації дій з його виконання в області вже затверджено міжвідомчу робочу групу.

Водночас у ході семінару порушили питання захисту прав дітей в умовах децентралізації влади. Зокрема, за законом передбачено утворення в ОТГ служб у справах дітей із штатною чисельністю з розрахунку 1 працівник служби не більше ніж на одну тисячу дітей, але не менше одного працівника на тергромаду.

Також з метою подолання соціального сирітства, дитячої бездоглядності, запобігання правопорушенням серед дітей в області систематично проводиться низка профілактичних заходів. У ході проведення профілактичних заходів обстежуються вокзали, ринки. З дітьми та їх батьками проводиться робота з роз’яснення законодавства України, спрямованого на охорону дитинства. Загалом за результатами проведених рейдів за 9 місяців 2017 року службами у справах дітей попереджено 671 батьків та ініційовано притягнення до відповідальності 250 батьків за ухиляння від виконання своїх батьківських обов’язків.

Залиште коментар