Для любого маленького міста місцева газета це не тільки джерело інформації. Це, можна сказати, домашній улюбленець. В газеті є не тільки новини міста, але оголошення, реклама, інтерв’ю з містянами і навіть кросворди. Враховуючи це, часто міська влада та депутати використовують таке видання задля власного піару. Не виключення й газета міста Золотоноша, що на Черкащині. Про те, як влада користується місцевим виданням читайте в матеріалі “Апострофу“.
Міська газета Золотоноші була створена ще в жовтні 1994 року. І все було б начебто як у всіх комунальних видань, аж поки в квітні 2018 року міський голова м. Золотоноші Віталій Войцехівський не вирішив ініціювати стан припинення її діяльності. Процес тривав декілька місяців, аж поки в жовтні 2018 року з переліку бенефіціарів видання було виведено трудовий колектив та Золотоніську міську раду.
Певний час газета знаходилася в підвішеному стані, бо владі було відверто не до неї: в розпалі президентські вибори в Україні, в котрих втрачав позиції Петро Порошенко. Адже вибори виграв Володимир Зеленський і у міського голови пішов деякий час на встановлення контактів з новою владою. В цьому йому допомогли діючий на той час народний депутат від 197 округу Олександр Скічко та його патрон в офісі Президента України Кирило Тимошенко, який відповідав за регіональну політику. Обізнані в політичних колах люди кажуть, що саме йому належала ідея висування Скічка на посаду голови Черкаської обласної адміністрації за умови гарантованої перемоги представника партії “Слуга народу” на звільненому окрузі. До реалізації цих планів також долучився зять Олександра Скічка, український мільярдер та громадянин Греції Леонід Юрушев.
Тож став у пригоді і міський голова Золотоноші, який усіляко демонстрував лояльність новій владі. Тим більше, що недосконалість українського законодавства фактично дозволяє суміщати депутатський мандат з кріслом міського голови протягом тривалого часу.
Віталій Войцехівсьий вирішив йти в народні депутати. Під час драматичної виборчої кампанії в штабі Войцехівського як раз і згадали про “безхозний” міський медійний ресурс та вирішили завершити розпочатий в 2018 році процес.
За два тижні до виборів, а саме 18 жовтня 2021 року до складу бенефіціарів видання додалися три нових особи: Наталія Алюкова, Алла Капля та Руслан Галата з відповідними долями у 30, 25 і 25 відсотків. Таким чином, нові бенефіціари отримали 80% колишньої міської газети. До речі, в березні 2023 року Наталія Алюкова пішла з посади керівника видання, але лишилася в складі бенефіціарів.
Хто ці люди?
Наприклад, колишня редакторка газети “Златокрай” Наталія Алюкова до свого призначення, але вже після отримання 30% видання була головним редактором Інтернет-видання “Золотоноша.City”.
Алла Капля, яка також стала в 2021 році співвласником газети “Златокрай” з долею у 25% та її головним редактором. Крім того, вона є і діючим головним редактором Інтернет-видання “Золотоноша.City” та активним прихильником народного депутата Віталія Войцехівського, про що свідчать її активні дописи в соціальних мережах. Місцеві журналісти охоче розповідають про активну участь Алли Каплі у виборчій кампанії Войцехівського.
До речі, пані Алла досі зберігає свою сторінку в російській пропагандистській соціальній мережі “ВКонтакте”.
Взагалі, Інтернет-видання “Золотоноша.City” та газета “Златокрай” пов‘язані не тільки єдиним керівним складом. На сайті Інтернет-видання є цікавий розділ “Політика конфіденційності”, в якому написано: “Дана Угода діє для інтернет-сайта Zoloto.City (надалі “Сайт”), що належить ТОВ “Газета Златокрай” (надалі – “Власник”)”.
Хоча в розділі “Редакційна політика” вказано, що “Інтернет-видання Золотоноша.City створене колективом газети “Златокрай” у серпні 2019 року і повністю належить йому”. А на самому сайті в розділі “Наша газета” викладені pdf-копії газети “Златокрай”.
