У Черкасах почали напрацьовувати концепцію розвитку кінотеатру «Україна»

У Черкасах почали напрацьовувати концепцію розвитку кінотеатру «Україна»

Кінотеатр «Україна» у Черкасах потребує змін. У цьому переконані і влада, і громадськість. На утримання будівлі, зведеної у радянські часи, ідуть чималі кошти. Кінотеатр є комунальним підприємством, і йому важко витримувати конкуренцію з приватними «Мультиплексами». Натомість розташовується у самому центрі міста і може нести соціальне навантаження. Тож у Черкасах почали напрацьовувати концепцію розвитку кінотеатру. До цього долучилися департамент освіти, керівництво кінотеатру в партнерстві з громадськими організаціями “Київський діалог” та “Промолодь”.

Досвід м.Хмельницького

Із подібною проблемою роботи комунального кінотеатру ім.Шевченка стикнулися у Хмельницькому. Там влада і громадські активісти вже напрацювали концепцію розвитку кінотеатру. Над нею робота велася протягом півроку. Розпочали із детального вивчення громадської думки щодо того, що саме вони хочуть бачити у цьому приміщенні, потім перейшли до планування того, як можна модернізувати, покращити, перебудувати приміщення, і що саме там мають розмістити.
Як розповіла представниця громадської ініціативи Proprostir з Хмельницького Ірен Кухар, заплановано перепланувати приміщення, розділити великий кінозал на дві частини, створивши менший зал для демонстрації фільмів і залу для конференцій. Також заплановано переобладнати технічні приміщення кінотеатру, які можна використовувати ефективніше. Зокрема, там хочуть створити Арт-простір, кав’ярню-кіномузей, коворкінг для креативних індустрій та інші локації для проведення як комерційних, так і безоплатних заходів.

– Нині коштом міської ради буде проводитися будівельна експертиза. Для наступних кроків потрібне фінансування. А поки комунальний кінотеатр працює у звичному режимі, – розповіла Ірен Кухар.

Черкаські реалії

Ситуація, яка склалася із кінотеатром у Хмельницькому, актуальна і для Черкас. Це підтверджує директор закладу Валентина Слуцька. За її словами, будівля «України» має ще більше не корисних площ. Лише опалювальні площі складають 2,3 тис. квадратних метрів. Натомість глядацьких залів лише 2, один з яких просто величезний – на 658 місць, а інший – на 146 місць. За її словами, щоб бути самоокупним, кінотеатру потрібно мати 5-6 залів.
Кошти на утримання кінотеатру з бюджету почали виділяти у 2015 році – близько 1 млн.грн на рік. Вони йдуть на оплату комунальних послуг і зарплату. За словами Валентини Слуцької, кошти, які заробляє «Україна», витрачаються на ремонт приміщення.

– Насправді ми зробили разом зі своїм колективом дуже багато. Бюджетна допомога була на ремонт покрівлі кінотеатру у 2015 році. Далі що було зроблено: часткова заміна водопровідної системи, каналізаційної системи, батарей опалення, ремонт холів, заміна стелі, ремонт санвузлів. Нині закладу потрібні ґрунтовні зміни і капітальні вкладення (або з бюджету, або із залученням інвестицій і грантів). Проте, на мою думку, він має залишатися комунальним. Адже ми проводимо багато соціальних заходів. Минулоріч їх відбулося 107. Це і безкоштовні кінопокази для категорійного населення, і інші заходи, які ми проводимо у співпраці із департаментом освіти, – розповіла Валентина Слуцька.

Вона зазначає, що, на відміну від приватних кінотеатрів, в «Україні» є можливість демонструвати не комерційне, елітне кіно, яке теж потрібно доносити до глядача, і на яке є попит у суспільстві. За словами Слуцької, зараз в «Україні» демонструються усі новинки вітчизняного кіно.

– Потрібно розробити план розвитку «України» і нарешті вийти на конструктив. Кінотеатру потрібна підтримка влади і громадськості, – зауважує директор закладу.

Позиція міської влади

До теми існування кінотеатру «Україна» у Черкасах періодично повертаються останні 5-10 років, говорить начальник управління культури Черкаської міської ради Валентина Шепецька. За її словами, є запит від громадських організацій на проведення своїх заходів у цьому приміщенні.

– Департамент освіти і гуманітарної політики і адміністрація кінотеатру відкриті для проведення проектів на базі кінотеатру. Інколи деякі громадські організації, звертаючись до адміністрації кінотеатру, не завжди задоволені умовами, які їм пропонують, щодо орендної плати. Але це комунальна власність міста, є єдина затверджена формула обрахування орендної плати. Є інший вихід з цієї ситуації – це організовувати спільні заходи з нашим департаментом освіти і гуманітарної політики, – зазначає Валентина Шепецька.

На її думку, заклад можна використовувати як майданчик для культурно-мистецьких, освітніх проектів. А також потрібно покращувати матеріально-технічну базу кінотеатру.

Напрацьовувати якісну концепцію розвитку кінотеатру «Україна» у Черкасах будуть спільно влада і громадськість із залученням до цього процесу містян та зовнішніх експертів. Наступні обговорення відбудуться 25 лютого.

Залиште коментар