Жнива на Черкащині проходять за екстремальних погодних умов

Жнива на Черкащині проходять за екстремальних погодних умов

На Черкащині з початку липня тривають жнива. За термінами і значимістю період жнив можна порівняти хіба що із сівбою, але це порівняння буде відносним, адже сівбу залежно від погодних умов можна певною мірою пересувати, а жнива -ні. Цей факт навіть зафіксовано у хліборобських приказках: «Весняний день рік годує», а «Жнив’яну годину й роком не поправиш».

Як повідомив начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань, цьогорічні погодні умови були досить напруженими для вирощування врожаю, а для декого жнива є досить «гіркими». Після розгулу стихії 1 липня, в окремих господарствах області спостерігаються значні пошкодження посівів, подекуди їх знищено повністю. 

Проте, на більшості площ ранні хліба вціліли, їх зерно досягло воскової, місцями й повної стиглості, й готове до збирання. Відомо, що затримка зі збиранням озимих зернових культур на 5 діб за сприятливих умов збирання призводить до втрати врожаю на рівні – 1-2 %. За несприятливих умов втрати врожаю збільшуються до 5-10 %. При затримці із збиранням до 20 діб втрати врожаю різко збільшуються як за сприятливих, так і за несприятливих умов збирання. Так, за складних погодних умов вони становлять: у пшениці озимої майже 60 %, у ячменю озимого – близько 70 % та майже 80 % в жита. За сприятливих умов відповідно 14-15 %, 20-24 та 30-35 %.

Як зауважив пан Постригань, зараз погодні умови Черкащини формують холодні повітряні маси з Північної Атлантики. Температурний фон в області понижений і відповідає 2-й половині травня. Проте, в найближчі дні, внаслідок надходження більш теплих повітряних мас відчутно потеплішає, однак не виключені короткочасні грозові дощі. З огляду на це, в цьому році актуальним є проведення жнивної кампанії в стислі строки з використанням вікон погожої погоди.

Залиште коментар