В решті-решт не важливо – сайт належить газеті, чи газета сайту. Очевидно одне: обидва медійних ресурси Золотоноші використовує в своїх інтересах колишній міський голова а тепер народний депутат України від партії “Слуга народу”
Про це свідчать скріншоти лише з одного номеру газети “Златокрай” від 23 лютого 2023 року:
Але не тільки піаром Войцехівського живе газета “Златокрай”. З 2021 по 2023 рік газета отримала від виконавчого комітету Золотоніської міської ради 1 879 198 грн. Але цікавішим виглядає графік платежів, наприклад, у трагічному для України 2022 році. Рівно за день до початку широкомасштабної агресії рф проти України, 23 лютого 2022 року газета, що контролюється близькими до пана Войцехівського людьми, намагалася отримати від міськради 657 197 грн. за «послуги, пов‘язані з друком (висвітлення діяльності Золотоніської міської ради та її виконавчих органів в засобах масової інформації. Але цього разу щось пішло не так. Хоча помилку швидко виправили і вже 10 березня 2022 року газета отримала цю суму. Так само, як і 4 січня 2023 року: висвітлення діяльності міськради газетою “Златокрай” коштувало ще 468 000 грн.
Власне, про що йдеться? В той час, коли вся країна, свідомі черкащани та мешканці Золотоноші збирали кошти на підтримку ЗСУ, Золотоніська міська рада через свій виконавчий комітет заплатила газеті більше мільйона гривень за висвітлення своєї діяльності. Напевно, як вона героїчно допомагає ЗСУ?
Наскільки серйозними коштами для Золотоніської міськради є мільйон гривень? Давайте порівняємо. В 2020 році, ще під час головування Віталія Войцехівського, виконавчий комітет міськради отримав 17 048 503 грн доходу і з них – 34 715 грн чистого прибутку. Більш свіжі дані, на жаль, не доступні. Але відому, що з 2021 по 2023 роки міськрада провела 487 тендерів, витративши на закупівлі 15 143 936 грн. І найбільшим отримувачем міських коштів є… газета “Златокрай”. Наприклад, тільки в 2023 році з витрачених міськрадою 4 495 465 грн газета “Златокрай” отримала майже 10%. Цікаво, в якому ще регіоні так підтримують місцеву пресу?
Але процедура визначення переможця в тендері також заслуговує на увагу. Згідно Протоколу переговорів щодо закупівлі послуг пов‘язаних з друком від 23 лютого 2022 року, яким газеті “Златокрай” було погоджено виділення 657 197 грн, уповноваженою особою на переговорах від виконавчого комітету Золотоніської міськради виступала така собі Капля В.О. Газету “Златокрай”, головним редактором та бенефіціаром якої є Алла Капля, представляла Наталія Алюкова, на той час директор ТОВ “Газета “Златокрай” та досі її бенефіціар.
Уповноважена особа виконкому – це Капля Вікторія Олександрівна, провідний спеціаліст управління економіки виконкому Золотоніської міськради. Чи є вона родичкою головного редактора газети, з якою вела успішні для газети переговори – достеменно не відомо. Але чи багато людей з досить рідким прізвищем Капля в місті обласного підпорядкування з населенням в 28,3 тис. осіб? Або порівняйте фото.
Вікторія Капля
І наостанок. Виявилося, що умовний “медіа-холдинг” депутата Войцехівського фінансує не лише Золотоніська міськрада. До платників податків Золотоноші, чиї кошти ідуть на PR депутата, долучилися й платники податків Європейського Союзу! Зазвичай, ЗМІ, які отримують грантову підтримку європейських структур, говорять та пишуть про це на перших шпальтах, оскільки подібна підтримка є свідченням незалежності та незаангажованості. Інший підхід у медіа повязанного з Войцехівським – інформацію про європейське фінансування можна знайти на сайті Інтернет-видання “Золотоноша.City” в розділі “Про нас”, в який ніхто ніколи не заходить, оскільки треба скролити до самого кінця головної сторінки.
Але факт лишається фактом – депутат Войцехівський фінансує свій PR ще й за рахунок європейських коштів. І цей факт може бути цікавим не тільки його виборцям, але й послам європейських країн. Або партійному керівництву депутата, якому згадані посли задаватимуть питання.
Микола Ткачук