Приречений на загибель через власну цінність: черкаський планетарій за крок до руїни

Приречений на загибель через власну цінність: черкаський планетарій за крок до руїни

Черкаський планетарій – заклад, який міг би стати родзинкою міста, сьогодні руйнується на очах. Самому будинку – понад 150 років. Ще у 1870-х тут жив грабар Лисак, згодом – розміщувалися гімназія, початкова школа, міські установи та банк. У 1961 тут обладнали міський планетарій, до якого у роки розквіту (80-90-ті) їздили відвідувачі з усього СРСР.

Нині занедбана будівля слабо нагадує освітньо-розважальний заклад. Сьогоднішній стан закладу досліджували журналісти «Рідного краю».

Штатних робітників тут немає. Двері планетарію більшість часу зачинені. На вході висить 2 оголошення – одне запрошує у подорож по зоряному небу, друге – на курси лікувального масажу. В обох – спільний номер телефону, який належить Сергієві Полуляху.

Сергій Полулях близько 7 років керує черкаським приватним підприємством ТОВ «Центр Знань». Воно і є власником будівлі. Ми намагалися розпитати керівника «Центру знань» Сергія Полуляха, чому ніхто не ремонтує будівлю, але він відмовився спілкуватися.

Щоб подивитися, як виглядає планетарій зсередини, йдемо іншим шляхом – замовляємо лекцію як звичайні відвідувачі.

У домовлений час приходимо до планетарію. На вході нас зустрічає сам Сергій Полулях і лектор Олександр Дашковський. Заходимо всередину в невелику кімнату. Сідаємо на старі дерев’яні стільці, залишені  у спадок, напевно, ще з часів відкриття планетарію.

Лекція починається проблемно: звук рипить і час від часу переривається. Зрештою на стіні з’являється зображення. І наступні 40 хвилин нам показують мультики – легенди про те, як утворилися сузір’я. Після мультиків про сузір’я намагаємося більше розпитати в лектора про планетарій.

За його словами, відвідувачі тут – рідкість. Більшість із них приїжджають із сусідніх областей.

– Що в інших приміщеннях? – запитуємо.

– Там – бардак, – відповідає лектор.

За його словами, одна з приватних фірм орендує кілька кімнат. Інша ж частина будівлі  занедбана. Ніхто не хоче її орендувати. Варто згадати, що у 2016-му в будинку планетарію поліцейські виявили наркопритон: восьмеро молодиків орендували частину приміщень планетарію. Там збиралися вночі та вживали наркотики. Правоохоронці його ліквідували, а наркотики – вилучили.

На вихід нас проводжає сам керівник. Розповідає: скоро власники почнуть тут ремонт, і обладнання поставлять нове: «От тільки у Києві закінчать оновлювати планетарій, одразу за наш візьмуться». Чому ж досі «не взялися», відповідь проста: немає грошей.

Аби дізнатися, коли з’являться гроші, телефонуємо керівникові всеукраїнської громадської організації «Знання України» Василеві Кушерцю, якій підпорядковане ТОВ «Центр знань». Він каже: вже у жовтні цього року планетарій працюватиме у новому форматі. Обіцяє: незабаром там встановлять нове обладнання. А після цього – візьмуться  й за ремонт самої будівлі.

Для порівняння, київський планетарій, який також належить товариству «Знання України» і є майже на 10 років “старшим” за черкаський, щороку відвідує понад 150 тисяч гостей. У його програмі – сучасні повнокупольні фільми у форматі 360, відеолекції та студії з природничих наук і космічної творчості. У 2016-му тут встановили найновішу цифрову проекційну систему, яка дозволяє дивитися лекції та фільми на сферичному екрані, який є одним з найбільших у Європі. Зараз там завершують черговий етап оновлення: встановлюють івент-зону та «Космічне кафе», декорують хол. Тут проводять до 10 тематичних кіносеансів на день, а для школярів можна придбати абонемент на лекції з астрономії.

 

А, наприклад, у Чехії переважна частина туристів не оминають планетарій міста Брно, де проводять екскурсії іноземними мовами, а з зірками знайомлять за допомогою найновішого обладнання. Тут можна особисто побачити найяскравіші з них у портативний телескоп, а менш помітні – за допомогою сучасних астрономічних телескопів. Також у приміщенні розташований експлораторіум (інтерактивний науковий музей) з широкоформатними ілюстраціями, зразками метеоритів і скам’янілостей.

Щоб вийти на такий рівень, потрібні роки й достатнє фінансування. Але ми бачимо, що це – можливо. Більш того, це приносить користь як місту, так і, зрештою, самим власникам закладу. То чому б не зробити черкаський планетарій особливістю міста й принадою для туристів щонайменше з усіх куточків України?

Залиште коментар