Скільки черкащани платять за «безкоштовну» освіту і медицину, розповів Віталій Шабунін

Скільки черкащани платять за «безкоштовну» освіту і медицину, розповів Віталій Шабунін

В Україні немає ні безкоштовної освіти, ні безкоштовної медицини, ні інших безкоштовних державних послуг. За все це кожен з нас вже сплатив у вигляді податків. Кожен українець віддає державі половину заробленого. Скільки саме, розповіли у Черкасах представники ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна». Вони провели дослідження і «розклали по полицях», яка «ціна держави для черкащан».

Так, вони стверджують, що цього року жителі Черкаської області сплатять 26,9 млрд грн. податків, а це приблизно 6,4 грн за годину з кожного працюючого мешканця області. «Безоплатна» освіта обійдеться пересічному черкащанину в 6 тис грн. за рік, а за чиновницький апарат країни він заплатить 2,3 тис.грн.

Велика частина українців переконані, що їхні потреби (освіту, медицину, безпеку, пенсії тощо) держава забезпечує безкоштовно з певних міфічних «державних коштів». Однак насправді всі ці напрями фінансуються податками, які сплачують самі громадяни. Якби не це, то не існувало б практично ¾ бюджетних надходжень. Згідно з дослідженням, жителі Черкащини найменше знають, що за всі послуги держави вони вже сплатили.

– Чому це погано? Тому що люди вдячні за послуги будь-якої якості. Усвідомлення того, що ти вже віддав за це половину своїх доходів, піднімає планку вимоги до державних послуг, – говорить голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Дослідження показує, що середньостатистичний працюючий житель Черкащини за 2018 рік сплатить 55,7 тис.грн.податків, і отримає чистого прибутку 55,5 тис.грн.

– Перед тим, як виплатити зарплатню, роботодавець сплачує за працівника податок на доходи фізичних осіб і єдиний соціальний внесок, але ж ці гроші йдуть з того, що заробив громадянин. Потім пересічний українець сплачує податки в магазині за придбані товари, а це податок на додану вартість, акцизи та імпортне мито. Сукупно ці всі податки і формують 73% центрального і місцевих бюджетів, якими розпоряджаються чиновники та перерозподіляють їх на послуги з освіти, медицини, пенсійного забезпечення і т.д, – пояснює Микола Малуха, експерт «Центру соціально-економічних досліджень – CASE Україна».

Для того, щоб наочно показати громадянам, яка частина держбюджету складається з їхніх податків, а також пояснити, які «сервіси» надає держава на ці кошти, і як на якість цих послуг впливає корупційна складова, ГО «Центр протидії корупції» та ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» започаткували всеукраїнську просвітницьку акцію «Ціна держави».

У Черкасах біля Будинку торгівлі було встановлено два куба, на яких пояснюється, як наповнюється держбюджет та розподіляються податки черкащан. Окрім загальної інформації про податки, одна зі сторін містить інформацію про корупційну справу, яку розслідує НАБУ і те, як масштаби вкрадених грошей співвідносяться із податками черкащан. На другому кубі вказані дані безпосередньо по Черкаській області, що базуються на середній заробітній платі та видатках області.

Для наочності на виставці встановили п’ять мішків з грошима, щоб відвідувачі могли уявити, скільки податків вони сплачують, і як у грошовому еквіваленті виглядає корупція.

Також експерти та ГО «Центр соціально-економічних досліджень – CASE Україна» створили сайт «Ціна держави» (cost.ua). Увівши номер своєї заробітної плати, кожен може побачити, скільки податків він сплатить державі за рік, і яким чином ці гроші буде перерозподілено по різним видаткам.

Залиште коментар