Черкащанам пропонують начитати книжки для незрячих

Черкащанам пропонують начитати книжки для незрячих

Маєте гарний голос і бажаєте допомогти людям із вадами зору? Станьте волонтером всеукраїнського проекту “Книги, що говорять”. Для цього не обов’язково бути диктором чи професійним актором. Кожен черкасець може долучитися до проекту і спробувати начитати книгу для аудіобібліотеки, інформує in.ck.ua.

Люди з вадами зору не можуть отримувати інформацію з джерел, доступних зрячим. Сьогодні в Україні дуже мало україномовних аудіокниг – всього близько 1500. Щоб поповнити фонди Всеукраїнської дейзі-бібліотеки для людей з вадами зору, працівники Черкаської обласної бібліотеки для дітей залучають усіх охочих до благодійної акції “Книги, що говорять”, яку запровадив Львівський обласний осередок ВГО “Українська спілка інвалідів – УСІ”.

“Дейзі” – це формат для людей із вадами зору, який використовують в усьому світі. Це цифрові озвучені книги зі зручною навігацією. Повністю незряча людина може швидко знайти будь-який потрібний розділ, параграф, сторінку.

Наталя Горішня першою в Черкасах записала переклад книги Тараса Шевченка “Тризна” в аудіоформаті. Письменниця не лише “начитала” текст збірки, але й озвучила зображення. Це нелегка справа, адже картинку треба описати так, щоб незрячі люди уявили всі деталі.

 

– Обов’язково необхідно зібрати велику кількість інформації, щоб зрозуміти, що зображено на ілюстрації. Це дуже нелегка справа, оскільки людині потрібно замінити очі. Для цього я щоразу говорю такі слова: “На сторінці є ілюстрація”. Потім називаю усю вихідну інформацію про картину чи зображення. Далі зачитую підпис, а вже потім описую власне враження від побаченого на малюнку. За основу беру різноманітні історичні факти та свідчення. Я досвідчена письменниця, тому маю розвинену фантазію. Мені достатньо однієї маленької деталі, візуального образу чи емоції, щоб описати для незрячої людини ілюстрацію, що зображена в книжці, – говорить черкаська письменниця, перекладач, член Національної спілки письменників України Наталія Горішна.

Ілюстрації для збірки Наталя добирала ретельно. Для цього шукала інформацію про місця, в яких перебував Тарас Шевченко, про його коханих жінок, вивчала інші маловідомі факти з життя письменника

Що потрібно зробити, аби озвучити книгу

Обрати книгу для озвучування можна самостійно. Куратори проекту з бібліотеки поділяться інструкціями щодо начитування. Озвучувати книжки можна навіть удома, але краще робити це зі спеціалістом, тоді запис легше переписати чи виправити. Окрім технічних аспектів, для вдалого озвучування важливо мати приємний голос, зосереджувати увагу на деталях і враховувати наголоси. Це не суто технічний процес, у нього необхідно вкладати емоції, часточку своєї душі.

Всі аудіокниги, начитані черкащанами, зберігаються у відкритому доступі в інтернеті. Попри те, що проект триває вже понад рік, працівники бібліотеки зізнаються, що охочих озвучувати книги для незрячих – небагато. Тому співробітники бібліотеки озвучують книги здебільшого самотужки.

Якщо ви хочете зробити добру справу і отримати новий досвід, долучайтеся до благодійної акції “Книги, що говорять”. Для цього необхідно звернутися до Черкаської обласної бібліотеки для дітей (вул.Святотроїцька, 24) або ж зателефонувати за номером (0472) 35-70-75 і повідомити про бажання озвучити книгу. Так ви допоможете працівникам бібліотеки створити більше аудіокниг для людей із вадами зору.

Залиште коментар