Ухвалено нову редакцію Закону “Про житлово-комунальні послуги”

Ухвалено нову редакцію Закону “Про житлово-комунальні послуги”

9 листопада 2017 року парламентом ухвалено нову редакцію Закону України “Про житлово-комунальні послуги”. Закон революційно не змінює систему надання житлово-комунальних послуг, але реалізує окремі новації, на які необхідно звернути увагу. Про це ПРО ГОЛОВНЕ дізнався від консультанта з комунікацій Черкаського регіонального відділення Асоціації міст України Лариси Булки.

Зокрема, Закон передбачає здійснення комерційного обліку послуг з постачання природного газу, електроенергії, теплової енергії, гарячої води та централізованого водопостачання. Таким чином, у частині комерційного обліку він спрямований на врегулювання тих питань, які врегульовуються також Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання». Прийнятий Закон передбачає, що для різних видів послуг такий облік буде здійснюватися за відмінними правилами.

Так облік послуг з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання буде здійснюватися за показниками лічильників у будівлі або її частині (наприклад, в під’їзді). При цьому внески за встановлення, обслуговування та заміну таких лічильників включаються до плати відповідному виконавцю, але в рахунку відображаються окремо. Таким чином отримувачі послуг чітко бачитимуть, яку суму вони платять за послугу, а яку – за лічильник. Розмір внесків на лічильник для кожного будинку буде затверджуватися органом місцевого самоврядування індивідуально.

Що стосується обліку послуг з постачання природного газу та електроенергії, то тут фактично нічого не зміниться. Він буде здійснюватися за показниками індивідуальних лічильників, які встановлені у квартирах або нежитлових приміщеннях.

Закон передбачає також можливість реалізації різних моделей договірних відносин між споживачем та надавачем послуг. Так співвласники мають можливість обрати одну з наступних моделей організації договірних відносин на надання комунальних послуг:

– коли договір укладається кожним співвласником самостійно – індивідуальний договір;

– коли договір укладається управителем, або іншою уповноваженою особою від імені всіх співвласників – колективний договір;

– коли договір укладається колективним споживачем – об’єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об’єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг.

При цьому Закон передбачає, що у випадку, коли співвласники не визначилися з моделлю організації договірних відносин, або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування відповідних внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, то між надавачем та отримувачем послуги укладається індивідуальний договір. Передбачається також, що договір про надання комунальних послуг та послуги з управління багатоквартирним будинком укладається строком на один рік. У тому разі, якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

Ще одне нововведення – право виконавця припинити надавати послугу, якщо споживач її не сплачує, або сплачує не в повному обсязі. Виключення можливе для випадків, коли якість (або кількість) послуги не відповідає передбаченій договором. Окрім того, закон передбачає можливість застосування до недобросовісних споживачів пені у розмірі до 0,01 відсотка від суми боргу за кожен день запізнення з оплатою. Такий чином, за рік розмір пені складе всього 3,65 %, що говорить більше про її стимулюючий характер, чим засіб накладення серйозних штрафних санкцій.

Серед інших новацій – розмежування поняття житлових та комунальних послуг:

–         житлові послуги – це послуги з управління багатоквартирним будинком, до якої входить, зокрема, прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, обслуговування відповідних інженерних мереж та ліфтів, поточний ремонт загального майна;

–         комунальні послуги – це послуги з постачання природного газу, електричної енергії, теплової енергії, гарячої та холодної води, водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Консультант з комунікацій Черкаського регіонального відділення Асоціації міст України Лариса Булка звернула увагу, що станом на 21.11.2017 Закон перебуває на підписі Президента України, таким чином ще не набув чинності.

Залиште коментар